Kansere Karşı Mücadelelerini Kazanıp Hayatına Sağlıklı Devam Eden 17 Ünlü

August 24, 2017

ABD’deki Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, her kadın ve erkeğin yaklaşık %39,6’sına hayatlarının bir noktasında kanser teşhisi konuyor. Hal böyle olunca sanat dünyasından birçok önemli isim de hayatlarının belirli dönemlerinde kanser ile karşı karşıya kalıyor. Bu ünlüler arasında kimler yok ki… Bu amansız hastalık son yıllarda her yerde ortaya çıksa da, tedavi ve sağlıklı yaşam ile onu savuşturmak mümkün. Bunu başarabilen ve hayatlarına artık çok daha sağlıklı devam eden ünlülerin yapmış olduğu gibi…

1. Michael C. Hall

Micheal-C-Hall
Dexter olarak ünlenen ve hayatımızda hep Dexter olarak kalacak olan Michael C. Hall, Hodgkin lenfoma adı verilen lenf kanserine yakalanmıştı. Şimdilerde sağlıklı olan ünlü oyuncu zorlu bir tedavi sürecinden geçti.

2. Robert De Niro

robert-de-niro
Canlandırdığı rollerle hafızalardan silinmeyen sahnelerin adamı De Niro da prostatla başı derde girmiş isimlerden biri. Oscar ödüllü oyuncu birkaç sene önce kurtuldu prostat hastalığından.

3. Rod Stewart

rod_stewart
80’ler denince ilk akla gelen isimlerden olan ve o dönem gençliği için çok şey ifade eden Rod Stewart, 2001 yılında tümörün temizlenmesi için bir ameliyat geçirdi. O zamandan sonra şarkı söylemeyi bir müddet bırakan güçlü şarkıcı, çocuk kanseri ile ilgili bir hayır kurumunun sözcüsü oldu.

4. Kylie Minogue

KYLIE-MINOGUE
10 yılı aşkın bir süre önce konan meme kanseri teşhisinden sonra yorucu kemoterapi ve kısmi bir mastektomi (göğüsün herhangi bir rahatsızlık nedeniyle alınması) operasyonu geçirdi. Minoque son zamanlarda yaptığı açıklamada fiziksel olarak iyi durumda olduğunu, yalnızca duygusal olarak zaman zaman kötü hissettiğini belirtti.

5. Ben Stiller

ben-stiller-zoolander-
Prostat kanseri olan ünlü oyuncu Ben Stiller da tedavisini aksatmadan ve kendini fazla yormadan, süreç içerisinde mücadeleyi kazanan bir oyuncu.

6. Olivia Newton-John

Olivia-Newton-John
Şarkıcı, söz yazarı ve oyunculuğuyla çeşitli işler yapan Newton meme kanseriyle iki kez karşı karşıya kaldı. Birincisinde mücadeleyi kazansa da hastalık sonradan yeniden nüksetti, fakat Newton ikinci kez de galip geldi.

7. Sheryl Crow

sherly-crown
Müzik kariyeri boyunca 9 kez Grammy kazanan şarkıcı ve söz yazarı Sherly Crow’a göğüs kanseri teşhisi 2006 yılında konuldu. Uzun yıllar tedavi gören Crow’un doktoru 2011 yılındaki kontrollerinde vücudundan tümörün atıldığını fark etti.

8. Mark Ruffalo

mark-ruffalo_GH_content_650px

Hulk, Avengers, Spotlight, Thor, Shirbazlar Çetesi gibi filmlerde yer alan oyuncu bir beyin tümörü sonucunda kısmı felç geçirmiş ve sol kulağında işitme kaybı yaşamıştı. Ruffalo hastalıkla mücadele ettiği yılları çok sonradan magazine açtı.

9. Shannen Doherty

ShannenDoherty

Beverly Hills 90210 filminin 46 yaşındaki yıldız oyuncusu meme kanserine karşı mücadele dolu iki yıl geçirdikten sonra kanseri yenmeyi başardı.

10. Shannon Osbourne

sharon-osborne-hairstyles
Heavy metalin en büyük isimlerinden Ozzy Osbourne’nun televizyon sunucusu eşi Shannon Osbourne’a kanser teşhisi 2002 yılında kondu. Bunun üzerine, bağırsağının bir kısmını ve bazı lenf bezlerini çıkarmak için cerrahi operasyonlar yapıldı. Ayrıca vücudunun farklı noktalarına yayılmış olabilmesi ihtimaline karşılık bir müddet kemoterapi de gördü.

11. Hugh Jackman

Hugh-Jackman

Wolverine kendini iyileştirebilme kabiliyetine sahip olabilir, fakat gerçek hayatta bu karakteri canlandıran Hugh Jackman için bu zorlu bir süreçti. Jackman, yaygın bir cilt kanseri türü olan bazal hücre karsinomasına eğilimli olduğu için birden fazla operasyon geçirdi. Geçirdiği operasyonlarla iyileşme belirtilerini yakalayan oyuncu bir süredir yaşantısına sağlıklı devam ediyor.

12. Melissa Etheridge

MelissaEtheridge_

2005 yılında meme kanseri teşhisi konulan şarkıcı ve söz yazarı Melissa Etheridge, beş tur kemoterapi ve lumpektomiden (kitlenin cerrahi operasyonla alınması) sonra sağlığına kavuştu. Onun mücadelesi çetin olsa da sonuçta mücadeleyi kazandı.

13. Mr. T

Mr--T_GH_content_950px

A Takımı dizisiyle ve Rocky 3 filmiyle tanınan ABD’li aktör Mr. T’ye 1995 yılında lenf kanseri teşhisi kondu. Birkaç seans kemoterapi ve ilaç kullanımından sonra aktör hastalığı yendi.

14. Edie Falco

edie-falco

Birçok film ve tv dizisinde boy gösteren aktris, The Sopranos dizisinde oynadığı sıralarda göğüs kanserine yakalandığını fark etti. Sıkı sıkıya hastalıkla mücadele eden Edie Falco, uzun yıllar sonra hastalığı yenmeyi başardı.

15. Kathy Bates

kathy_bates

Titanic, American Horror Story, Paris’te Gece Yarısı gibi filmlerde yer almış usta oyuncu zorlu bir hastalık sürecinden sonra göğüs kanseri olduğunu keşfetti. Fakat bu Bates’in mücadele etmesi gereken ilk hastalık değildi. 9 yıl önce yakalanmış olduğu yumurtalık kanserinden kurtulmayı başaran ünlü oyuncu aynı mücadeleyi bir kere daha sürdürdü.

16. Tom Green

Tom-Green

Kanadalı komedyen Tom Green 2000 yılında testis kanseri olduğunu açıkladı. Bir süre tedavi gördükten ve operasyon geçirdikten sonra sahnelere çok daha enerjik ve komik döndü.

17. Jane Fonda

jane_fonda

79 yaşındaki ünlü sinema oyuncusu 2010 yılında rutin bir sağlık kontrolünden geçtiği esnada doktorlar göğsünde ufak tehlikeli bir tümör buldu. Çok fazla yayılma riski taşımayan tümör, radyasyon ve cerrahi yöntemle alındı.

Kaynak; 1, 2, 3,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>