Şişede Durduğu Gibi Durmayan Sahnelerle Sinema Tarihinin En Sağlam 14 Bar Kavgası

May 16, 2016

Filmlerdeki bar kavgalarını izlemek her zaman çok keyifli olmuştur. Bunun sebebiyse çok basit. Filmlerdeki sahnelerin, gerçek hayattaki bar kavgalarından çok daha aksiyonlu, eğlenceli, komik ve heyecanlı olması. Çünkü gerçek bir bar kavgasında barın güvenliği yaka paça sizi dışarı atar, sonra belki birkaç polis gelir vs vs.

Ülkemizdeki alkol fiyatlarını da düşündüğümüzde, oraya buraya şişe fırlatmak kimsenin işine gelmez. Hatırlarsanız Eskişehirli Ahmet Abi bile tekel bayisini savunmak için bira şişeleri fırlatırken “Parasını vereceğim” diyerek dükkan sahibini yatıştırmaya çalışıyordu.

Biz yine de her şeyi şişede durduğu gibi bırakıp filmlerdeki bar kavgalarına geri dönelim. Bu listede izlemekten keyif aldığımız 14 bar kavgası sahnesi bir araya getirdik. İzlerken gaza gelmemeniz konusunda sizi uyarıyor, sağlıklı ve barış dolu günler diliyoruz.

1. Soysuzlar Çetesi / Inglourious Basterds


Tarantino tıpkı kınından çıkan bir silah gibi. Neredeyse yönettiği her filmde kan gövdeyi götürüyor. Inglourious Basterds’daki bar sahnesi de Tarantino sinemasının en güzel örneklerinden.

2. Desperado


Bize klasik gitarın ne kadar karizmatik olabileceğini gösteren Desperado’dan, yumruklardan ve şişlerden çok silahların konuştuğu bir bar kavgası.

3. Arka Sokaklar / Mean Streets


Martin Scorsese’nin yönettiği 1973 yapımı Mean Streets, Robert De Niro ve Harvey Keitel’ın oyunculuğuyla başyapıtlar arasında yerini almış bir film. Sadece yumrukların konuştuğu bar kavgası ise oldukça eğlenceli.

4. Kingsman: Gizli Servis


İngiliz gizli servisinin neler yapabileceğini bilmiyorsanız, bu sahne kafanızda bir fikir oluşmasına yardımcı olacaktır.

5. Sıkı Dostlar / Knockaround Guys


Bir filmde Vin Diesel bir bara gidiyorsa, o sahne sadece diyalogla geçiştirilemez.

6. Trainspotting


Trainspotting için söyleyecek pek fazla şey yok. Uyuşturucu ve bağımlılığı kendine has ritmiyle işleyen Transpotting, en iyi bar kavgası hikayelerinden birine de ev sahipliği yapıyor.

7. İntikam Yemini / Out For Justice


90’ların sert mizaçlı adamı Steven Seagal yine bir olayı çözmek için insanlarla güzel güzel konuşma yöntemini uyguluyor.

8. Şehrin Azizleri / Boondock Saints


Son yıllarda The Walking Dead’in Daryl’ı olarak izlediğimiz Norman Reedus, 1999’daki Şehrin Azizleri filminin başrol oyuncularından biriydi. İrlandalı ikiz kardeşlerin hikayesini anlatan filmi izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir.

9. Tetikçinin Gecesi / Collateral


İzleyenler bilir. Beyaz saçlı Tom Cruise ve Jamie Foxx’un oynadığı filmin en güzel sahnelerinden biri de kulüp sahnesi. Paul Oakenfold’un müziğine karışan silah sesleri, aksiyon seviyesini üst noktalara çıkartıyor.

10. Bar Kelebeği /Barfly


Rumble Fish’deki karizmasına 5 sene daha ekleyen Mickey Rourke, yine içip içip sorun çıkarıyor.

11. John Wick


John Wick’e tüm karizmasıyla hayat veren Keanu Reeves yine sırayla herkesi elden geçiriyor. Arka planda çalan şarkıların yarattığı atmosfer ise filmin heyecanını ikiye katlıyor.

12. Onur Savaşı / Best of the Best


Aksiyon dolu bar sahnesiyle akıllara kazınan Best of the Best, Türk televizyonlarında da bir dönem sıklıkla yayınlanmıştı. Özellikle Star TV’de yayınlandığı dönemde filmin adı Şampiyonlar Takımı olarak çevrilmişti.

13. Barda


Serdar Akar’ın yazıp yönettiği Barda, Türk sinemasının en sert filmlerinden biri. Nejat İşler’in psikopat bir karakter olan Selim’i canlandırdığı film, Ankara’da bir barda gerçekleşen işkence, cinayet gibi birçok suçu konu ediniyor.

14. Dövüş Kulübü / Fight Club


Fight Club’ı izlemeyen yoktur. Sinema tarihinin kült filmlerinden biri olan film, birçok gerçekçi kavga sahnesini de içinde barındırır. Bu sahnede ise Fight Club üyelerinin toplandığı barın sahibi Lou, Tyler Durden’la karşılıklı stres atacağı ufak bir diyalog kurmak istiyor.

BONUS: Altar’ın Oğlu Tarkan


Erkek adam barda değil handa dövüşür!

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>