Tecavüzcüleri Evlilik Halinde Temize Çıkaran Yasaya Çarpıcı Protesto

April 25, 2017

Lübnan’da geçen yıl kaldırılması gündeme gelen ve tecavüzcüleri kurbanlarıyla evlenmeleri halinde temize çıkaran yasanın kaldırılmasıyla ilgili aktivistlerin çok çarpıcı ve yaratıcı çalışmaları devam ediyor. 15 Mayıs’da oylanması beklenen yasayla ilgili olarak aktivistler bu yasanın tecavüz mağduru kadınlara nasıl hissettirdiğini sanatsal bir çalışmayla ortaya koydu. İşte Beyrut sokaklarında yer alan ve tüyler ürperten sergi…

Lübnan’ın başkenti Beyrut’taki ünlü deniz kenarında 31 beyaz gelinlik yağlı urganlara asılmış şekilde sallanıyor.

1

Ülkedeki yasa şu an tecavüzcülerin kurbanlarıyla evlenmeleri koşulunda onları temize çıkarıyor. Bu korkunç yasa yalnızca tecavüz durumlarında değil kaçırılma ve zorla alıkoyma durumlarında da geçerli oluyor.

abaad-beirut

Bu yasanın kaldırılması ülkede geçen sene gündeme geldi. Ülkenin kadından sorumlu bakanı Jean Oghassabian’ın “taş devrinden kalma” olarak değerlendirdiği bu yasanın feshedilmesi için aktivistler konuya dikkat çekmeye çalışıyor.

Bu korkunç sonuçlar doğuran yasaya dikkat çekmek için sembolik bir sergi hazırlanarak 31 tane gelinlik deniz kenarındaki palmiye ağaçları arasında idam iplerine asılarak sallandırıldı.

#undress522

Alexandra Haddad (@alekshaddad)'in paylaştığı bir gönderi ()

Lübnanlı bir sivil toplum organizasyonundan Alia Awada “bir ayda 31 gün var ve her gün bir kadına tecavüz ediliyor ve sonrasında tecavüzcüsüyle evlendirilmesi için zorlanıyor” diyerek serginin mesajını paylaşıyor.

Bu çarpıcı sergiyi düzenleyen aktivistler 15 Mayıs’ta düzenlenecek olan görüşmelerde parlamentonun bu yasayı feshetmek üzere oy kullanmasını umuyor.

#undress522 SHAME !!!

aurel (@atzlatana_official)'in paylaştığı bir gönderi ()

Daracağındaki gelinlikler, yasanın kadınların kimliğini yok ettiğini ve kadınlara bunu dayatan kişiler için utanç verici olduğunu söyleyen Fransız-Lübnanlı sanatçı Mireille Honein tarafından tasarlandı.

Lübnanlı kadınlar geçen yıl ise ülkedeki yasayı protesto etmek için sargı bezlerinden yapılmış gelinlikler giyerek Lübnan sokaklarında dolaşmıştı.

1lebanon_1

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>