İskandinav Yapımlarını Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Nordik Dizi

March 9, 2017

İskandinav ülkeleri neredeyse çoğu insanın gidip görmek hatta bazı insanların ise yaşamak istediği ülkeler arasında bulunuyor. Kısa süreli bir tatil ile kültürünü tam olarak anlamanın zor olduğu bu Nordik ülkelerden çıkan dizileri izlemekten keyif alıyorsanız bu listemizde bulunan her dize bir göz atmanızı öneriyoruz.

“Bu insanlar ne kadar güzel, ne kadar iyiler, suç oranlarına bakar mısın…” diyip yahu bu insanların hiç mi derdi yok diye uzun uzun düşünüp, kıskançlıktan delirdiğimiz anları geride bırakarak, mutlaka izlemeniz gereken 6 Nordik diziyi şuraya bıraktık;

1. Bron/Broen

22-1
“Eller yukarı etrafın sarıldı”, “aslında katil adamın eşiymiş” gibi klişe konulu, artık nefes alamıyorum seviyesine getiren saçma polisiye dizilerinden gömlek parçalayanlar için resmen biçilmiş kaftan bu dizi. Oresund Köprüsü üzerinde işlenen bir cinayet olur ve olaylar gelişir diyelim, devamını da sizlere bırakalım.

2. Wallender

krister_2336522b
Ayrıca bir de BBC versiyonu olan Wallender, bir dedektiflik dizisi. BBC versiyonunda ise Kenneth Branagh başrol oynuyor. Dedektif, polise dizileri sevenlerin şanslı olduğu bir liste hazırlamış bulunuyoruz.

3. Forbrydelsen

259a2ac953993269d1b344186823db78
Bu dizinin hem Amerika hem de Danimarka halini izleyebilirsiniz. Senaryosu nedeniyle izleyebileceğiniz en iyi dizilerden biri olma şansına sahip bu dizi. Gerilimi yüksek ve oldukça iyi bir senaryo var, eh daha ne olsun.

4. 1864

1864_0
Danimarka yapımı olan 1864 büyük bir prodüksiyon çalışması sunuyor. Danimarka ve Alman Konfederasyonu arasında geçen ikinci Schleswig savaşını konu alan mini bir dizi 1864.

5. Ornen En Krimi-Odyssé

ornen1
Uluslararası Emmy Ödüllerinde, en iyi yabancı dizi ödülüne sahip bir dizi Ornen. 3 sezondan oluşan dizi, polisiye konusunun yanında da mitolojik ögelere de değinen enteresan bir dizi. Mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

6. Trapped

864798
İzlanda gibi bir yerde zaten 3 kişi yaşıyor ne gibi bir polisiye dizi ortaya çıkabilir demeden önce bir durun ve soluklanın… Birbirinden bağımsız gibi görünen iki cinayetin ilerleyen süreçteki bağlantılarını izleyebileceğiniz bu diziyi daha sonrasında BBC de yayınlamış. Bize inanmıyorsanız BBC’ye inanın..

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>