Fotoğraflarıyla İstanbul’un Her Köşesini Karış Karış Gezdiren 15 Instagram Hesabı

July 19, 2017

İstanbul şiirlere, filmlere, kitaplara konu olmuş büyüleyici bir şehir. Tarihi ve yüzyıllardır yaşayan tüm kültürlerin bıraktığı izlerle birçok insanı kendine hayran bırakan bu şehrin sokaklarını, mekanlarını, mahallelerini ve insanlarını bize gösteren 15 Instagram hesabını derledik…

1. @istanbulcity

istanbulcity
Birçok farklı fotoğrafçının çektiği İstanbul fotoğraflarının paylaşıldığı hesapta İstanbul’un birçok köşesine ait fotoğrafları bulabilirsiniz.

2. @istanbul

istanbul
Yine birçok farklı insanın gözünden İstanbul manzaraları paylaşan hesapta İstanbul’u çok farklı açılardan görebilirsiniz.

3. @personofkuzguncuk

person-of-kuzguncuk
Kuzguncuk sevenler buraya! Eski evleri, bostanı, küçük kafe ve restoranları ve güler yüzlü sakinleriyle cennetten bir köşe, İstanbul’da sığınılacak huzurlu bir liman. @personofkuzguncuk hesabında semtin sakinlerini, dükkanlarını, kafelerini ve sokaklarını görebilirsiniz. Ayrıca Kuzguncuk hakkındaki listemize de buradan ulaşabilirsiniz.

4. @fisheyedreams

fish-eye-dreams
Elif Güven tarafından çekilen siyah beyaz fotoğrafların olduğu hesapta İstanbul’u bambaşka açılardan göreceksiniz. ABD’de doğan ve ailesiyle tekrar Türkiye’ye dönen Elif Güven grafik tasarım bölümünden mezun olduktan sonra seyahate çıktı. Başka birçok şehri de fotoğraflayan sanatçı 1999’da Ankara’da bulunan British Council’de Küba’da çektiği siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bir sergi açtı. Galata’da kentsel dönüşümle de ilgili çektiği fotoğraflar da bulunan sanatçının daha birçok çalışması ve yer aldığı proje var.

5. @umitko

umitko
Mühendis olan Ümit Savaş, yaklaşık 7 yıldır Instagram’da. Ayrıca Instagram tarafından İstanbul’un local lensi seçilmiş. Ziyaret ettiği mekanlar ve çektiği İstanbul fotoğraflarıyla takip edilesi bir hesap.

6. @kadikoysokak

kadikoy-sokak
Kadıköy çok geniş bir alana yayılmış kalabalık bir semt. Kadıköy’deki mekanları, sokakları ve etkinlikleri paylaşan oldukça eğlenceli bir hesap @kadikoysokak.

7. @mahallemoda

mahalle-moda
“Moda’yı, İstanbul’un bizce en güzel semti yapan her detayın önünde saygıyla eğiliyor ve günlük yaşantımızdan küçük hikayeleri sizlerle paylaşıyoruz!” diyerek Moda’yı bize anlatan hesapta mahalleden birçok fotoğrafa ulaşabilirsiniz.

8. @onurertugrul

onur-ertugrul
Yıllardır bize kendi gözünden İstanbul’u gösteren Onur Ertuğrul’un fotoğrafları ve bize İstanbul’u gösteriş şekli oldukça etkileyici.

9. @cekomastik

cekomastik
Oldukça ilginç bir isme sahip olan hesapta hem siyah-beyaz hem de renkli fotoğraflarla birbirinden iyi İstanbul manzaraları bulabilirsiniz.

10. @yeldegirmenimahallesi

yeldegirmeni-mahallesi
Kadıköy’ün harika mahallelerinden biri olan Yeldeğirmeni Mahallesi’nin birbirinden güzel kafelerini, sokaklarını ve kedilerini görebileceğiniz harika bir hesap.

11. @hayalleme

hayalleme
İstanbul’u yeterince gezdim gördüm, her yerini biliyorum diyebilirsiniz. Peki İstanbul’un 1922’de ya da 1950’de nasıl olduğunu biliyor musunuz? 2008’den beri paylaşım yapan Hayalleme bloguna ait bu hesapta İstanbul’daki birçok yerin eski ve yeni halini görmeniz mümkün.

12. @istanbulstreetart

istanbul-street-art
Konu İstanbulsa sanat eksik kalamaz. İstanbul’da sokak sanatını ve sanatçılarını keşfedebileceğiniz oldukça yaratıcı bir hesap.

13. @tesvikiyemahallesi

tesvikiye-mahallesi
Mahallelerin Instagram hesabı olur da Teşvikiye’nin olmaz mı? En iyi yemek nerede yenir, en iyi kahve nerede içilir, mahallede neler oluyor diye merak ediyorsanız bu hesap tam size göre.

14. @oldistanbul

old-istanbul
Yine eski İstanbul fotoğraflarına ulaşabileceğiniz bir hesap.

15. @balat_sokaklari

balat-sokakaları
İstanbul’un en eski semtlerinden olan Balat’ı çeşitli insanların çektiği fotoğrafları paylaşarak gösteren hesap semtin kafelerini, esnafını, sokaklarını ve daha birçok şeyi gösteriyor.

Bonus: @listelististanbul

dasdads
İstanbul’da gerçekleşen sergiler, mekanlar, konserler ve daha birçok etkinlikten haberdar olabileceğiniz, yeni yerler keşfedebileceğiniz hesabımıza göz atabilirsiniz! 😊

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>