Sabahattin Ali’nin Unutulmaz Eseri ‘Kürk Mantolu Madonna’ İçin Tasarlanan Koku

November 2, 2017

Kürk Mantolu Madonna romanı, usta yazar Sabahattin Ali‘nin en önemli eserleri arasında yer almaktadır. Yaşadığı dönemin iç dünyasından hareketle pek çok esere imza atan yazar, aslında duygularla hareket eden bir varlık olarak çizdiği insanın kendisiyle verdiği mücadelenin de her fırsatta altını çizmiştir. Bu nedenledir ki Sabahattin Ali’nin eserleri, yaşadığı pek çok zorluğa rağmen edebiyatımıza her anlamda ilerleme kaydettirmiştir.

Yazarın en önemli eserlerinden olan Kürk Mantolo Madonna’nın tiyatro uyarlaması da son günlerde sıkça bahsedilen çalışmalar arasındaydı. Bununşa birlikte bir de koku tasarımından bahsediliyordu. Eser, yayımlandıktan yıllar sonra bile varlığıyla ve içeriğiyle insanlara dokunmaya devam ediyor.

Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan kült eser Kürk Mantolo Madonna, ilk olarak 1943 yılında yayımlandı.

600

Ve roman, yayımlandığı tarihten itibaren hem yazın dünyasına hem de edebiyatın ilerleyişine büyük oranda katkı sağlayarak günümüze kadar geldi.

2310

Geçtiğimiz günlerde oyuncu ve yönetmen Engin Alkan rejisiyle tiyatroya uyarlanan eser, bu girişimin yanında geliştirilen ilginç bir çalışmayla da dikkatleri üzerine çekti.

ENGIN ALKAN (1)

Yapılan haberde, oyunla birlikte bir de koku entegrasyonu geliştirildiği duyuruldu ve böylece Kürk Mantolu Madonnda oyunu, içeriğine özel koku geliştirilen metinlerden biri haline geldi.

Söz konusu koku, MG International Fragrance Company parfümörlerinin tasarladığı bir çalışmanın sonucunda meydana geldi ve Maria Puder, Raif Efendi, Atlantis ve Botanik Bahçe isimlerini aldı.

1509519279_MG_KMM_Stand-1024x683(pp_w720_h480)

Tasarlanan kokular, oyundaki mekanlarve karakterler için özel olarak geliştirildi. MG International Fragrance Company Kurumsal İletişim Müdürü Duygu Beşbıçak, konuyla ilgili oalrak şu açıklamada bulundu:

fft99_mf742378


“Maria Puder için tasarlanan, safran ve amber gibi karakteristik içeriğe sahip tatlı baharatlı koku, nerede olursa olsun kokusu hissedilebilecek bir kadını temsil ediyor. Geleneksel, bizi biz yapan değerleri temsil eden Raif Efendi kokusu ise sabun. Duyguların en güçlüsü, aşkın kokusunu temsilen tasarlanan Botanik Bahçe kokusu bergamot, yasemin, gardenya ve gül içerikli. Atlantis kokusu ise, aromatik bileşenler ve amber içeriği ile bastırılmış sevme sevilme isteği ve cesaretin kokusunu temsil ediyor.”

Yoğun bir ilgiyle karşılanan oyunun başrollerinde Menderes Samancılar, Tuba Ünsal, Alper Saldıran ve Sercan Badur yer alıyor. Oyun müzikleri ise Sezen Aksu tarafından yapılmış.

kmm-700x900-519

Kaynak: 1

1 Yorum

  1. Edebiyat

    November 12, 2017 at 9:53 pm

    Kitap kadar güzel olacaktır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>