Aşırı Gerçekçi Çizimleriyle Herkesi Etkilemeyi Başaran İtalyan Sanatçı Marco Grassi

December 15, 2017

Modern sanat önümüze birçok farklı akımdan etkilenen çarpıcı işler koyuyor. Birçok sanatçı bu akımlarla yeteneklerini birleştiriyor. Çok uzak değil 1960’larda ortaya çıkan hiperrealizm yani “aşırı gerçekçilik” anlamına gelen bu akımda çizilen resimler birer fotoğrafmış gibi görünüyor. Hiperrealizmden çok sürrealizm akımını benimseyen sanatçı Marco Grassi o kadar yetenekli ki resimleriyle herkesi mest etmeyi başarıyor. Sanatçıyı Instagram hesabından takip edebilirsiniz.

1. Marco Grassi, 1976 yılında İtalya’da doğdu.

grassi

2. Muhasebecilik eğitimi alan Grassi, bu mesleğin onu mutlu etmeyeceğini anlayarak 20 yaşında Bologna Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim almaya başladı.

grassi-1

3. Zaten son yıllarında sanata olan ilgisi artmıştı ve sürekli sergilere, müzelere gidiyordu. Onu en çok etkileyen ise özellikle 500-600’lü yıllara ait antik resimler oldu.

grassi-2

4. Realizm akımına yönelirken ünlü ressamlardan etkilenen sanatçı ülkesinin kültüründen ve tarihinden de ilham alıyor.

grassi-4

5. Hem gerçekçi hem de gerçeküstü bir dil yaratmaya çalışan sanatçı, sanat yapmasının ana sebebinin insanlara vücutlar ve yüz ifadeleriyle bir şeyler hissettirebilmeyi başarabilmek.

grassi-5

6. En sevdiği renk mavi. İnsan bedenleri üzerine çizdiği mavi desenler ise oldukça dikkat çekici.

grassi-6

7. Marco Grassi, kendini 3 boyutlu resimde geliştirmeyi ve gerçekdışı unsurları insan vücuduyla birleştirebilmeyi hedefliyor.

grassi-7

8. Realizmden kopup yaratıcılığını kullanarak sınırsız bir sürrealist dil yakalamaya çalışıyor sanatçı.

grassi-8

9. Bir fotoğraf yaratmaya çalışmadığını bu yüzden sanatının hiperrealizm olarak tanımlanamayacağını söylüyor Grassi.

grassi-9

10. İnsanların gördüğünden daha ötede bir şeyler yaratmaya çalışıyor ve sanatının sürrealizme daha yakın olduğunu söylüyor.

grassi-10

11. İşlerinde her zaman mükemmelliği arıyor, zaten tüm eserleri de bunun bir kanıtı niteliğinde

grassi-11

12.

grassi-12

13.

grassi-13

14.

grassi-14

15.

grassi-15

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>