Günlük Hayatta Kahve İçmeden Kafein Alabileceğiniz 11 Besin

September 29, 2017

Gün içerisinde özellikle çalışan insanların tükettiği kahvenin rolü oldukça büyük. Kahvenin işe katkı sağladığı verim ve zinde kalmak açısından faydası oldukça önemli bir özellik. Öte yandan bağımlılık etkisini de göz ardı edemeyiz. Fakat öyle ya da böyle kafein hayatımızın vazgeçilmez bir parçası.

1. Tavşan kanı demli bir çay

cay-kafein Eğer bir kahve tiryakisi değilseniz kafeini almanın ikinci yolu çay tüketmek. Yalnız dikkat etmeniz gereken önemli bir ipucu var, o da çayın deminin fazla olması alacağınız kafeinin de artmasını sağlayacak olması.

2. Sıcak içeceklere alternatif soğuk içecekler

gazli-icecekleri-kafein Soda başta olmak üzere, bu tür gazlı içeceklerde bir bardak demli çayda olduğu kadar kafein bulunuyor. Sıcak içeceklere alternatif olarak gazlı soğuk içecekleri de tüketebilirsiniz.

3. Enerji içecekleri böyle günler için var

enerji-içecekleri-kilo-verme Bir sonraki gün olacak sınav için gecelerce oturup ders çalışıyor ya da gece mesaiye kaldığınız bir işte çalışıyorsanız burada enerji içeceklerinin faydasını görebilirsiniz. İçindeki kafein miktarı uykunuzu bir müddet geciktirebilir ve işinize odaklanabilirsiniz.

4. Çikolata olmadan kahve olmaz fakat kahve olmadan çikolata olur, hem de çok güzel olur

bitter-cikolata Kahveyle her zaman müthiş bir uyum yakalayan çikolata da kahvenin kendisine bir alternatif oluşturuyor. Bu anlamda özellikle bitter çikolatalar sütlü çikolatalara kıyasla daha fazla kafeine sahip.

5. Yemeklerde kullanılan Acı Sos

red-chile-hot-sauce Fastfood kültürü başta olmak üzere, ocakbaşı, mangal gibi alanlarda da önemle yer alan hazır acı sosların içerisinde de bir parça kafein yer alıyor. Eğer yemeğinizde acı olmadan yapamayanlardansınız kafein tükettiğinizden de haberdar olmalısınız.

6. Kahve kadar olmasa da bazı sakızlarda da oldukça etkili oranda kafein var

sakiz-yutarsak-ne-olur Kahve kadar olmasa da, enerji içeceği ile aynı miktarda kafein bazı sakızlarda da yer alıyor. Özellikle naneli sakızlar buna örnek gösterilebilir.

7. Sıcak yaz günlerini serin tutan Dondurma

bademli-dondurma Yazın sıcak ve bunaltıcı havalarında en çok tüketmek istediğimiz serinletici özelliğe sahip dondurmalar da kafeinin adreslerinden biri.

8. Kakaodaki hatırı sayılır miktardaki kafein miktarı

surowe-kakao Başta süt olmak üzere hamur işi ürünlerinde kullanılan hazır kakaolarda, kahve kadar olmasa da kafein bulunuyor.

9. Yemekten sonra tüketilen Puding

puding-2 Kakao ve dondurma gibi pudingin de içinde bir parça kafein yer alıyor.

10. Serinletici özelliğiyle Milkshake

milk-shake-kafein Kahve ve çaya alternatif soğuk içecek kategorisinde ele alabileceğimiz milk shake'lerde kafein az miktarda yer alıyor.

11. Çocukların sıklıkla yediği Jelibon

jelibon Özellikle çocukların elinden düşürmediği bazı jelibonların içerisinde bir miktar kafein bulunuyor. Bu sebeple çocuklar için çok fazla tüketilmesinin pek faydalı olmadığını da belirtmeliyiz. Kaynak; 1, 2, 3,

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>