Kadınların Hemen Hemen Her Gün Yaşadığı Bazı Şeylere Dair Erkeklere 29 Soru

March 8, 2017

Kadın olmak, hele ülkemizde kadın olmak zordur demiş miydik? Belki tam şu an demedik, ancak her gün her saat başı desek bile bu durumun gerçekliğini ve vehametini anlatmaya yeterli olmaz. Düzgün otur, gülme, kırıtma, başka bir şey giy, komşular ne der, geç kalma, gitme, yapma, durma, koşma, çıkma… ile geçen bir ömrün nesini anlatalım?

Bunları zaten biliyor ve yakınen tecrübe ediyorsunuz bundan eminiz. Biz size kadınların hemen hemen her gün yaşadığı, erkeklerin haberinin dahi olmadığı bazı şeyleri yazıp, erkeklere “haberiniz var mı?” diye soracağız. Bu yazacaklarımızı haliyle kadınlar zaten biliyor. Umut ediyoruz ki erkekler de artık farkına varır ve bizzat yarattıkları cehennemi yıkmak için bir girişimde bulunurlar.

1. Gecenin bir vakti evinize doğru yürürken kaç kere “bir şey olursa kullanırım” diye anahtarlarınızı sıkıca elinizde tuttunuz?

01 kadınlar

2. Peki ya hiç “arkamdan birileri geliyor mu acaba?” endişesiyle dinlediğiniz müziği kapatıp kulaklıklarınızı çıkardınız?

02 kadınlar

3. Sizinle birlikte birinin daha yürüdüğünü hissettiğinizde kaç defa adımlarınızı hızlandırdınız?

03 kadınlar

4. Bindiğiniz taksinin plaka numarasını, taksiye nereden bindiğinizi, nereye gittiğinizi, vs. bir arkadaşınıza mesaj atma gereği duydunuz mu hiç?

04 kadınlar

5. Toplu taşımaya bindiğinizde, taciz edilme riskini asgariye indirmek amacıyla bir hemcinsinizin yanına oturmak için çabaladınız mı?

05 kadınlar

6. Sabahın erken saatlerinde veya gece yarısı dışarıda olmamaya kaç kere özen gösterdiniz?

06 kadınlar

7. Kaç defa bakışlardan, sözlerden, hareketlerden kendinizi korumak için telefonla konuşuyormuş gibi yaptınız?

07 kadınlar

8. Gittiğiniz mekanda karşı cinsin tacizlerinden sakınmak için yalandan evlilik yüzüğü taktığınız oldu mu hiç?

08 kadınlar

9. Yani “benim sahibim(!) başka bir kadın, benden uzak durun” demek zorunda hissettiniz mi hiç kendinizi?

09 kadınlar

10. Kaç kere fiziki şiddete, tacize, vs. maruz kalmamak için, içiniz köpürse de, sözlü saldırılara karşı sessiz kaldınız?

010 kadınlar

11. Yeni tanıştığınız karşı cinsle dolu bir masada içeceğinize göz kulak olmak zorunda kaldınız mı hiç ki içine bir şeyler atılmasın?

011 kadınlar

12. Ya da yeni tanıştığınız biriyle ilk defa dışarı çıkarken ne olur ne olmaz diye arkadaşlarınıza nereye gittiğinizi haber verdiniz mi?

012 kadınlar

13. Kaç defa aynı işi yaptığınız, hatta daha fazla efor sarf ettiğiniz işiniz için kadın iş arkadaşınızdan daha düşük maaş aldığınızı fark ettiniz?

013 kadınlar

14. Arkanızdan “birinin bunu s…mesi lazım” denmesin diye fazladan çaba sarf ettiğiniz oldu mu hiç?

014 kadınlar

15. “O da bana bakıyor” demesin diye gözünü sizden ayırmayan bir kadınla göz göze gelmemek için ne yapacağınızı şaşırdığınız oldu mu peki?

015 kadınlar

16. Ya da konuşma uzadıkça “bana ilgisi var kesin” diye düşünmesin diye yalanlar uydurarak, aceleniz varmış gibi yaparak bir kadından kaçtınız mı?

016 kadınlar

17. Kadınlar iğrenç buluyor diye koltuk altı kıllarınızı, sakallarınızı, bacak kıllarınızı, göğüs kıllarınızı, vs. hiç tıraş ettiniz mi?

017 kadınlar

18. Evden çıkmadan önce giydiğiniz kıyafetin toplum ahlakına(!) uygun olup olmadığı konusunda kafa yorduğunuz oldu mu hiç?

018 kadınlar

19. Çok kısa, çok açık, çok iç gıcıklayıcı, vs. denilerek kız arkadaşınız tarafından kıyafetinize hiç müdahale edildi mi?

019 kadınlar

20. Sosyal medyada kadınların tacizine, laf sokmasına, vs. maruz kalmamak için iletilerinizi, tweet’lerinizi paylaşmadan önce iki üç kere kontrol ediyor musunuz?

020 kadınlar

21. Patronunuz size hiç özel hayatınız, cinsel yaşamınız, sevgiliniz, aileniz, hafta sonu ne yaptığınız, vs. konusunda sorular soruyor mu?

021 kadınlar

22. İnsanın doğası gereği yaşamak zorunda olduğu tamamen fizyolojik bir durumu gizli saklı, sanki suç işliyormuş gibi geçirmek zorunda kaldınız mı hiç?

022 kadınlar

23. Peki hiç dışarı çıkarken yanınıza küçük kuzeninizi de verdiler mi?

023 kadınlar

24. Ya hiç kadınların davranışları yüzünden çektiğiniz sıkıntıların, acıların, üzüntülerin, vs. tüm suçunu sizin omuzlarınıza yüklediler mi?

024 kadınlar

25. Yani bir kadının kıçınızı avuçlamasının, bacaklarınıza sürtünmesinin, vs. sebebinin giydiğiniz dar jean pantolon olduğunu söyleyenler oldu mu?

025 kadınlar

26. Sizin hiç “yoklukta gideriniz” oldu mu?

026 kadınlar

27. Peki hiç çoğunluğu kadınlardan oluşan bir hükümetin tamamen sizi ilgilendiren, erkek bedeniyle alakalı yasalar çıkardığı oldu mu?

027 kadınlar

28. Bütün bunların bilinmesine rağmen ağzınızı her açtığınızda “feminist” olmakla suçlandınız mı?

028 kadınlar

29. Bütün bunları bile bile, insanların gözlerinizin içine baka baka “erkekler eşittir” dediği oldu mu peki hiç?

029 kadınlar

Bonus – Bizim oluyor çünkü.

030 kadınlar

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>