İtalya’da Bir Kulüp Başkanının Kendi Takımının Taraftarı İle Irkçılık Üzerinden Mücadelesi

October 25, 2017

İtalya Serie A’da mücadele eden SS Lazio’nun taraftar grupları faşizm sempatizanı olmasıyla biliniyor. Maçlarda açtıkları pankartlar, hazırladıkları koreografiler ve dalgalandırdıkları nazi bayraklarıyla kendilerini saklamayan başkent takımının taraftarları, kendi kulüp başkanları ile karşı karşıya gelmiş vaziyette. Başkan Claudio Lotito’nun kendi taraftarıyla olan cesur mücadelesine değindik.

Lazio taraftarları, daha önce yaptıkları ırkçı tezahüratlar nedeniyle iç sahada oynanan Cagliari maçını kendilerini temsil eden Curva Nord tribününden izleyemedi.

download

Bunun yerine ezeli rakibi AS Romalılar ile sembolleşen tribünden maçı takip eden gök mavililer, koltuklara Yahudi Anne Frank’i Roma formasıyla gösteren fotoğraflar bıraktı.

anne

Çocuk yaşta Naziler tarafından hunharca katledilen Anne Frank, tuttuğu hatıra defteri ile toplama kamplarındaki barbarlıkların ve kurbanların acizliğinin tüm dünyada bir sembolü olmuştu.

anneee

Yaşananlardan sonra adeta çalkalanan İtalya’da Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella sert bir açıklama yaptı ve şunları söyledi:

mattarella7-1030x615

“Anne Frank’ın yüzü ve günlüğünün sayfaları, Nazi barbarlığı nedeniyle çektiği acıların ve ölümünün hikayesi tüm dünyayı duygulandırmıştır. Onun resmini hakaret ve tehdit maksadıyla kullanmak, insanlık dışı olmanın yanı sıra, ülkemiz açısından alarm vericidir.”

Yoğun tepkiler üzerine Lazio Başkanı Claudio Lotito’da taraftarları açısından radikal bir karara imza attı ve Roma’daki bir sinagoga giderek, Yahudi düşmanlığı kurbanları anısına çelenk bıraktı.

20171024001321399574-minihighres

Tribünlerinde bitmeyen ırkçılık sorununa karşı yeni bir çözüm geliştirdiğini söyleyen başkan, artık her yıl 200 Lazio taraftarını Auschwitz’e(Polonya’da toplama kampı) göndereceğini açıkladı.

Poland - Auschwitz-Birkenau death camp

Başkan Lolito cesur açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Maalesef Lazio taraftarının büyük bir kısmı bu radikal görüşleri paylaşıyor. Her toplumda mutlaka çürük elmalar var.”

19568_claudio-lotito

Lazio taraftar grubu Ultras ise başkanlarına çok sert çıktı ve bir deklarasyon yayınladı:”Tezahüratlar devam edecek, Anne Frank çıkartmaları suç değil.”

ultras-fascisti-640

”Rakip taraftarı Yahudi diye itham etmek suç değil. Rakibin bir başka dinden olmasını seslendirmek nasıl bir suç unsuru teşkil edebilir?”

radu1

”Lazio bu ligin en iyi takımlarından biri olduğunu bu sezon göstermeye başladığından beri Lazio’yu vurmaya çalışıyorlar. Taraftarıyla vurmaya çalışıyorlar.”

article-2284633-0208F98E000004B0-911_634x428

İtalya’nın gergin günler geçirmesine sebep olan taraftarların bu ilk vukuatı değil. Daha önce Türkçesi; “Auschwitz vatanınız, fırınlar evinizdir.” diye bir pankart açan takıma dünyanın dört bir yanından tepki yağıyor.

2yEvz

Kaynak:1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>