Kedilere Dair Doğru Zannedilen 9 Yanlış Bilgi

May 14, 2016

Günümüzde hala hayvan dostlarımızı yanlış değerlendiren, onlar hakkında bilgi sahibi olmadan yanlış kanılara varan birçok insan bulunmaktadır. Bu durum hayvanlar ve hayvan severler için oldukça üzüntü vericidir. Özellikle kediler ve köpekler gibi evimizde, sokağımızda, kısaca her gün her yerde iç içe yaşadığımız canlılarla ilgili ortaya atılan yanlış çıkarımlar günümüzde mitleşmiş ve herkes tarafından doğru kabul edilir olmuştur. Bu nereden çıktığı belli olmayan mitlerin çoğunluğu ya yanlıştır ya da yanlış anlaşılmıştır. Bu listede tüylü dostlarımız kedilerle ilgili doğru bildiğimiz yanlışlardan bahsederek daha çok insanı bilinçlendirmeyi amaçlamaktayız.

1. Kediler her zaman dört ayak üzerinde düşer

1.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

En bilinen yanlışımızla başlayalım. Kediler her zaman dört ayak üzerine düşmeyebilir. Düşerken bedenini çevirebileceği kadar yüksek bir yerdeyse ayakları üzerine düşecektir ama bu durum kedinin zarar görmeyeceği anlamına gelmez. Nasıl düşerlerse düşsünler kedilerin kemikleri kırılabilir ve ciddi şekilde zarar görebilirler. Bu mite güvenerek kedinizi yüksek yerlerde korunmasız bir şekilde bırakmak büyük bir hata olacaktır.

2. Kediler her gün süt içmelidir

2.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Çoğu kedi süt içmekten hoşlanır ama günlük yeterli besinini alan bir kedinin süte ihtiyacı yoktur. Aksine çok fazla süt içmek kedileri ishal yapabilir. Kediniz sütü çok seviyorsa belli aralıklarla az miktarda içmesine izin verebilirsiniz.

3. Evden çıkmayan kedilere hastalık bulaşmaz

3.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Ev kedilerinin hastalık kapmayacağı çoğu kişinin doğru bildiği önemli bir yanlıştır. Kediniz evden çıkmıyor olsa bile siz çıkıyorsunuz. Dışarıdan ayakkabılarınız, giysileriniz hatta ellerinizle getirdiğiniz mikroorganizmalar kedinizi hasta edebilir. Evin içinde başka bir hayvan daha varsa birbirlerinin dışkılarından da hasta olabilirler. Bu nedenle kedinizin evden çıkmadığı için hastalanmayacağı fikrine kapılmayın ve düzenli veteriner kontrollerini aksatmayın.

4. Hamile kadınların kedilere dokunmaması gerekmektedir

4.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Aslında bu durum yanlış anlaşılmış mitlerdendir. Toksoplazma, kedilerde bulunabilen parazitler nedeniyle oluşan enfeksiyonlara verilen isimdir. Normal bir insan vücudunda bu parazitler belirti göstermez ama hamile kadınların bebeklerine ciddi zararlar verebilir. Toksoplazmadan korunmak için hamile kadınların hamilelikleri süresince kedi dışkısına dokunmaması gerekir. Bu görevi ailenin başka bir üyesi yaptığı sürece evinizde kedinizle beraber mutlu bir hamilelik geçirebilirsiniz. Ayrıca her kedide illa bu parazitler bulunur diye bir şart yoktur. Çiğ et yemeyen ve dışarı çıkarılmayan kedilerin çoğunda bu parazite rastlanmaz.

5. Kedilerin bıyıkları onların dengelerini sağlar

5.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Kedilerin bıyıkları onların bir duyu organı gibidir ama dengelerini sağlama konusuna bir katkısı yoktur.

6. Kediler yaralarını yalayarak iyileştirir

6.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Bu da bir diğer doğru zannedilen yanlıştır. Aslına bakarsanız kedilerin yaralarını yalaması iyileşme süresinin uzamasına bile neden olabilir.

7. Kedi tüyü organlarda kist yapar

7.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Oldukça yaygın bir kanı olan hayvan tüylerinin kist yapacağı düşüncesi aslında yanlıştır. Hayvan tüylerinin insan vücuduna kötü bir etkisi yoktur fakat kedinizi düzenli şekilde veterinere götürmüyor ve parazit tedavisi yaptırmıyorsanız, tüylerde bulunan parazitler nedeniyle sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Bakımlı ve sağlıklı bir kedinin tüyleri size asla zarar vermeyecektir.

8. Kedilerin parazitleri insana bulaşır

8.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Kedilerin parazitleri de büyük bir yanılgı kaynağıdır. Kedilerdeki bazı parazitler tabi ki insana da bulaşabilir fakat bu kediyle temas etmekle olacak bir şey değildir. Bu parazitler genellikle kedi dışkısı ile temas etmekle bulaşır. Yani kedinizin dışkısıyla birebir temas etmediğiniz sürece parazitler size bulaşmayacaktır. Ayrıca evde beslediğiniz bir kedi varsa sık sık veterinere götürüp parazit tedavisi yaptırırsanız hiçbir sorun çıkmayacaktır.

9. Kediler ile bebekler aynı ortamda bulundurulmamalıdır

9.kedilerle.ilgili.yanlis.bilinenler.petle

Bu kesinlikle doğru olmayan bir düşüncedir. Kediler bebeklik döneminden itibaren insanların dostu olabilir ve bebeklerin gelişimlerinde büyük bir rol oynayabilirler. Çocuğunuzun ilk arkadaşı bir kedi olabilir. Eğer kedinizi düzenli olarak veterinere götürüyorsanız ve herhangi bir sağlık problemi yoksa bebeğinizle beraber harika vakit geçirebilir ve eğlenebilirler. Çocuk psikolojisinde de kedilerin yeri azımsanamayacak kadar büyüktür.

Petle Sayesinde Bu Yanlışlara Son Verin!

Petle sayesinde edinebileceğiniz bir kedi ile doğru sanılan tüm bu yanlışlara son verebilirsiniz. Ayrıca bu konuda acemiyseniz yine Petle aracılığıyla kedi sahibi olanlarla görüşür, tüm sorularınıza yanıt bulabilirsiniz!

Petle kimdir?

Petle, hayvanlar ve hayvanseverleri bir araya getirebilmek için tasarlanmış yepyeni bir sosyal platform. Ayrıca “Kayıp & Yuva Arayan” özelliğiyle, yolunu kaybetmiş bir dost veya yalnız kalmış bir can için çözümün bir parçası olmayı mümkün kılıyor. Konum bilgisiyle yapılan paylaşımlar sayesinde, ihtiyaç anında yakındaki hayvanseverler anında bilgilendirilebiliyor. Bu sayede kullanıcılar hem kendileri hem de çevresindeki kişilerin ihtiyacı olduğunda hayvanların yuvaya kavuşmasında aktif bir rol oynayabiliyor.

Uygulamayı indirmek için Android kullanıcılarını buraya, İphone kullanıcılarını ise buraya alalım.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>