Bas Pedalı Bak Gökyüzüne: İstanbul’un En İyi 11 Bisiklet Topluluğu

November 11, 2016

Yolların sağ tarafı onlara ait ama buna dair bir farkındalığın henüz oluşmadığını biliyoruz, bisiklet yolu olan yerlerde de araba park alanı olabilen, ulaşım amaçlı kullanmak istediğiniz zamanda bile yine şartların olgunlaşmadığı güzel ülkemde bu grupların ve kulüplerin sesi olabilmek, hatta pedal çevirip doğa ile iç içe olmak, özgürce bisiklet sürmenin keyfini çıkarmak ve daha çok pedal basmak isteyenler için İstanbul’un en iyi bisiklet gruplarına siz de katılabilirsiniz.

1.Velocity216 Cycling Team

velocity2
Bisikletseverlerin sosyal aktivitelere katılımlarının arttırılmasının yanı sıra mücadele ruhunu korumak ve velodrom farkındalığı yaratmak gibi çeşitli getirileri hedefleyen, aktif hatta çok aktif bir bisiklet grubu, bir bakın derim.
İletişim

2.Pedalşörler Bisiklet Grubu

pedalşörler2
Pedalşörler bir ticari grup ya da dernek değil, bunu söylüyoruz çünkü yönetici olan arkadaşlar da özel hayatlarından zaman ayırarak grup arkadaşları için etkinlik hazırlıyorlar. Katılımın herkese açık olduğu şehir içi-dışı ve diğer etkinliklerden haberdar olabilmek için takip etmeniz yeterli.

İletişim

3.Kaçak Bisiklet Grubu

kaçak biisklet
Hafta içi de aktif bir grup. İstanbul içinde, hafta sonları fırsat buldukça yakın ve uzak şehirlerde, festivallerde, bisikletin olduğu her yerde onları bulabilirsiniz.

İletişim

4.Hi-Ride Bisiklet Grubu

hiride
Bu grubun birkaç kuralı var. İsimden de anlaşıldığı üzere burada sert ‘spor’ kuralları geçerli. Düzenli olarak salı ve perşembe günleri kırmızı siyah formlarıyla belki de onları pedallarken görmüşsünüzdür. Ama, ‘bisiklet sporuna’ gönül verenlerin kesinlikle kaçırmak istemeyeceği bir grup.

İletişim

5.Don Kişot Bisiklet Kolektifi

donkişot
Bu kolektif, Don Kişot Sosyal Merkezi’nin bir araya getirdiği, bisiklete ilgi duyan insanlardan oluşuyor. Bisiklet etrafında koyulaşan muhabbet; her tür ayrımcılıktan ve hiyerarşiden uzak, eşitlikçi ve paylaşımcı bir dayanışma yumağı demek onlar için.

İletişim

6.Fixed Gear İstanbul

FullSizeRender
Tek kural:’Sadece Fixed Gear sahipleri katılabilir!’

7.Parantez Cycling Team

parantez
2013 yılında kurulmuş, bisiklet kültürün doğru gelişiminde katkıda bulunmak isteyen aktif, disiplinli bir grup.

İletişim

8.Koç Üniversitesi Bisiklet Kulübü

koç
Tabi, öğrenci topluluğundan oluşan bir bisiklet kulübü ama dışardan katılım da sağlayabileceğiniz bisikletsever, canlı insanlar…

9.Engelsiz Pedal Derneği

engelsiz
Kendilerine engelleri kaldıran pedallar diyorlar. Çok hakılılar, çünkü onlar ‘iyiliği’ her yere bisikletle birlikte götürüyor. Birçok projesi olan derneğin çok sayıda da ödülü var.

İletişim

10.Yollar Bizim Bisiklet Grubu

yollarbizim
Keyifli dostluklarla pekiştirerek doğayı ve doğal yaşamı yalnız bırakmayan, bisiklet tutkusunu yeşilde arayan bisiklet grubu…

11.Rota Sportif Organizasyon Bisiklet

yollarbizim
Yol bisikleti antremanları dışında koşu antremanı da yapabileceğiniz, erken saatlerde bisiklet sürmek isteyen, Anadolu yakasında oturan, uzun sürüşleri sevenler için kurulmuş bu grubun da daimi olabilirsiniz.

İletişim

1 Yorum

  1. Hızır Kavak

    November 12, 2016 at 10:48 pm

    Merhaba, çalışma güzel olmuş ama keşke en eski ve hala kapsamlı olan gruplardan İstanbul yol grubu ile Salı Perşembe grubunuda ekleseydiniz, bu arada 1den 11’e olan sıra rastgele mi?

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>