Taşıma Çantalarını Kediler İçin Daha Mutlu Bir Alana Çevirecek 5 Alıştırma Yöntemi

September 21, 2017

Taşıma çantasıyla seyahat edilmesi gerekilen bir seyahat planı kedi sahiplerini saatler öncesinden strese sokan bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Bir taraf kedilerini nasıl taşıma çantasına koyacağını kara kara düşünüp stres olurken öte yandan kedi ise kendi dünyasında birçok soru ile boğuşup stres yaşıyor. Bu ikili sıkıntıyı sona erdirmek ve kedilerle taşıma çantalarını barıştırmak için size faydalı olabilecek 5 yöntemden bahsetmek istiyoruz.

1. Doğru çantayı seçin.

kedi_tasima_cantasi (3)
Birçok kedi taşıma çantası günümüzde üç parça halinde satılıyor: Ortadan ikiye ayrılan bölüm ve kapak. Ortadan iki parçaya ayrılması veteriner muayenesinin daha kolay yapılmasına imkan veriyor fakat burada önemli nokta da bağlantı noktalarındaki kelepçelerin yeterince sıkı ve güvenli olması. Artık kedilerimiz minik tosuncuklar olduğu için gevşek mandallar büyük risk taşır.

Öte yandan taşıma çantası yeterince büyük olmalı. Kediniz içinde ayakta durup dönebilmeli. Ayrıca taşıma çantasının temiz olması ve başka bir kedinin kokusunun sinmemiş olması gereklidir. (Çünkü koku kediler için çok önemlidir)

2. Taşıma çantasını dekorasyonunuzun bir parçası haline getirin.

kedi_tasima_cantasi (1)
Çoğu insan taşıma çantalarını dolaplarda veya garajda saklıyor. Nasıl olsa yılda birkaç kez kullanıyoruz mantığı ile kedinin sık sık denk gelmediği bu araç onun daha çok strese girmesine sebep oluyor. Bunun yerine taşıma çantasını ev içerisinde her zaman ulaşabileceği bir yere yerleştirmek ve onun canı istediğinde taşıma çantası içinde takılmasını sağlamak kötü şartlanmasının da önüne geçecektir.

3.Taşıma çantasını kediniz için havalı bir hale getirin.

kedi_tasima_cantasi (5)
İlk aşama olarak taşıma çantasını evinize alıp açık bıraktığınızı varsayıyoruz üstteki maddede bahsettiğimiz gibi. Kedinizi hemen çanta içinde takılması için zorlamayın. İçine yastıklar, havlular veya kedinizin hoşuna giden oyuncakları yerleştirin. Sevdiği insanların kokularının sindiği eşyalar da onu güvende hissettirecektir. Ayrıca taşıma çantasının yanında ona ödül mamaları vermek, oynatmak ve birkaç adım sonra taşıma çantası içinde mama ve ödül maması vermek kedinizin kendini daha rahat hissedip alışmasını sağlayacaktır.

4. Çantasından nefret eden kedinizin fikrini alın.

kedi_tasima_cantasi (2)
Birkaç farklı çanta tercihi sunup hangisine alıştığını gözlemleyebileceğiniz gibi, parçalarına ayrılan çantaların üst kısmını açarak önce alt tarafına alışmasını sağlayabilir, sonra kapatabilirsiniz.

5. Taşıma çantasının içinde geçirdiği zamanları arttırın ve ödüllendirin.

kedi_tasima_cantasi (4)
Çantasına alıştığı, içinde oynayıp yemek yemeye başladığı zamandan itibaren eğer çanta içinde uyuduğunu fark ederseniz kapıyı yavaşça kapatın. İçinde durduğu her 1-2 dakika için ödüllendirin. Zamanla bu süreyi arttırarak alışmasını daha çok arttırabilirsiniz.

Taşıma çantasına alışık bir kedi hem öncesinde “Nasıl yakalayacağım?” derdinden kurtarır, hem de yolculuk sırasında strese girip aşırı miyavlayarak hem kendiri harap etmez hem de sizi üzmez.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>