Güzel Şeyler de Oluyor: Hilal Öğretmen ve Öğrencilerinden İçinizi Isıtacak Bir Dayanışma Dükkanı

October 31, 2016

Sanıyoruz şu sıralar en çok ihtiyacımız olan şey, güzel haberlerle güne başlamak. Bizim için bugün öyle başladı. Kırklareli'de bir ilköğretim okulunda İngilizce öğretmeni olan Hilal Öğretmen, bizimle kendi okullarında geçen seneden beri yürüttükleri iyilik sever bir projeyi paylaştı. Öylesine sevindik, öylesine sevgi doldu ki içimiz; hemen bu tatlı haberi sizlerle paylaşalım istedik. İşte Hilal Öğretmen'in, hem öğretmenliğin ne kadar özel bir meslek olduğunu, hem de küçücük bir düşüncenin neleri değiştirebileceğini gösteren umut dolu hikayesi.

Kırklareli Toki Ahmet Cevdet Paşa İlköğretim Okulu'nda tatlı mı tatlı bir "takas dükkanı" bulunuyor.

1-okul-proje

Yani bu dükkanda para geçmiyor; herkes ihtiyacı olanı almak için, artık ihtiyacı olmayandan vazgeçmek ve paylaşmak zorunda!

6-okul-proje Öğrenciler ve aileler giymedikleri temiz giysileri bağışlıyorlar; bunun yerine de ihtiyaçları olan eşyaları alıyorlar.

Üstelik dükkanın işletmesi de gönüllü öğrencilerde! :)

9-okul-proje Temizlik ve düzen de öğrenciliğin sorumluluğunda; dükkanı hangi teneffüs açacakları ve kaç kişi nöbet tutacakları da onların kararı. Hilal Öğretmen, bu durumun çocukların sorumluluk duygusunun gelişimine de ciddi ölçüde katkıda bulunduğunu söylüyor. :)

Bu çocuklar hem ihtiyaç sahipleriyle ilgileniyor, hem de "sevgi defteri"ne kaç kişiyle paylaşımda bulunduklarını kaydediyorlar. ❤

4-okul-proje

Projenin yaratıcısı Hilal Öğretmen, aslında bu yola bir İngilizce projesi olarak çıktıklarını söylüyor; çocuklar kıyafet isimlerini tanısınlar diye.

2-okul-proje Hatta dükkanın adı da bu yüzden "Swap Shop".

Ancak kısa zamanda proje gelişip veliler de bu dükkanı çok sahiplenince, Türkçe levhalar da asılmış onlar için.

3-okul-proje

Sonra okul müdürü, bu güzel kalpli çaba için özel bir alan tahsis etmiş...

7-okul-proje

Hilal Öğretmen'in bu tatlı projesi, velilerin, okul yöneticilerinin ve öğrencilerin de katılımıyla, muhteşem bir dükkan haline gelmiş.

10-okul-proje Çorbada herkesin bir tuzu var aslında. Hilal Öğretmen ve öğrencileri, müdürlerinin onlar için tahsis ettiği alanı hemen dolaplar ve askılarla düzenlemiş, kıyafet bağışı için duyuruda bulunmuş; herkes kendisine gelen küçük kıyafetleri getirmiş ve kısa zamanda dükkan dolup taşmış...

"Dükkanımızın özelliği, zenginin fakire yardımı gibi tepeden bir bakış değil; tamamıyla herkesin yararlanabildiği bir dayanışma yerine dönüşmüş olması."

11-okul-proje Hilal Öğretmen, bu sözleriyle anlatıyor bu tatlı oluşumu. Çünkü çocuklar burada tüketmek yerine, paylaşmayı öğreniyorlar.

Hilal Öğretmen sayesinde öğrenciler, bunun bir yardım kampanyası değil; dayanışma dükkanı olduğunu iyice kavramış durumdalar. Hatta sırf bu amaçla, kendisi de bu dükkandan giyiniyor. :)

8-okul-proje

Ve bu iş için gönüllü emek harcayan herkesin tek bir hayali var: Projenin kısa zamanda duyulup diğer okullarda da uygulanması!

5-okul-proje "Hayalimiz duyulup her okula uygulanması. Çünkü bu aslında hiç zor değil. Tüketmek, alışveriş çılgınlığı, bencillik; bunların hepsi almış başını gidiyorken; daha ilkokuldan itibaren çocuklara yenisini almak yerine eskisini değerlendirmeyi, paylaşmayı, gönüllülüğün verdiği hiçbir şeyle kıyaslanamayacak mutluluk duygusunu tattırmayı istiyoruz."

Umutsuzlukla yüreğimizin karardığı günlerde, Hilal Öğretmen'den gelen bu tatlı haber, hepimizin içini ısıttı! Kendisine kocaman sevgilerimizi gönderiyoruz! ❤

14859477_10154282202708557_1585687842_o Bir öğrencinin Ağrı'da yaşayan ihtiyaç sahibi kuzenlerine bir bavul giysi ile bu notu göndermiş bu iyilik sever insanlar. :) Yani onların arasında iyilik elçileri de bulunuyor! Çocuklar şimdiden paylaşmanın tadına varmış gibi görünüyor. Ne diyelim, umarız her günümüz böyle güzel bir haberle başlar... ❤

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>