John Berger’in Türkiye Ziyaretinde Yaşadığı Güzel Anların Hikayesi

September 6, 2017

90 yaşında hayatını kaybeden İngiliz yazar ve ressam John Berger, yaşamı boyunca sanat dünyasına nitelikli eserler kazandırdı. Öyle ki onun eserlerinden yola çıkan bütün fikirler, iyi ve güzel olan her şeye dokunuyordu. İnsanı, doğayı, yaşamı, zamanı ve zamanın ötesinde var olan pek çok şeyi eserleriyle ifade eden sanatçı, dokunduğu ve gördüğü pek çok ayrıntıyı sanatıyla ölümsüz kılıyordu.

Şair ve yazar Cevat Çapan, John Berger‘in 1974 yılında Sanat ve Devrim kitabını yayımlayan Yankı Yayınları’nın sahibi Kemal Demirel’le birlikte yazarı İstanbul’a davet eder.

123

John Berger, belirlenen tarihte eşi Beverly ve iki buçuk yaşındaki oğulları Yves’le beraber İstanbul’a gelir.

article01

Yazar ve ailesi için bir sofra hazırlanmıştır. Sofradaki isimler arasında Cihat Burak, Can Yücel ve Mehmet Ulusoy da vardır.

john-berger-4

Berger ailesi, İstanbul’da geçirdikleri bir aylık zaman diliminde şehrin görülebilecek yerlerinin hemen hemen hepsini görürler.

4

Sanat dünyasından da pek çok isimle görüşen John Berger, Cevat Çapan’ın bir arkadaşının evinde Ruhi Su türküleriyle tanışır.

11-john-berger-600x400

Kumkapı’daki Kör Agop’un meyhanesinde usta yazar Yaşar Kemal‘le birlikte türküler üzerine sohbet ederler.

10-john-berger-600x338

Hatta İstanbul dışına da çıkan John Berger, gazeteci bir arkadaşı ile birlikte önce Adapazarı’na, oradan da Bolu ve Mudurnu’ya geçer.

9-john-berger

Adapazarı’nda Çark Gazinosu’nda yazarı ve gazeteci arkadaşını ağırlayan Belediye Başkanı, Sait Faik Abasıyanık‘ın amcaoğlunu yazarla tanıştırır.

john-berger-gecti-bu-dunyadan-229357-5

Ve Sait Faik’in amcaoğlu, John Berger’e usta öykücünün Fransızcaya çevrilen kitabını hediye eder.

4

Gezi dönüşü John Berger’in bu güzel hediye karşısında söylediği söz, edebiyat tarihi için oldukça önemlidir: “Sabaha kadar Sait Faik okudum”

13-john-berger-600x400

Usta yazar John Berger, Mudurnu’ya vardığı sırada arkadaşıyla birlikte Bülent Ecevit‘in “Köy-Kent” mitingini de izleme fırsatı bulur.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>