Toplu Taşımalarda Kitap Okumayı Sevenler İçin Bir Yenilik: Kısa Hikaye Otomatları

August 11, 2017

Pek çok insan yoğun iş temposunun yarattığı zaman darlığından dolayı toplu taşıma araçlarında okumalar yapıyor. Kitaplarını, dergilerini ve gazetelerini yanlarında taşıyarak her fırsatta mutlaka birkaç sayfa da olsa okuyan insanları görmek elbette çok güzel. Dünyanın pek çok yerinde bu duruma destek olmak ve farklılık yaratmak için çeşitli yenilikler yapılıyor. Hayata geçirilen projelerse bir hayli güzel.

Dijital materyallerin ve cep telefonlarının her geçen gün hayatımızı biraz daha işgal ettiği bir gerçek.

2

İnsanların bu durumuna nefes aldırmayı amaçlayan Fransız bir ekip, geliştirdikleri aletle birlikte farkındalık yaratmak amacıyla harekete geçmiş.

2

Böylece otobüs ve metro istasyonlarına koydukları kısa hikaye otomatları sayesine insanların araçlarını beklerken yeni metinler okuyabilmeleri için alternatif yaratmışlar.

2

Otomatlardan 1, 3 ve 5’er dakikalık okuma sürelerini seçerek tek tuşla kısa hikayeler, haikular ya da şiirler okuyabilmek mümkün.

2

Makinelerde 600’den fazla kısa hikaye bulunuyor ve bu metinler Short Edition adlı sitedeki yazarların metinleri arasından seçici bir kurul tarafından değerlendirilerek belirleniyor.

2

Maceradan drama kadar geniş bir seçenek sunan kısa hikaye otomatlarındaki metinler hemen hemen her yaş grubu için uygun.

5

Fransa’nın Grenoble kentinde başlatılan bu güzel projeden yararlanmak ise tamamen ücretsiz.

78

Bu güzel projenin tüm dünyaya yayılması umuduyla. Yaşasın okumak!

7

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>