Türkçe Rock Müziğini Sesiyle Daha da Güzelleştirmiş 17 Başarılı Kadın Şarkıcı

September 21, 2017

Popülerleşen yeni nesil müziklerde erkek egemenliği zaman zaman ön plana çıksa da, kadınların birbirinden başarılı işleri çoğu kez onları geri planda bırakmaya başardı. Türk pop müziğinde devrim yapan Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Hümeyra, Nil Burak, Ayten Alpman gibi isimler 90 ve özellikle 2000'lerde yerlerini daha modern sound ile rock temsilcisi kadınlara bıraktı. Bu ekolün bayrağını taşıyan ilk isimler arasında malumunuz üzere Şebnem Ferah, Özlem Tekin gibi isimler yer alıyor. Şimdiye kadarki başarılarıyla Türkçe müziğe yeni tatlar kazandırmış 17 isim bu listede.

1. Şebnem Ferah

Onun için ne kadar şey yazsak az kalır, adeta tek başına çıktığı yolculukta asla geriye çekilmeden, Türk rock müziğinin sırtlayıcısı kadın vokalistleri sırasında başı Şebnem Ferah çekiyor.

2. Özlem Tekin

Başarılı yorumculuğu ve ses rengiyle müzik yaşamında birbirinden muazzam çalışmalara imza atmış Özlem Tekin'in müzik yolculuğu, Şebnem Ferah'la birlikte kız grubu Volvox'a dayanıyor.

3. Pamela Spence

Uzun yıllar Teoman şarkılarında back vokal olarak duyduğumuz ses Pamela Spence, Amerikalı bir baba ile Türk bir annenin kızı olarak Almanya'da doğdu. Sonradan Türkiye'ye taşınan Pamela, Türkçeyi de 15 yaşında öğrendi. Buna rağmen Türkçe şarkıları başarılı şekilde telaffuz eden ve farklı bir kimliği olan Pamela da pop rock, alternatif rock gibi alanlarda kendine yer edindi.

4. Aylin Aslım

Müzikal geçmişinde rock'ın olduğu kadar elektronik müziğin de yer aldığı Aylin Aslım, sosyal yönü olan şarkılarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle kadın cinayetleri ve töre mağduru kadınlara yönelik şarkılarıyla da dikkat çeken Aylin Aslım, adını en yüksek şekilde daha feminen bir üsluba sahip Aylin Aslım&Tayfası ekibiyle "Ben Kalender Meşrebim" çalışmasıyla duyurmuştu.

5. Melis Danişmend

Türk rock müziğinin melankolik ve hüzünlü sesi Melis Danişmend, Üçnoktabir grubuyla yaptığı başarılı bir rock soundlu albümle yerini aldı ve hız kesmeden akustik formattaki solo albümleriyle de bu başarı çizgisini yukarılara taşıdı. Yazdığı şarkılar kadar, sesi de dinlendirici ve sakinleştirici özelliğe Danişmend, çalıştığı birbirinden başarılı müzisyenlerle müziğinin çıtasısını yukarılara taşımaya devam ediyor.

6. Aslı Gökyokuş

Hümeyra'ya ait "Kördüğüm" isimli şarkıyı başarılı şekilde coverlaması ve "Su Gibi" isimli çalışmalarıyla kadın vokaller listesinde kendine yer edinen Aslı, alternatif rock kulvarında ülkemizdeki en önemli temsilcilerden biri oldu.

7. Kutsal Koçer

95 yılından 2001 yılına kadar Teoman, Sezen Aksu, Nazan Öncel, Şebnem Ferah gibi isimlere vokalistlik yapmış Kutsal ilk solo albümü "Susuzluğun Geçti mi"yi 2001 yılında yayınladı. Türkiye'de 3 solo albümü geride bırakan Kutsal, şimdilerde Amerika'da müzik hayatına devam ediyor.

8. Deniz Özbey

Ankara'nın bağrından çıkmış Vega grubunun en önde duran yüzü Deniz Özbey melankolik ses yapısıyla hafif müzik severlerin en beğenerek dinlediği isimlerden biri.

9. Meltem Taşkıran

Geçmişi 90'lı yılların ortalarına dayanan Egoist grubu 2000 ortalarına kadar ara ara solo albümleriyle varlığını hissettiren gruplardandı. Solist Meltem Taşkıran öncülüğünde başarılı işlere imza atmış Egoist şu aralar kendi kabuğuna çekilmiş durumda.

10. Asena Özçetin

İstikrarlı müzik hayatıyla Asena Özçetin Ankara'lıların vazgeçmediği isimler arasında. Karakedi grubuyla ve Senforock projesiyle de başarılı işlere imza atmış Asena Özçetin, yıllardır solo olarak da Ankara'da sahne almaya devam ediyor.

11. Nihan Kızıltan

Birçok ünlü isme sesiyle eşlik etmiş Nihan Kızıltan senfonik metal grubu Almora'yı yukarılara taşıyan etkenlerden biri. Ses tonunun güzelliği kadar başarılı vokal uygulamasıyla Nihan, kadın vokaller listesinde önemli bir yere sahip.

12. Yasemin Mori

Farklı yorum anlayışıyla alternatif müziğin sıra dışı isimlerinden Yasemin Mori, geride bıraktığı üç solo albümü ile kariyerini yukarılara taşımaya devam ediyor.

13. Fatma Turgut

Model'in popüler olmasında hiç kuşkusuz Fatma Turgut'un önemini unutmamak gerek.

14. Aydilge

Özellikle dizi müzikleriyle daha da popülerleşen Aydilge geçmişte bir müzik dergisinde editör olarak da çalışmalar yapıyordu. Yazar yönü de olan başarılı şarkıcı eğlenceli ses tonuyla şarkılarını dinleyenleri mutlu edebiliyor.

15. Gizem Berk

Bilenler bilir, 90 sonu 2000'ler başında aktif olarak müzik yapan ve bir albümü bulunan Etheral Travel grubunun vokalisti Gizem Berk'in müzik kariyeri de oldukça eskiye dayanıyor. Şimdilerde alternatif müzik sahnesinde başarılı işler yapan Gizem Berk'in Cem Adrian ile düeti bulunuyor.

16. Özge Fışkın

2003 yılındaki Eurovision yarışmasında ülkemize başarı kazandırmış Sertab Erener'in kadrosunda yer almış Özge Fışkın, birçok büyük isimle çalışmalarıyla biliniyor. Solo kariyeri de başarılı olan sanatçı, şarkılarıyla sevenlerini memnun ediyor.

17. Gökçe

Pop ile rock arasında bir konumda yer alan Gökçe, son yıllarda en çok konuşulan isimlerden biri. Her ne kadar kendisini pop müzik kategorisinde adlandırmak daha doğru olsa da, kendisi aynı zamanda bu liste içerisinde yer alması gereken isimlerden biri.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>