İngiliz Dizilerinin Aşmış Olduğunun Kanıtı Niteliğindeki 16 Dizi

June 8, 2017

Piyasadaki birçok dizi Amerikan menşeili olsa da, hatırı sayılır derece İngiliz dizisi de mevcut. Gerek rengi gerek dokusuyla hemen ''ben İngilizim'' diye bağırır, izleyenleri içine çekiverir bu diziler. Farklı bir atmosferi vardır gerçekten. Bir süre sonra bağımlısı oluverirsiniz bu yapımların. İngilizlerin bu işi iyi bildiğinin ıspatı niteliğinde bir liste hazırladık. Unuttuklarımız için şimdiden affola, siz de sevdiğiniz İngiliz dizilerini yorum olarak eklerseniz pek seviniriz. Haydi başlayalım!

1. Sherlock

1 Sherlock Holmes karakterini bilmeyen yoktur. Sherlock ise bildiğimiz Sherlock Holmes'un modern zamanlara uyarlanmış halidir. Aşmış karakterimiz bu sefer günümüz Londra'sında ve günümüz şartlarında davalar ile ilgilenmektedir. Dizi imdb'de aldığı 9,2 puanla hayli iddialı. Dizinin bu başarısında başrol oyuncusu Benedict Cumberbatch'in payı hayli büyük olsa gerek...

2. Doctor Who

2 Doctor Who için bilinen en eski İngiliz dizisi demek yanlış olmaz. Tarihi çok eskilere dayanan dizinin son sürümü 2005 yılında başlamış ve halen devam etmektedir. Konusu yine Doctor ve seçtiği yol arkadaşlarının macera dolu zaman yolculuklarıdır. Her yeni sezon Doctor karakterinin değişmesine rağmen, gelen gideni aratmıyor ve dizi aynı sürükleyiciliği ile devam ediyor.

3. Downton Abbey

3 Diğer İngiliz dizilerinin gölgesinde kalmış gibi dursa da aslında hayli popüler olan, imdb'de aldığı 8.7 puan ila dikkatleri üzerine çeken Downton Abbey, romandan uyarlanılarak hazırlanmış sağlam bir İngiliz dramasadır. Başrollerinde Hugh Bonneville ve Laura Carmichael rol almaktadır.

4. Misfits

4 Renkler, karakterler kısaca tüm atmosferi buram buram İngiliz kokan bir yapım. Modern bir süper kahraman hikayesi bu, ama öyle böyle değil! Bir şimşek çakar ve karakterlerimiz artık süper güçleri olan kahramanlardır. Yetenekleri ise genellikle başlarına iş açar. İzleyin, izlettirin...

5. Black Mirror

5 Teknolojinin karanlık yüzünü vurucu bir biçimde ele alan yapım, ilk olarak 2011 yılında izleyici karşısına çıkarak büyük ses getirmişti. Dizi de hemen her yeni bölümde farklı oyuncular ile farklı bir konu ele alınmaktadır. Son derece etkileyici olan Black Mirror, mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında zirveye oynar.

6. My Mad Fat Diary

6 Kilo problemleri yaşayan bir genç kızın başrollerinde olduğu dizi ergenlik sıkıntıları, arkadaşlık ve aşk konularını ele almaktadır. Dram ve komedi arasında mükemmel bir denge kuran yapım, sırf müzikleri için bile izlenebilir!

7. Peaky Blinders

7 Karizmanın dizi olarak bir karşılığı olsa, tam da bu olur. Peaky Blinders! Dizi kısaca, 1920’lerde İngiltere'de yaşayan bir aile çetesinin başından geçenleri konu alıyor. Birinci dünya savaşı yeni bitmiş, sokaklarda bir düzen oturmamıştır. Devlet kadar çeteler ve güçlü aileler de söz sahibidir. Dolayısı ile çete savaşları kaçınılmazdır. Dönem dizilerini seven biriyseniz, mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

8. The Crown

8 Dizi İngiliz Kraliyet ailesini işlemektedir. Özellikle Kraliçe II. Elizabeth'i konu alan biyografik bir hikayedir. Yapım, Buckingham Sarayı ve 10 Downing Street'in içinde yaşanan tüm entrikaları, 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan birçok olayın perde arkasını anlatıyor. Dizinin, tarihi dizi sevenler ve özellikle İngiltere tarihine ilgi duyanlar için bir başyapıt niteliğinde olduğunu hatırlatmakta fayda var.

