Bir Köpeğe Yuva Olmadan Önce Kesinlikle Okunması Gereken 7 Hatırlatma

May 10, 2017

Kuşkusuz birçoğumuz köpekleri çok seviyoruz. Sabahın erken saatlerinde tv başına geçip, köpek dostluğu temalı filmleri izleyerek büyümüş bir nesiliz malum. Özellikle hafta sonları parklarda denk geldiğimiz köpek ve sahip ilişkilerini görünce bu sevgimiz katlanarak, bir köpek edinmeyi düşünmeye kadar gidebiliyor. Ancak patili bir dost koşulsuz sevginin yanında birçok sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Köpek edinmeden önce kesinlikle okunması gereken 7 maddeyi sizler için derledik!

1. Neden bir köpek istediğinize karar verin.

1
Kendinize ilk sormanız gereken soru budur. Neden köpek istiyorum? Kendinizi yalnız hissediyor ya da köpekleri çok seviyor olabilirsiniz. Öncelikle bu isteğin geçici bir heves olmadığına emin olmalısınız. Daha sonra; “neden köpek istiyorum?” sorusuna dürüstçe cevap vermelisiniz.

2. Yeterli zamanınız var mı?

2
Eğer bir patili dost edinecekseniz, ona hayli zaman ayırmalısınız. Malesef apartman dairesinde yaşayan birçok köpek, günde 1 ya da 2 kez çiş ihtiyacı için 5-10 dakikalık kısa yürüyüşlere çıkartılmakta. Bunun haricinde zamanının büyük bölümünü yalnız başına, kapalı bir dairede geçirmektedir. Unutmayın, köpekler sosyal canlılardır. Yalnızlık onların doğasına aykırıdır ve onları mutsuz eder.

3. Maddi durumunuz bunun için uygun mu?

33333333333333 (600 x 400)
Bir köpeğin bakım maliyetleri ırkına göre değişiklik gösterse de, azımsanmayacak boyuttadır. Köpek almadan önce bu konuyu muhakkak araştırmanız; mama, aşı, olası tıbbi müdahaleler vb. masrafları karşılayacabileceğinizden emin olmalısınız.

4. Ortalama 10-15 yılınızı bir canlıyla paylaşmaya ve onun bütün sorumluluklarını almaya hazır mısınız?

4
Yalnış duymadınız! 10 ila 15 yıl! Ömrünüzün büyük bir kısmını patili dostunuz ile birlikte geçireceksiniz. Bu süreçte gideceğiniz tatiller, zorunlu iş ve ev değişiklikleri, yurt dışı seyahatleri gibi birçok plan ya da yapmanız gereken değişiklikler sizi hayli zora sokabilir.

5. Her şey tamam! Bir köpek edinmeye karar verdiniz. Nasıl bir köpek edinmeliyim?

5
Seçeceğiniz köpeğin türü bakım masrafları ve kolaylığı, hijyen, günlük egzersiz ihtiyacı gibi pek çok şeyi etkiler. İş köpeği-ev köpeği? Büyük köpek -küçük köpek? Kısa tüylü-uzun tüylü? Sizin için en uygun köpeği seçmelisiniz. İlk kez köpek alacaksanız, baskın karakterli köpekler yerine daha uyumlu olan Border Collie gibi türlere yönelmenizde fayda var. Çok fazla vaktiniz yoksa, egzersiz ihtiyacı çok olan iş köpeklerinden uzak durmalısınız. Koku ve tüy sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız, kısa tüylü köpekler sizin için daha uygun olabilir.

6. Seçtiğiniz köpeğin boyutları sizin için uygun mu?

6
Küçük bir apartman dairesinde Danua beslemek ile bahçedeki kulübede Pekinez beslemek aynı derece mantıksızdır. Alacağınız köpeğin boyutlarının, sizin yaşam koşullarınıza uygun olmasına dikkat edin. Unutmayın, ne kadar büyük ırk, o kadar fazla masraf ve egzersiz ihtiyacıdır.

7. Peki ya dostunuzu nereden almalısınız?

7
Bir dost edinmeden önce dikkat edeceğiniz en önemli konulardan birisi de kuşkusuz budur. Nereden geldiği belli olmayan yavruları sıkış tepiş kafeslerin içinde bekleterek, fahiş fiyatlarda satan Pet Shop’lardan kesinlikle uzak durmalısınız. Buralardan alacağınız her köpek, bu ticaretin sürmesine sebep olacaktır. En sağlıklısı anne ve babayı görerek, anne altından bir yavru edinmektir. Bununla birlikte hemen her ilde bulunan köpek barınakları, bu iş için kesinlikle önceliğiniz olmalıdır. Barınakları ziyaret ettiğinizde, karşınıza çıkacak binbir çeşit köpeği görünce şok olacaksınız! Bol patili günler dileriz!

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>