Köpeklerin Yemesinde Sakınca Olmayan 12 Taze Meyve

May 17, 2017

Kedi ve köpeklerin şeker hastalığına yatkın oluşları ve insülin dirençlerinin bizimkine nazaran çok düşük olduğunu sanırım çoğu evcil hayvan sahibi biliyordur. Hayvan bakmayanların da “Köpeklere şeker verilmez!” ikazını sıkça duyduklarından eminiz. Fakat bu yavrucaklar hiç mi meyve yemesin? Hiç mi bunlardan alacakları vitaminleri almasın? O yüzden azı karar çoğu zarar diyerek veteriner hekimlerin de köpeklerin yemesinde sakınca görmediği 12 meyveyi sizler için listeledik.

Pratik not; bu yaz sıcaklarında meyveleri buz kalıplarına koyarak köpekleriniz için hem serinletici bir atıştırmalık hem de oyalanacak tatlı bir eğlence hazırlayabilirsiniz.

Önemli not; her birinden bir parça diyerek hepsini aynı anda vermeyiniz.

1. Bir dilimin yarısı kadar; Elma

kopekmeyve (1)

Elma; potasyum, lif, flavonoid ve C vitamini deposudur. Fakat bir elma diliminin yarısından fazlasını zarar. Ayrıca elmanın çekirdek kısmı arsenik içerdiği için kesinlikle verilmemelidir.

2. 2 cm kalınlığındaki bir dilim; Muz

kopekmeyve (2)

Yüksek potasyum ve karbonhidrat kaynağı muzdan da sadece bir dilim vermek köpekler için güzel bir ödül maması olabilir.

3. 2-3 tanesi kafi; Böğürtlen

kopekmeyve (3)

Antioksidan, polifenol, lif, manganez, folik asit ve yüksek miktarda C, K, A, E vitamini içeren böğürtlen aynı zamanda omega 3 açısından da zengin. Yine de 2-3 taneden fazla vermemek lazım.

4. Yine 2-3 tane ama bu baya faydalı; Yaban mersini

kopekmeyve (4)

Köpeklerin diyetlerinde de önerilen yaban mersini; antioksidan, selenyum, çinko ve demir açısından zengin olduğu kadar C, E, A ve B vitamini barındırır. Sağlıklı bir beslenme için 2-3 tane yaban mersini köpeklere ödül olarak yararlı besinlerdir.

5. 2 cm kalınlığında ufak bir parça; Kavun

kopekmeyve (5)

A, B, ve C vitamini bakımından zengin Kavun’da lif, beta karoten, potasyum, magnezyum, tiyamin, niyosin, pantotenik asit ve folik asit de barındırır. Yok yok yani, ama yine de ufak bir parça vermekte fayda var.

6. Bir dilimden fazlası olmaz; Kivi

kopekmeyve (6)

Lif, potasyum ve yüksek miktarda C vitamini içeren kivinin de bir dilimden fazlası zarar.

7. Çeyreği ideal; Portakal

kopekmeyve (7)

Lif, potasyum, kalsiyum, folik asit, demir, A, C, B1 ve B6 vitaminlerini barındıran portakalın da çeyreğinden fazlasını vermemek lazım. Ayrıca çekirdeklerin de ayıklanmış olması gerekiyor. Bunun dışında herhangi bir turunçgil ürünü köpekler için zararlıdır.

8. Birkaç küçük küp; Armut

kopekmeyve (8)

A, C, E, B1 ve B2 vitaminlerinin yanında lif, folik asit, niyasin, potasyum ve bakır içeren armuttan da birkaç küp keserek eğlenceli atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

9. Püresinden 1-2 kaşık; Balkabağı

kopekmeyve (9)

Lif, beta karoten, alfa karoten, çinko, demir, potasyum ve A vitamini içeren balkabağını içine hiçbir şey katmadan veya pişirmeden hazırlayacağınız püre halinden 1-2 kaşık olacak kadar verebilirsiniz. Burada da çekirdeklerinin kalmamış olmasına özen göstermelisiniz.

10. 2-3 tanesi ideal; Ahududu

kopekmeyve (10)

Sağlıklı lif, antioksidan, potasyum, manganez, bakır, demir, magnezyum, C-K-B vitaminleri içeren ahudududan 2-3 tanesi yeterli.

11. Yarım ya da kıyamazsanız 1 tane; Çilek

kopekmeyve (11)

Lif, potasyum, magnezyum, iyot, folik asit, omega 3, C-K-B1 ve B6 vitaminleri içeren çileğin de yarısı öneriliyor. Fakat bunu çileğin boyutuna göre 1 tam da yapabilirsiniz.

12. 2 cm’lik küçük dilimlerden 1-2 tane; Karpuz

kopekmeyve (12)

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi karpuz C ve A vitamininin yanında potasyum, magnezyum ve su barındırır. İnce ve küçük dilim verebileceğiniz köpeğinize sakın çekirdek veya kabuk kısmından vermeyin.

Asla Vermeyin!

ffdg
Üzüm ve üzüm kuruları, avakado, incir, limon ve hindistan cevizi.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>