9. This Is England '86, '88, '90

9 This is England filminin devamı niteliğinde çekilen dizinin konusu yine aynı. Yayınlandığı dönemde ses getiren film, 12 yaşında bir çocuk olan Shaun’un faşist bir ortamda yetişmesini konu alıyordu. Üçleme olarak çekilen dizi ise yine Shaun ve aynı karakterlerin başından geçenler konu alınıyor.

10. Poldark

10 Başrolünde Aiden Turner'ın bulunduğu Poldark, 18. yüzyılda İngiltere'de geçiyor. Savaştan döndüğünde kaybettiği hayatını geri almaya çalışan bir kahramanın başından geçenler anlatılıyor. Eşsiz manzaraların ve mükemmel müziklerin diziye renk kattığını söylemek gerek.

11. Taboo

11 Başrol karakteri James Keziah Delaney'i Tom Hardy canlandırmaktadır. Delaney, babasının bıraktığı gizemli mirası bulmak için gittiği Afrika'dan tam 10 yıl sonra Londra'ya geri döner. Ve olaylar gelişir.

12. Penny Dreadful

Penny Dreadful Penny Dreadful, John Logan tarafından hazırlanmış başarılı ingiliz korku/gerilim dizisidir. Dizi ilk olarak 2014 yılında izleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Sıra dışı olayların yaşandığı bir dönemde yaşayan medyum Vanessa Ives'ın ürpertici hayatı anlatılmaktadır. Dr. Frankenstein, Dracula, Dorian Gray gibi karakterleri de uyarlayarak bizlere sunan dizi de, Vanessa Ives karakterini canlandıran Eva Green'dir.

13. Broadchurch

13 Bir dönem Doctor Who'da Doctor karakterini canlandırmış David Tennant, Broadchurch'da bir dedektif olarak karşımıza çıkıyor. Zeka kokan senaryosu ve özlediğimiz İngiliz tadındaki atmosferiyle, kesinlikle izlenmesi gereken dizilerden...

14. Skins

14 İngiliz yapımı bir gençlik draması. Ancak aynı temayı işleyen rakiplerinden biraz farklı. Hayli cesur! Dizi kısaca Bristol'da yaşayan bazı gençlerin hayatlarına odaklanıyor. Uyuşturucu, homoseksüellik, sorunlu aile ilişkileri, seks, narşizm, antisosyallik, cinsel istismar, içine kapanıklık gibi gençler arasında yaygın olan sorunlara değinen Skins, bu konuları dürüst ve vurucu bir şekilde ele alıyor.

15. The Last Kingdom

15 Dizi Bernard Cornwell'in "Saxon Warlord Chronicles" kitabının uyarlamasıdır. Game Of Thrones gibi fantastik değil de, ayakta durmaya çalışan bir ulusun tarihini daha gerçekçi ögeler ile anlatıyor.

16. A Young Doctor's Notebook

16 Kuşkusuz dizinin en dikkat çeken yanı oyuncuları. Mad men'den tanıdığımız Jon Hamm ve Harry Potter'dan tanıdığımız Daniel Radcliffe aynı karakterin genç ve yaşlılık dönemini canlandırıyor. Mikhail Bulgakov’un öykülerinden uyarlama olan yapım, Rus devriminin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı 1900′lerin başlarında küçük bir köyde doktorluk yapan Vladimir Bomgard’ın hikayesini anlatıyor.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>