Küçük Bir Evde Yaşayıp Hiçbir Eşyayı Sığdıramayanların Bilmesi Gereken 11 Püf Nokta

January 29, 2018

Günümüzde şehirlerin kalabalıklaşmasıyla taleple orantılı olarak evler de küçülmeye başladı. Hatta artık ev bile denemeyecek kadar küçük "odalar" tasarlanıyor. Bu yüzden küçük evlerde yaşayanlar için pratik çözümler neredeyse şart oluyor. Öyle her istediğiniz eşyayı koyamadığınız gibi bazen mutlaka olması gereken eşyaları bile sığdırmak mümkün olmuyor. Neyse ki birkaç püf noktayla evinizi hem daha büyük ve ferah gösterebilir hem de eşyalarınız için saklama alanları yaratabilirsiniz.

1. Mobilyaların ayakları görünür ve ince olmalı. Hantal ve altında boşluk olmayan mobilyalar/koltuklar odanızı daha da küçük gösterecektir

ayak-2-horz

2. Büyük desenli halılar yerine daha fazla düz renk alana sahip minik desenli halılar tercih etmelisiniz

hali-horz

3. Çok yüksek olmayan ve görüşü engellemeyen (cam veya kafes deseni vb.) eşyalar seçilirse odada daha ferah bir görüntü oluşur

masaa Örneğin kafes sehpalar ya da plastik cam görünümündeki sandalyeler buna örnek olabilir.

4. Çok yönlü ve eşyaları başka alanlarda değerlendirmeye yönelik düşünün

konsol
Küçük evlerde gereksiz eşyaya yer yoktur. Bu yüzden mutlaka birçok alanda farklı şekillerde değerlendirebileceğiniz eşyalar seçin. Mesela fotoğraftaki yatak odası konsolunun çekmeceleri çıkarılarak bir kitaplık oluşturuldu.

5. Herkesin küçük mekanlar için aklına gelen ilk çözüm; aynalar

ayna-horz Aynanın mekanlara derinlik kazandırdığına şüphe yok. Bir de uyumlu bir ışık düzeni kurarak ve antika eşyalar yerleştirerek mükemmel bir parlaklık ve hava yakalayabilirsiniz.

6. Birçok farklı işlevde kullanabileceğiniz eşyalar tercih edin

ev-2 Örneğin bu masa hem bir çalışma hem de bir mutfak masası olarak kullanılabilir. Ayrıca altındaki bölmeye de eşyalar konularak değerlendirilebilir.

7. Boşluklar için akıllı çözümler üretin

ev-1-horz Hiçbir eşya sığdıramayacağınız ama çok kullanışlı olabilecek alanlara marangozda kullanışlı parçalar yaptırarak alandan tasarruf edebilirsiniz.

8. Mutfakta bulabildiğiniz her alanı saklama alanına dönüştürün

EV-3-horz Mutfakta çok fazla küçük, ufak tefek eşya olduğundan küçük mutfaklarda sıkça yer problemi olur. Buna çözüm olarak büyük raflı çekmeceli dolaplar yerine küçük alanları değerlendirmeye çalışın.

9. Yatak odanızda gömme dolap kullanın

dolap-2-horz Böylece en küçük alanı bile değerlendirmiş olursunuz.

10. Mutfağınızda katlanabilir masa kullanın

masa-horz Böylece masayı kullanmadığınız zamanlarda kapatarak hareket alanınızı genişletebilirsiniz.

11. Evin her alanında olabilidiğince açık renkler kullanın

ev-6-horz

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>