18 Yaşındaki Kadir’in Karton Toplayıcılığından Dünya Şampiyonluğuna Uzanan Öyküsü

May 3, 2017

Hayatımızın hangi döneminde olursak olalım, azim ve hırsla pes etmeden ilerlediğimizde birçok şeyi başarabildiğimizi Kadir Dalkıran bizlere yeniden hatırlatıyor.

Henüz 18 yaşında olan Kadir, Karma Dövüş Sanatları (MMA) Federasyonu tarafından 22-26 Mart’ta Antalya’da düzenlenen ve 30 ülkeden yaklaşık bin sporcunun katıldığı organizasyonun finalinde Rus rakibini yenerek altın kemerin sahibi oldu. Bu başarısının altında ise azim dolu bir hikaye yatıyordu.

Kadir Dalkıran dört kardeşi, annesi ve babasıyla Yalova’da bir gecekonduda yaşıyor.

6125-kadirdalkiran

Dalkıran, zorlu yaşam koşulları altında yıllardır sokaklarda karton toplayarak ailesinin geçimine yardımcı olmaya çalışıyor.

iç-karton-toplayıcılığından-dünya-şampiyonluğuna-kadir-dalkıran-2

4 yıl boyunca karton toplayarak ailesine yardımcı olmaya çalışan Kadir, boş zamanlarında müsabakalara hazırlanmak için yoğun çabalar sarf ediyordu.

1477122_940x531

Sonunda emeğinin karşılığını alan Kadir, 18 yaşındayken MMA dünya şampiyonu oldu.

C-keuCJXYAAvfe-

Antalya’nın Kemer ilçesinde 22-26 Mart 2017’de düzenlenen turnuvada Rus rakibi Boris Ignatiev Lilo’yu 65 kiloda yenerek altın kemerin sahibi oldu.

dunya

Kadir tüm hayatının bir tabela ile değiştiğini söylüyor; “Bir gün karton topladığım sırada bir spor salonunun üzerindeki ‘dövüş sporları’ tabelasını gördüm. Salondan içeri girdim…”

a2c2626d27751162
“Oradaki atmosfer beni çok etkiledi. Oradakilerin birbiriyle mücadeleleri, teknik hareketleri ilgimi çekti. Oradakilere kulüp antrenörüyle görüşmek istediğimi söyledim. İbrahim hocayı gösterdiler. Hocayla görüştükten sonra bir elemeden sonra kulübe alabileceklerini söylediler. Yapılan elemelerden sonra da kulübe girdim. Halen gün boyu kartonda akşamları spordayım. Sabah saat 09.00’da karton toplamaya başlıyorum. Akşam 18.00’e kadar devam ediyorum. Sonra işlerimi hızlıca bitirip spor salonuna geliyorum. Standart antrenman periyotları var, 2 saat olarak. Ben tek başıma olduğumda 3-4 saat çalışıyorum. Bu sporu yapacağıma inandığım için çok çalışıyorum. Ailem başta çok yorulduğum gerekçesiyle spora gitmeme kızıyordu. Zaman geçtikten sonra alıştılar.”

Defalarca kaybettiğini söyleyen Kadir kendisini başarısızlıkların yıldırmadığını vurguluyor.

iç2-larton-toplayıcılığından-dünya-şampiyonluğuna-kadir-dalkıran

Yaşıtlarının karton topladığını ve çoğunun kötü alışkanlıkları olduğunu söyleyen Kadir’in bir diğer amacı da kendisi gibi zor durumda olan akranlarına örnek olmak.

resized_d0294-3cd69edb27751169

“Benim bu başarım onlara bir mesaj veriyor. Onlara örnek olup hayatlarına bir etki bırakmak istiyorum. Örnek olmak için çalışıyorum”

yalovali-roman-sporcu-dunya-sampiyonu-oldu-3-9425954_o

Kaynak: 1, 2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>