Zeki ve Soğukkanlı Rollerin Aranan Aktörü Kevin Spacey’nin İzlenmesi Gereken 8 Filmi

July 4, 2017

Kariyerine tiyatro oyunculuğu ve stand up gösterilerle başlayan Kevin Spacey, özellikle 90’lı yıllarda, oyunculuğuyla Hollywood’a damgasını vurmuştur. 90’lı yıllarda Amerikan Güzeli ve Olağan Şüpheliler filmleriyle 2 Oscar ödülü kazanan Spacey aynı yıllarda Loa Angeles Sırları ve Yedi filmleriyle de Oscarlık performanslar göstererek dünyanın en iyi birkaç oyuncusundan birisi olarak anılmaya başlanmıştır. 2000’lerden sonraki kariyerinin 90’lardaki olağanüstü dönemi kadar başarılı geçtiğini söyleyemesek de; harika performans gösterdiği pek çok film olmuş ve özellikle 2013 yılında başlayan House of Cards isimli politika temalı diziyle yine gündemden düşmeyen bir isim olmuştur. Dünyanın en etkileyici oyuncularından olan Kevin Spacey’in kaçırılmaması gereken filmlerini listeledik. Şimdiden iyi seyirler.

1. Amerikan Güzeli / American Beauty (1999)

mena-suvari-12775-600x338
Amerikan Güzeli filminde, orta sınıf bir Amerikan ailesi üzerinden, Amerikan Rüyası kavramını ince psikolojik çözümlemelerle eleştiriyor. Görünen kusursuz tablo içerisindeki çürümüşlük incelenirken; ana karakter Lester Burnham’ın (Kevin Spacey) “kendini bulma” çabası üzerinden genel toplum ve aile yapısına eleştirel bir yaklaşım getiriliyor. Kevin Spacey’ye En iyi Erkek Oyuncu Oscar’ını getiren Amerikan Güzeli, kült filmler arasında yer alıyor.

2. Yedi / Se7en (1995)

seven-17
Polisiye / gerilim tarzındaki filmin merkezinde bir seri katili yakalamaya çalışan iki polis dedektifi var. Peşine düştükleri katil son derece soğukkanlı, hiçbir iz bırakmayacak kadar zeki ve titiz (size kimi hatırlattı?) ama aynı zamanda dedektiflerin önüne bilerek ekmek kırıntıları bırakacak kadar da oyunbaz bir karakter. Hristiyanlıkta geçen 7 ölümcül günahı sürekli olarak işleyen kişileri kendi yöntemleriyle vahşi biçimde öldürüyor. Dedektifler ise sadece onun bilinçli olarak bıraktığı ipuçlarına sahip olduklarından onun oyununu oynamak zorundadırlar.

3. Olağan Şüpheliler / The Usual Suspects (1995)

the-usual-suspects-keyser-soze-hikayesi_8843712-43460_640x360
Gözaltına alınmış 5 sabıkalı anlamsız gözlerle birbirlerine bakmaktadır. Neden gözaltına alındıklarını bilmiyormuş gibi davranan bu azılı suçlular, 27 kişinin hayatını kaybettiği bir patlamanın şüphelileri olarak görülmektedir. Patlamanın tanığı olarak, olayı tane tane anlatan Verbal Kint (Kevin Spacey) bütün şüpheleri tek bir isimde toplar: “Keizer Soze”. Peki kim bu Keizer Soze?

4. Los Angeles Sırları / L.A. Confidential (1997)

la-confidential-header
1950’lerde Los Angeles’in yeraltı dünyasını kontrol eden Mickey Cohen’in hapse girmesiyle birlikte güç dengeleri alt üst olur. Liderlik için suç örgütleri arasında başlayan savaş, hapse giren mafya babası Mickey Cohen’in bütün adamlarının bir gece baskınıyla öldürülmesine neden olur. Öldürülenler arasında bir de polis memuru olunca, Los Angeles Polis Departmanı bu olayı aydınlatmak 3 dedektifini görevlendirir.

5. K-Pax (2001)

maxresdefault
Prot isimli tuhaf bir adam (Kevin Spacey), garip davranışları nedeniyle bir psikiyatri kliniğe yatırılmıştır. Prot, adı K-PAX olan bir gezegenden geldiğini iddia etmektedir. Prot’un anlattığı şeyler gerçekten de bu dünyadan olamayacak kadar farklıdır ve zamanla çevresindeki diğer hastaları da etkilemeye başlar. Onu inceleyen doktor zamanla normal dışı bir şeyler olduğunu anlamaya başlar ama “ben uzaylıyım” diyen birisine inanmak da çok kolay bir şey değildir.

6. Arabulucu / The Negotiator (1998)

MSDNEGO EC005
Danny Roman (Samuel L. Jackson) rehinecilerle arabuluculuk/pazarlık yaparak, rehineler zarar görmeden eylemin sonlandırılma işinde uzman bir memurdur. Kendisine kurulan bir komployla suçlu durumuna düşürülen Danny Roman hapse girmeden kendisini aklamasının şart olduğunu düşünür ve bulunduğu katın içindekileri rehin alarak bazı şartlar ileri sürer. Yüzlerce rehine pazarlığı yapmış olan Danny Roman ilk defa pazarlığın diğer ucundadır ve ilk şartı kendisiyle görüşmeleri sürdürecek olan kişinin, kendisi gibi uzman bir görüşmeci olan Chris Sabian (Kevin Spacey) olmasıdır. Onu istemesinin sebebi tanıyor olması değil, kendisi gibi kan akıtmadan işi sonlandırma konusundaki maharetidir.

7. 21 (2008)

21fake4-145
Kevin Spacey’nin karizmatik öğreten adam rolünde oynadığı filmlerden birisi olan 21, kumar masası ekseninde geçen filmlerden bir tanesi. Harvard Tıp Fakültesi’nde okuma hayaliyle para biriktiren bir MIT öğrencisi olan Ben Campbell’ın yetenekleri öğretmeni Micky Rosa’nın dikkatini çeker. Micky Rosa’nın yetenekli sayısal öğrencilerinden oluşan 6 kişilik bir 21 oyunu takımı vardır. Bu öğrencileri oyundaki kartları sayma konusunda uzmanlaştıran Micky Rosa, onların yeteneklerini kumar masasında para kazanmak için kullanmaktadır. Zamanla büyük paralar kazanmaya başlayan ekip, kart sayılmasına hiç sıcak bakmayan Las Vegas kumarhane işletmecilerinin dikkatini çekmeye başlar.

8. Ve son olarak; Tam Gaz / Baby Driver (2017)


Baby genç olmasına rağmen oldukça usta bir sürücüdür. Ergen görüntüsü nedeniyle “Baby” lakabı verilen genç, banka soyguncularının olay yerinden hızla uzaklaşması için direksiyonu teslim ettikleri bir şofördür. Baby’nin yolu zorlu bir suç örgütü lideri ile kesişir ve onun için çalışmak orunda kalır. Ancak işler ters gider ve artık ayağını gazdan çekmek için fazla şans bulamayacaktır.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>