İyilik Yapmanın Sağlımıza da İyi Geldiğinin 9 Bilimsel Kanıtı

August 4, 2016

Daha mutlu ve daha sağlıklı olmanın yolunun kendimiz için bir şeyler yapmak olduğuna dair yaygın bir inanış var. Hatta bazı insanlar, sırf mutluluk getireceğine inandığı şeyleri alabilmek için fazla mesaiye kalıp, para biriktirir. Peki ya kendimiz için para harcamak, sadece kendimiz için bir şeyler yapmak mutlu ve sağlıklı olmaya giden yol değilse? Zira hepimizin bildiği, bilimin de söylediği gibi iyilikler, başkalarıyla paylaşıldıkça çoğalır!

1. İyilik yapmak, iyilikleri paylaşmak iyiliği çoğaltıyor!

cocuklar-bw
Bireysel ve toplumsal yaşantımızda iyiliklerin alanını çoğaltmak her açıdan bize iyi gelir. Yeni yapılan bilimsel araştırma bunu bize önemli bir noktadan, sağlık alanından gösteriyor!

2. Yeni bir bilimsel araştırmaya göre prososyal harcama, yani toplumsal iyilik için harcama yapmak tansiyonunuza, tıpkı sağlıklı bir diyet ve egzersiz gibi iyi gelebiliyor.

Turtlebro


Yakın zamanda Health Psychology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre başkaları için para harcamak sağlığımıza iyi geliyor. Araştırmacılar, iyilik için başkalarına para vermek (ya da “prososyal harcama”) ile kardiyovasküler sağlığın basit bir ölçüsü olan tansiyon arasındaki ilişkiyi incelediler. Yüksek tansiyon teşhisi konulmuş 186 yetişkinden, hayır işleri ve benzeri sebeplere ne kadar para harcadıklarını belirlemeleri istendi ve bu kişiler sonraki iki yıl boyunca takip edildiler. Sürenin sonunda, başlangıçta bu tür nedenlerle daha çok para harcayan katılımcıların, daha az harcayan katılımcılardan daha düşük tansiyona sahip oldukları görüldü.

3. Araştırmaya göre başkalarına yardım etmek, iyilik yapmak, onlar için para harcamak yüksek tansiyonu düşürebiliyor.

steteskop
Başkalarını yapılan maddi, manevi tüm iyilikler, yüksek tansiyon riskini azalttığı için insanın aynı zamanda kendisine de iyilik yapması anlamına geliyor!

4. Tüm bunların yanında başkalarına iyilik yapmak, kalp ve damar sağlığımıza da iyi geliyor.

ip-kalp
Araştırmacılara göre başkalarına yardım etmek hissettiğimiz sosyal bağları güçlendirdiği için sağlımıza olumlu etki ediyor. Yardım ettiğimiz insanlara daha yakın hissetmek, başkalarıyla kurduğumuz, sağlığımız üzerinde büyük etkisi olan ilişkilerimizi güçlendiriyor olabilir.

5. Araştırmacılar başkaları için bir şeyler yapmanın, stresin olumsuz sağlık etkilerini düşürme konusunda da işe yarayacağını düşünüyor.

dostlar
University of British Columbia’da doktor adayı ve araştırmanın başyazarı olan Ashley Whillans, başkaları için harcamanın, stresin olumsuz sağlık etkilerini düşürme konusunda da işe yarayabileceğini belirtiyor.

6. Yakınınızdaki insanlara yardım etmek, onlar için para harcamak sağlığımız üzerinde daha belirgin bir etki bırakıyor.

elele
Whillans, katılımcıların yakın oldukları kişiler için para harcamayı seçtiklerinde daha çok fayda sağlamış gibi göründüklerini söylüyor. Bu, başkaları için para harcamanın, sosyal bağlarımızın güçlendiğini hissettiğimiz ölçüde bize fayda sağladığını ortaya koyan geçmiş araştırmayla da uyumlu.

7. Özgürce yapılan iyilikler olumlu etkilere sahipken, zorla yapılan şeylerde böyle olumlu bir etki bulunmuyor.


Yardım etmeyi özgürce seçtiğimiz durumda, sağlığımız açısından son derece faydalı bir tablo oluşurken, Whilans ve arkadaşları, zorunlu hissetmenin, kardiyovasküler sağlığa zarar verebileceğine işaret ediyor. Bu nedenle başkalarının zoruyla birilerine yardım etmek tansiyon için faydalı olmayabilir. Bu nedenle Good4Trust.org’da olduğu gibi iyilikler için başkalarından ilham almak önemli.

8. İçten gelerek yapılan iyilikler bizi mutlu ettiği gibi sağlımıza da iyi geliyor!

cocuk
İyilik yapmanın insanları mutlu ettiği yaygın olarak kabul edilir. Başkalarına iyilik yapmak, yapılan iyilikleri paylaşarak çoğalmalarına imkân sağlamak bir yandan toplumsal yaşantıyı iyileştirirken öte yandan insan sağlığına da iyi geliyor!

9. Daha sağlıklı bir yaşam için çare iyilikler ve iyilikleri paylaşarak çoğaltmak!

iki-cocuk
Ne dersiniz yaptığımız iyilikleri paylaşarak iyiliği çoğaltıp, toplumsal ve ekolojik alanda sadece iyiliklere alan bıraksak daha mutlu bir toplum da yaratabilir miyiz birlikte?

Kaynaklar: 1, 2.

Good4Trust kimdir?

Good4Trust.org, iyilik ve güven dolu bir dünya için var. İyiliklerin, güvenin, doğaya ve insana dost ilişkilerin paylaşılarak çoğalması için insanları bir araya getiriyor. Good4Trust.org üzerinde doğaya dost ve insana dost şekilde üretilmiş ürün ve hizmetleri bulabilirsin. Ekolojik ve sosyal açıdan adil üreticilerin ürünlerinden satın alarak onları destekleyebilir, bu ekonomiyi türetebilirsin. Hemen şimdi Good4Trust.org’a katılarak, sen de iyilik ve güven dolu bir dünya, türetim ekonomisi için harekete geçebilirsin.

Ayrıca Good4Trust’ı sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsin. (Facebook, Twitter, Instagram, Blog)

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>