Vizesiz Gidebileceğiniz Balkanların Güzel Ülkesi Makedonya’da Görülesi 9 Şehir

September 13, 2017

Makedonya balkanların en güzel ülkelerinden biri. Türkiye’ye konum olarak fazlasıyla yakın olan Makedonya’ya ister uçakla, ister otobüsle, isterseniz kendi aracınızla gidebilirsiniz. 1913 yılına kadar Osmanlı toprağı olan Makedonya’nın çoğu şehrinde Osmanlı izlerini görmeniz mümkün. Ülkenin sınırında Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Kosova, Sırbistan gibi ülkeler yer alıyor, bu açıdan da balkanlarda önemli bir konuma sahip. Gerek hafta sonu tatilinde, gerek birkaç günlük iznini keyifle burada geçirmek isteyenler için, gerekse uzun uzadıya geniş çaplı Makedonya turu yapmak isteyenler için olmazsa olmaz birbirinden güzel şehirler listemizde yer alıyor.

1. Osmanlı etkilerinin kentin her alanında hissedildiği tarihi şehir Üsküp

uskup-gezilecek-yerler

Vardar Nehri’nin ikiye ayırdığı Makedonya’nın başkenti Üsküp Osmanlı esintilerinin hissedildiği tarihi önemi oldukça büyük olan, güzel bir şehir. Makedonların Skopje adını verdiği şehir aynı zamanda ülkenin başkenti. Şehrin kilit noktası Makedonya Meydanı ile birlikte, 13 kemerli Taş Köprü ve Old Bazaar (Türk Çarşısı) ve Matka Kanyonu kent içinde görülecek en önemli simge yerler arasında yer alıyor, ayrıca meşhur Üsküp Kalesi de görülmeye değer. Osmanlı etkisini hissettiren diğer önemli görülmesi gereken yerler arasında Mustafa Paşa Camii, Kurşunlu Han, Sulu Han, Davut Paşa Hamamı da yer alıyor.

2. Balkanlarda Atatürk’ten bir iz

bitola-gezilecek-yerler

Nüfusu 100 bin bile olmayan Bitola’nın Türkçe’deki adı Manastır. Nufüsü 100 bini bulmasa da Bitola Makedonya’nın en büyük ikinci şehri. Ulu önder Atatürk Selanik Askeri Rüştiyesi’ni bitirdikten sonra Manastır Askerî İdadisinin imtihanlarını kazanarak, liseyi bu şehirde okumuş. Ayrıca balkanları işleyen bazı film ve televizyon dizileri Bitola’nın şirin sokaklarında çekilmiş.

3. Eski Osmanlı yerleşim yeri Tetova

Tetova-Kalkandelen-gezilecek-yerler

Osmanlı Devleti’nin balkanlardaki önemli yerleşim yerlerinden biri olan Tetova’nın diğer bir adı da Kalkandelen. Üsküp’e yarım saat mesafede olan Tetova, Pena Nehri kenarına kurulu Tetova, Makedonya’nın en büyük üçüncü şehri.

4. “Su medeniyettir” söyleminin doğadaki karşılığı Ohrid

ohrid-gezilecek-yerler

Suyun kenarına kurulan şehirlerin öneminden bahsetmeye gerek yoktur herhalde. Beyaz zeminde renkli bir nesnenin güzelliğini açığa çıkarırcasına su da kentin güzelliğini her zaman daha çok öne çıkarır. Bunlardan biri de Ohrid Gölü kenarına kurulmuş güzel şehir Ohrid. UNESCO Dünya Mirası tarihi eski şehir bölgesi ve dünyadaki en eski Slav manastırı olan Saint Pantelejmon, Sveti Naum ve Treskavec Manastırı görülmeye değer. Gölde tekne turuna da katılabileceğiniz Ohrid, başkent Üsküp’e 3,5 saat uzaklıkta.

5. Vardar’ın doğduğu şehir Gostivar

gostivar-gezilecek-yerler

Makedonya’nın Arnavutluk ve Kosova’ya sınır olan şehri Gostivar, Vardar Nehri’nin de doğduğu yer aynı zamanda. Üsküp yolu üzerinde Gostivar Saat Kulesi, Gönovitsa Mağarası ve küçük bronz heykel Menada (Baküs Perisi) burada görülmeye değer yerler.

6. Sanat gecelerinin renklendirdiği şirin ve güzel şehir Struga

struga-gezilecek-yerler

Ohrid Gölü kıyısına kurulan bir diğer şehir olan Struga son dönemlerde turistik açıdan değer kazanan şirin bir şehir. Düzenlenen sanatsal aktiviteler, özellikle de şiir geceleri ile önem kazanan şehir, farklı kültürlerin sanatsal etkinliğini merak edenler için özellikle uğranması gerektiğini gösteriyor Struga’nın. Struga Üniversitesi’nin popülasyonu ile bir öğrenci şehri olan Struga, Ohrid’e otobüs ile 20 dakika mesafede.

7. Son yılların popülasyonu artan kayak merkezi Mavrova

Mavrovo-gezilecek-yerler

Başkent Üsküp’e 1 buçuk saat mesafedeki Mavrova son yılların gözde kayak merkezi haline gelen bir şehir. Muazzam doğası şehri daha da cazip kılıyor. Mavrova Gölü, ağaçlar ve yüksek alanlara yığılmış kar dokusu… Çam ormanlarından oluşan Mavrovo Ulusal Parkı da görülmeye değer yerlerden biri.

8. Galiçnik ile Makedon kültürünün bağrına yolculuk

galicnik-gezilecek-yerler

Miyak bölgesinde yer alan Galiçnik, Makedon kültürünün izlerinin en yoğun yaşandığı şehirlerinin başında geliyor. Kırsal yaşantısı ve sakin olmasıyla öne çıkan Galiçnik’te, her yıl Temmuz ayında düzenlenen geleneksel Galiçnik Düğünü, bölgenin en önemli yerel etkinliği.

9. Bizim Amasya elmamız, Makedonların Resne elması

resne-gezilecek-yerler

Ahmet Niyazi Bey Sarayı ve UNESCO himayesinde dünyanın en büyük 10 seramik Kolonisinden biri olan Resne Seramik Kolonisi eserleri galerisi Resne’de yer alıyor. Amasya elması kadar güzel midir değil midir bilemeyiz fakat Resne de elmalarıyla ünlü bir şehir, yolunuz düşerse tadına bakmadan dönmeyin.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>