Leonard Cohen’in Ölmeden Günler Önce Tamamladığı Son Kitabı: The Flame

October 9, 2017

Hayatın zaman karşısındaki tavrı çoğu zaman kestirilemez bir gerçekliğe dayanır. Öyle ki son bir sözün, bakışın ya da davranışın planlanamayacağı bu gerçeklik çizgisi, insanı yaşadığı zaman içerisinde yer alan imkanlar dahilinde büyütür. Sanat ürününe yüklenen anlamın da söz konusu gerçeklikten beslendiği gerçeği her dönemin olmazsa olmazları arasında yer alır. Bütün sanat disiplinleri aynı çizgide ilerleyiş gösterir. Ve elbette sanatı yaratan insan da.

Leonard Cohen, sanat hayatı boyunca pek çok nitelikli eserle sevenlerinin karşısına çıktı. Edebiyat, en az müzik kadar yoğunlaştığı bir alandı.

1

Şiirlerinde kurduğu dünyayı tıpkı şarkılarındaki melodiler kadar özenle yerleştirir, mükemmele yakın bir çizgiden ilerletirdi.

2

2016 yılında aramızdan ayrılan başarılı sanatçının ölümünden günler önce tamamladığı bir kitabının olduğu haber olarak paylaşıldı.

3

Cohen‘in menejeri Robert Kory, söz konusu kitabın sanatçının kaleme aldığı son şiirlerinden oluşan bir derlemeyi kapsadığını duyurdu.

2

The Flame (Alev) isimli kitapta Cohen’in not defterinden alıntılar ve aynı zamanda kendi çizim çalışmalarını da yayımlanacağı söyleniyor.

7

Sanatçının menejeri Robert Kory, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

2

“Hayatının son aylarında Leonard’ın tek bir odak noktası vardı, o da bugüne dek yayımlanmamış şiirlerinden ve not defterlerindeki alıntılardan oluşan bu kitabını bitirmek. Sağlığı iyice kötüye giderken, Leonard beklenmedik bir anda vefat etti. Bu dönemde kendisiyle vakit geçirme ayrıcalığına sahip olanlarımız son ana dek onun içinde yanan kıvılcımı gördük. Bu kitap onun ölümünden yalnızca günler önce tamamlandı ve onun tüm o manevi ateşini gözler önüne seriyor.”

Ekim 2018 tarihinde yayımlanması planlanan kitap, Leonard Cohen’in sanat kariyerindeki en kıymetli final olarak tanımlanıyor.

5

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>