Cambridge’i Birincilikle Bitiren Iraklı Görme Engelli Gencin Takdir Edilesi Hikayesi

Ağustos 16, 2017

Başarının tanımı her dönem için farklı anlamlar altında toplanabilir. İmkanların aşılması ve imkanların yeni bir boyutta değerlendirilerek kazanılması da söz konusu tanımlar içerisindedir. İnsanların yaşamla olan mücadelesi de aynı şekilde bu düzlemde kendini bulur.

22 yaşındaki Iraklı Allen de yaşamla olan mücadelesini hiçbir zaman bırakmayanlardan…

Iraklı Allen henüz 22 yaşında ve geçtiğimiz ay Cambridge Üniversitesi’nden birincilik derecesiyle mezun oldu.

1Allen’in bütün hayatı yaşıtlarından farklı bir mücadeleyle geçmişti. Çünkü o, doğuştan görme engelliydi.

2

Irak’ta orta sınıf bir ailede dünyaya gelen Allen, Şeyh olan büyükbabası sayesinde maddi anlamda rahat bir hayat yaşamış.

2

Babası oğlunun görebilmesi için yoğun bir tedavi arayışına girmiş ancak doktorlar bunun mümkün olmadığını söylemişler.

4Yine de çabasından vazgeçmeyen babası, Londra’daki tedavi fırsatını değerlendirmek için arazilerini ve arabasını satarak Irak’ı terk etmiş.

2

Tedavi sonucunda sol gözü kısmen de olsa görmeye başlayan Allen, o anları şu sözlerle ifade ediyor…

5

“Annemle ilk kez göz teması kurduğumuz anı hatırlıyorum. Annem gözyaşlarına boğulmuştu”

2012 yılında hukuk okumak için Cambridge Üniversitesi’ne başvuran Allen, o yıl Cambridge’deki görme engelli yedi öğrenciden bir tanesi olarak eğitim hayatına başlamış.

2

“Üniversitede insanlar geçmişimi sorduğunda, ‘ne kadar zor bir hayat yaşamış’ diye düşünüyorlar. Benim ayakta kalmamı sağlayan, Irak’taki aileme bakıp ne kadar ayrıcalıklı olduğumu aklıma getirmekti. Ben hayatımı kısmi görme engelli biri olarak yaşamadım. Bisikletime bindim, yapmamam gerekse de bina iskelelerine bile tırmandım. Hep çarpışan arabalara binmek istemişimdir.”

Ve bu yaz Cambridge’deki sınıfından birinci olarak mezun olmuş. Allen, eğitim yolculuğu ve hayatıyla ilgili olarak şunları söylüyor…

allen


“İngiltere’de yaşayan bir görme engelliyseniz ve Müslüman bir göçmenseniz, daha yapacağınız çok şey var demektir. Yolculuk yeni başladı.”

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>