Kemanı Yepyeni Kitlelere Sevdirmeyi Başaran 16 Keman Sanatçısı

November 27, 2017

Günümüzde müzik de diğer her şey gibi çabuk tüketilen ve içi boşaltılan bir şey haline gelse de hayatlarını müzik üzerine kuran sanatçılar ve sanatseverler müziği değerli kılmaya devam ediyor. Keman performansları ve yaptıkları cover parçalarla seslerini büyük kitlelere duyurabilmiş, klasik müziğe bakış açınızı değiştirecek keman sanatçılarını derledik.

1. Lindsey Stirling

ABD'li keman sanatçısı aynı zamanda bir dansçı, performans sanatçısı, şarkıcı ve besteci. 6 yaşında keman dersleri almaya başlayan ve 12 yıl klasik müzik eğitimi gören Stirling, 2010 yılında Amerika'da yapılan bir yetenek yarışmasında birinci oldu. Kareografisini kendi yaptığı keman performanslarıyla herkesi büyülüyor. Sanatçı hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

2. David Garrett

Alman sanatçı çok küçük yaşlarda keman çalmayı öğrendi ve 10 yaşındayken Hamburg Filarmoni Orkestrası'yla ilk konserini verdi. Julliard School'da müzikoloji ve kompozisyon eğitimi aldı. Klasik müziği pop, blues ve rock öğeleriyle birleştirerek genç nesillere sevdirmeyi amaçlayan sanatçı aynı zamanda Guiness Rekorlar Kitabı'na Dünyanın En Hızlı Keman Çalan İnsanı olarak geçti. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

3. Caitlin De Ville

Zambia asıllı keman sanatçısı Caitlin, pop ve rock şarkılarını klasik müzikle harmanlıyor ve sahnede olmayı çok seviyor. Zambialı sanatçı yirmi beşden fazla ülkede performans sergiliyor. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

4. Taylor Davis

İlkokul çağlarında kemana olan ilgisi başlayan ABD'li sanatçı, okul hayatı boyunca eğitim aldı ve aynı zamanda gençlik orkestralarında ve senfoni topluluklarında çaldı. Film, oyun müziklerini çaldı ve aynı zamanda anime müzikleri yaptı. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

5. Hanine El Alam

Lübnanlı sanatçı müziğe onu her zaman destekleyen ve ona rehberlik eden babası sayesinde başladı. Konservatuarda eğitim aldı. Klasik müziği oryantal ezgilerle birleştirerek doğu-batı sentezi müziğiyle müzik ve dansın büyüleyici birleşimini sunuyor bize. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

6. Robert Mendoza

4 yaşındayken evinde bulunan elektronik klavyeyle müziğe ilgi duymaya başlayan ve 8 yaşında konservatuarda eğitim almaya başlayan sanatçı, bir yıl sonra keman eğitimi almaya başladı. 14 yıllık eğitimin ardında okulundan yüksek notlarla mezun oldu. 2006 yılında ilk profesyonel işi olan Seville Kraliyet Senfoni Orkestrası'nda işe başladı. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

7. Martha Psyko - El Sueño

Erken yaşlarda müzik eğitimi almaya başlayan Psyko, çocukluğunda birkaç yıl piyano eğitimi aldı. Fakat sonuç olarak onu etkileyen keman oldu ve Paganini, Sarasate, Ysaÿe gibi sanatçılardan etkilendi. Birçok yarışmada ve resitalde yer aldı. Müzik kariyeri birçok başarıyla dolu olan sanatçı müziğinde pop, rock ve elektronik gibi pek çok tarzı denedi. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

8. IAmDSharp

Dünyaca ünlü ABD'li keman sanatçısı, DJ, şarkıcı ve yapımcı olan DSharp, hip-hop, elektronik dans müziği ve klasik müzik türlerinde kendi müziklerini yazıyor, popüler şarkıların cover versiyonlarını hazırlıyor. Amsterdam, Dubai, Londra gibi dünyanın birçok şehrinde performanslar sergiliyor. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

9. Deni Bonet

Başarılı bir keman sanatçısı olan Deni Bonet aynı zamanda pop-rock şarkıcısı ve söz yazarı. R.E.M., Sarah McLachlan, Cyndi Lauper, Scissor Sisters gibi birçok sanatçıyla performans sergilerdi. Late Night with Conan O'Brien, The Today Show gibi pek çok ulusal televizyon programında yer aldı. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

10. Daniel Jang (metalsides)

Youtube'da düzenlediği ve kaydettiği keman, piyano ve gitarla yaptığı cover parçalarlarla tanınan ünlü sanatçının binlerce takipçisi var. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

11. Amadeea Violin

Romanyalı sanatçı küçük yaşlarda ailesinin de rehberliği ile müzik okulunda eğitim aldı. 21 yıl boyunca klasik müzik üzerine çalıştı. Birçok yarışmada ödüller kazandı. Olimpiyatlarda, ulusal-uluslararası festivallerde yer aldı. Lisenin bitmesinin ardından eğitimine Bükreş'te devam etmeye karar verdi ve Ulusal Müzik Üniversitesi'ne yüksek puanla kabul edildi. Son olarak "Shape of You" şarkısına yaptığı coverla çok konuşuldu ve beğenildi. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

12. Jose Asuncion

İspanyalı keman sanatçısı Jose Asuncion, performansları ve cover parçalarıyla birçok hayran edinmiş durumda. Başarılı sanatçının en çok dinlenen parçalarından biri de "Despacito" adlı şarkının coverı. Sanatçıyı takip etmek için Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

13. OMJamie

Hong Konglu sanatçı kemanıyla yaptığı cover parçalarla binlerce insana Kpop denen Kore pop müziğini sevdirmeyi başardı. Sanatçıyı takip etmek için Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

14. Sarah Charness

New Yorklu elektronik keman sanatçısı Sarah Charness, 2015 yılında “We Came to Party” adlı ilk kaydını yayınladı. Bu kaydıyla Beatport'un “Hot 100 Electro House” listesine girdi. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

15. Josh Vietti

Kemanla 4 yaşındayken tanışan sanatçı kazandığı bir burs sayesinde 10 yıl boyunca ünlü keman sanatçısı Mischa Lefkowitz tarafından eğitildi. 2006'da Santa Monica'da sokak performansları sergilemeye başladı ve arabasının bagajında 50.000 demo CD satmayı başardı. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

16. Giselle Tavilson

Türk-Amerikan sanatçı Giselle Tavilson'un müzik hayatı babası ünlü kompozitör Istemihan Taviloğlu sayesinde başladı. Hacettepe Konservatuvarı Keman Bölümü’nde eğitimini tamamlayan sanatçı 14 yaşındayken Amerika’nın Texas eyaletine giderek birçok önemli projeye imza atmasının yanı sıra ünlü keman ustası Sue Bear’in öğrencisi oldu. Gururumuz Giselle Tavilson, Rosswel Senfoni Orkestrası, Big Spring Senfoni Orkestrası, Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Adana Senfoni Orkestrası ve Eskişehir Senfoni Orkestrası’nda yer aldı. Birçok önemli DJ, marka ve sanatçıyla çalıştı. 34. Asya Yarışçılık Federasyonu Konferansı’nda sahne alan dünyaca ünlu Amerikalı Star Anastacia’nın ön grubu olarak performans sergiledi. Yurt dışında da performans şovlarına devam eden Tavilson yakın zamanda Lübnan, Azerbaycan, Almanya, Avusturya, Danimarka, Isviçre, Amerika Birleşik Devletleri'nde de sahne aldı. Sanatçıyı takip etmek için web sitesini ya da Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>