Bir Daha Asla Sıradan Kumdan Kaleler Yaptırmayacak Kadar Başarılı 11 Kum Heykeli

October 12, 2017

Hepimiz hayatımızın bir döneminde plajda kumdan minik de olsa bir kale inşa etmeye çalışmışızdır. Büyük çoğumuzun başarısızlıkla sonuçlanan bu girişiminden sonra çoğumuz kovayı küreği bir kenara bırakıp sadece denizin keyfini çıkarmışızdır. Fakat bu işi bir sanat haline getirenler akıl almaz derecede devasa çalışmalara imzalarını atıyorlar. Öyle ki, bununla ilgili dünyanın çeşitli yerlerinde birtakım festival organizasyonları da gerçekleşiyor. Bir numaralı maddeyle dünyanın en yüksek kum kalesi başta olmak üzere bu çalışmaların tamamı festival kapsamında ödüller almış çalışmalar.

1. Dünyanın en yüksek kum kalesi

1-dunyanin-en-yuksek-kum-kalesi

Kumdan sanat harikası tasarımlar yaratan Ed Jarrett’ın bu çalışması dünyanın en yüksek kumdan kalesi olarak biliniyor. Kendi adını verdiği Jarrett Kalesi 11 metre yüksekliğe sahip. 2011 yılında yapılan kalenin yüksekliğini henüz geçebilen yok. Varsa kumdan kale yaparak Jarrett Kalesi’nden daha yüksek bir kale inşa edecek çıksın ortaya.

2. The Beatles çılgınlığı

2-beatles-sand-castles

Avustralya’nın Melbourne şehrinde yapılan heykel için Amerikalı Brad Goll ve Kanadalı Karen Fralich bir araya geldi ve tüm hünerlerini gösterdi. “Beetlemania” adını verdikleri çalışmaları 2010 yılında sergilendi.

3. Antik Mısırlı motosikletliler

3-misir-bisikletcileri

Birbirinden yetenekli 9 profesyonel sanatçı, “The Carnival” genel teması altında kum heykelleri inşa etme yarışmasına katıldı ve mitolojik arazileri, masalları ve çizgi filmleri yorumlayan eserler yarattı. Antik Mısır temalı motosikletliler de bunun bir parçası.

4. Jack Sparrow abimiz olmadan eksik hissetsek de Karayip Korsanları

4-karayip-korsanlari

Belçika Blankenberge’deki Kum Heykel Festivali kapsamında Karayip Korsanları filminden bir sahneyi temsil eden eser detaylarıyla dikkat çekiyor.

5. Kumdan yapılmış bir değil tam on kale

5-Copacabana

Plajlarıyla meşhur Brezilya’nın Rio de Jenerio şehrinin Copacabana bölgesindeki oldukça detay gerektiren bu efsane çalışma 2010 yılında yapıldı.

6. Changsha Kum Sanat Festivali’nin ihtişamlı Harry Potter çalışması

6-harry-potter-sand-castles

Çin’de düzenlenen Changsha Uluslararası Kum Heykel Sanat Festivali için tasarlanan devasa boyuttaki Harry Potter çalışması için birbirinden başarılı tasarımcılar bir arada koordineli çalıştı.

7. Kum Dünyası

7-elvis-sand-castles

Beethoven, Marlene Dietrich ve Elvis’i bir araya getiren kum heykeltraş Seri Ramirez bu eserini 2007 yılında Almanya’da tasarladı. Bu devasa eser için Baltık Denizi’nden getirilen 9 bin ton özel kum kullanıldı.

8. Pire sirki

8-pire-sirk

“Pire Sirki” adı verilen eser Hollandalı sanatçı Susanne Ruseler tarafından Avustralya Melbourne şehrinde tasarlandı.

9. Eski savaşçı

9-eski-savasci

Çin’in Zhongwei Uluslararası Kum Heykel Yarışması’ndaki kum heykeli tüm heybetiyle antik bir savaşçıyı barındırıyor.

10. Beyin sevenler için gelsin; Albert Einstein kum heykeli

10-albert-einstein-sand-castles

Bilim dünyasının ikonikleşmiş isimlerinden Albert Einstein’ın 2007’de Almanya’daki bir festivaldeki heykeli.

11. Kötülerin kötüsü Darth Vader

11-star-wars-sand-castles

2008 yılında Hollywood filmlerinden öne çıkan karakterlerin heykeller için Portekiz’in güneyindeki Pera kentinde özel bir alan oluşturuldu. Diz çökmüş Darth Vader da buradaki başarılı çalışmalardan biri.

Kaynak; 1,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>