Türkiye’de Kadına Şiddetin Kadınlar Gününde Bile Devam Ettiğini Gösteren 8 Korkunç Olay

March 8, 2017

Bir yangınla başlayan ve büyük bir isyana dönüşen, aradan geçen yıllar sonra 2. Enternasyonel’de Clara Zetkin’in önerisiyle bütün kadınlara armağan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ülkemizde her yıl olduğu gibi bugün de kutlanıyor.

Gönül isterdi ki bu anlamlı günü güzel şekilde kutlayalım fakat kadına şiddet ve tacizin seviyelerinin arşa yükseldiği ülkemizde bu bir hayli zor oluyor. Kutlamalara çıkan yasaklar, kadınlara yapılan şiddet ‘Kadınlar Gününde” bile devam ediyor. Son olarak Bilgi Üniversitesi’ne yapılan yobaz saldırı da bunu kanıtlar nitelikte.

1. İzmir’de sevgilisiyle görüşen kadının bıçaklanarak öldürülmesi.

1457431312418
62 yaşındaki Ali İleri, 42 yaşındaki sevgilisi Neriman Akçay’ı geçen sene tam da bugün bıçaklayarak öldürmüştü. İzmir’de yaşanan bu dehşet olayda 2 çocuk annesi Neriman Akçay’la tartışmaya giren Ali İleri’nin kendinden geçtiği ve kadını defalarca bıçaklayarak kaçtığı biliniyordu.

2. Üniversitedeki 8 Mart gösterilerinde bir erkeğin kız öğrenciyi darp etmesi.

56e50d4518c7735a6c60680f
Tarihler yine 8 Mart 2016’yı gösterdiğinde Adana Çukurova Üniversitesi’nde 8 Mart etkinlikleri sırasında bir erkek öğrenci kız öğrenciyi darp etmişti.

3. Şanlıurfa’da 8 Mart gösterisi yapan kadınlara polisin engel olması

sanliurfa-da-8-mart-eylemine-polis-mudahalesi-23-gozalti-1488722766
3 Mart’da yaşanan bu olayda birçok kadın seslerini duyurabilmek adında Şanlıurfa’da yürüyüş yapmak istedi. Fakat polis eylem yapmak isteyen kadınlara engel oldu ve bu gösteriye izin vermedi. Üzeirne yaklaşık 23 kadın da gözaltına alındı.

4. Manavgat’da eski karısını bıçaklayarak öldüren eski koca

58bf7d1ac03c0e218487daac
Güzel reklam filmleri gördüğümüz ve birçok paylaşımla yüzümüzü güldüren bugün resmen bu haberle birlikte kara bulutların yeniden çökmesine neden oldu. Antalya Manavgat’da geçen yıl karısından boşanan adam eski eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın yaşamını yitirirken katil eski eş de çocuklarını arayarak ‘Annenizi vurdum’ diyerek bilgi verdi.

5. Ankara Cebeci’de polis engeline takılan 8 Mart etkinliği

cebeci-de-8-mart-standina-polis-saldirdi-10-a-yakin-gozalti-1488800290
Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ne polis saldırıda bulundu ve 10’a yakın öğrenci gözaltına alındı. Kadınların açmış olduğu 8 Mat standına saldıran polisin 10’a yakın yaptığı gözaltıları da diğer öğrenciler alkış tutarak protesto etti. İşin garip kısmı öğrencilerin terör şubeye götürülmesi oldu.

6. Ankara ODTÜ’de yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere üstü kapalı tehdit

odtu-yonetiminden-8-mart-yuruyusune-polis-tehdidi-1488887879
ODTÜ öğrencilerinin her 8 Mart’da yaptıkları yürüyüşlere istinaden yönetim toplulukları çağırarak üstü kapalı bir tehditte bulundu. ODTÜ yönetimi topluluklardaki öğrencilere “Eğer polis okula girerse, imzası olan bütün topluluklara soruşturma açacağız” dedi.

7. Mersin baro başkanının kadın meslektaşını kürsüde iterek kadınlar gününü kutlaması.

adasmisd
Mersin Baro Başkanı Ali Er’in, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel kürsüye çıkıp açıklama yapmak isteyen kadın meslektaşı Şilan Türk’ü kürsüden itmesiyle aslında ülkemizde kadınlara nasıl değer verildiğini göstermiş oldu. Eh tabii bu çirkin harekette tepkiyle karşılandı.

8. Bilgi Üniversitesi’ndeki 8 Mart çadırına yapılan bıçaklı-tekbirli saldırı


Bilgi Üniversitesi’nin santral kampüsünde kurulan 8 Mart çadırına içlerinde sarıklı ve sakallı tiplerin olduğu kişiler tekbir getirerek satırlı bıçaklı saldırı yapıldı. Gün içinde gerçekleşen bu yobaz saldırıda birçok yaralının olduğu belirtiliyor. Olaysa Twitter’dan gündeme geldi.

9. Olay videolara bu şekilde yansıdı

10. Sosyal Medya’dan da tepkiler gecikmedi.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.


Kaynak: 1,2,3,4,5,6,7,8

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>