İstanbul’un En Yaşanılası Semtlerinden Acıbadem’i Sevmek İçin 11 Tatlı Neden

August 26, 2016

İstanbul’un semtlerinin her birini teker teker, uzun uzun anlatabiliriz. Tarihi ve mimari güzellikleri, Marmara denizinin uzandığı sahil ve boğaz şeridinin her bir köşesi üzerine kitap yazılacak değerdedir. Ama hakkının yeterince verilmediğini ve hakkında daha çok yazılıp çizilmesi gerektiğini düşündüğümüz bir İstanbul güzelliği var; Acıbadem Mahallesi.

Anadolu Yakasının insanları genelde Acıbadem’in değerini bilir ama üzerine fazla konuşmayı sevmezler. Bunun sebebinin de bu tatlı semtlerimizin bozulma korkusundan kaynaklandığını biliyoruz. Fakat Anadolu Yakasının atmosferinin sakinleri tarafından her zaman korunacağından emin olarak, yaşamımızı geçirdiğimiz o sevilesi semtlerden biraz bahsetmekte hiçbir sakınca görmedik. Bu yüzden göz bebeğimiz Acıbadem’i sevmek için birkaç küçük neden yazmak istedik.

1. Ulaşım için neredeyse İstanbul’daki tüm toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz, merkeziliğin tam olarak tanımı; Acıbadem

acibadem-metro-istasyonu
Peki bu mahalle nasıl bu kadar sakin ve nezih kalabildi sorusunun yanıtı ise bir sır olarak saklanıyor. Acıbadem’de oturan insanlar; otobüs, minibüs, metro, metrobüs gibi araçların hepsini kullanabilirler. Ayrıca, köprüye olan yakınlığı toplu taşımayı tercih etmeyenler için de muazzam bir olanaktır.

2. Hem Kadıköy ve hem de Üsküdar’ın sahiplendiği sevimli mahalle

acibadem
İstanbul’un en önemli iki büyük belediyesinin de kucak açtığı tek semttir Acıbadem. Her iki ilçenin de havasından suyundan nasibini alan Acıbadem, tam ortada yer aldığı için, bu mahallenin yarısı Üsküdar’a yarısı da Kadıköy’e bağlıdır.

3. Güzel insanların mahallesi Acıbadem

acibadem-mahallesi-kadikoy
Bu mahallenin sakinleri güzel insanlardan (istisnalar kaideyi bozmaz) oluşur. Acıbadem, çocukların, gençlerin, yaşlıların kısaca herkesin gönül rahatlığıyla sokakta dolaşabildiği güvenli semtlerden biridir. Acıbadem’de yürürken, karşınıza çıkan herhangi bir mahalleliye sorduğunuz posta adresinin cevabını net bir şekilde alabilirsiniz çünkü buranın değişmeyen bir kitlesi vardır.

Ayrıca çevrede bol miktarda bulunan okulların öğrencileri, çevredeki kafelere sıkça takıldığı için onlar da mahallenin bir parçasıdır ve tüm mahalle sakinleri bu sokaklarda gül gibi yaşayıp gitmektedirler.

4. 60 yıllık efsane pastane; Badem Tat

badem-tat
En az ismi kadar güzel olan, müthiş leziz tatlıların ve tabii ki acıbadem kurabiyelerinin bulunduğu Badem Tat, yıllardan beri mutlaka belirli aralıklarda uğranması gereken bir Acıbadem mahallesi klasiğidir. Ayrıca kahvaltı hazırlamaya üşenilen günlerde mutlulukla gidip oburluk yapılabilen mekandır.

5. Hem modern hayatı hem de mahalle kültürünü bir arada yaşatan semt

Nisantasi_Yolu_Sokak_acibadem_v2
Acıbadem, komşunuzdan bir bardak şeker alabileceğiniz rahatlıkta ve mütevazılıkta bir semt olma özelliğine sahipken, aynı zamanda isteyene bir Ataşehir bağımsızlığını da yaşatabilir. Samimi ama dedikodudan uzak komşulukların bir parçası olmayı veya kafanıza göre takılmayı tercih edebilirsiniz. Ya da her ikisini de yapabilirsiniz. :)

6. Özlemle andığımız efsane köprü kokoreççisi :'(

acibadem-kopru-kokorec
Acıbadem Köprüsü üzerinde yıllarca bize dünyanın en lezzetli kokoreçlerini yedirdikten sonra bir gün ansızın çekip giden hain kokoreççi :(

7. Çarpık kentleşmenin simgesi haline gelen İstanbul’un, düzenli ve temiz kalabilen mahallesi ❤

Acıbadem_Caddesi
Son 15-20 yıl içinde hızla büyümüş ve kalabalıklaşmış bir semt olmasına rağmen Acıbadem’deki yapılanmalar (neyse ki henüz) çarpıklaşmamıştır ve evlerin konumu ve yapısı son derece düzenlidir.

8. Acıbademlilerin güzide bahçesi; Koşuyolu Parkı 🌱 🍃

kosuyolu-parki
Acıbadem, ufak tefek birkaç parkı dışında çok da fazla yeşile sahip değil aslında, ama mahallenin sakinlerinin her mevsimde uğrak yeşil alanı, birkaç dakika yürüme mesafesindeki Koşuyolu Parkı’dır.

9. 90’lı yıllardan beri Acıbadem’de trafik ışıklarının önünde dans eden ve artık mahallelinin kanıksadığı Michael Jackson Abimiz

acibadem-delisi

10. İçinde gerçek bir Nişantaşı bile bulabileceğiniz mahalle

nisantasi-acibadem
Mahallelliler bilir; Acıbadem’de adını II. Mahmud’dan alan gerçek bir Nişantaşı vardır. Bugün otobüs durağı olarak kullandığımız Nişantaşı’nda, bir zamanlar Padişah bin adım öteden burduğu yumurtanın şerefine bu taşı dikmiştir. Şimdi arkasında birkaç katlı bir apartman var. :)

11. Ve 40 yıldır bize en taze çiçekleri, en tatlı sohbetleri veren ünlü Saliha Abla’mız 🌹

saliha-abla
Saliha Ablamızı ne zaman gitsek Badem Tat’ın karşısında beklerken bulabiliriz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>