İlişkiler Hakkında Büyük Laflar Eden 11 Film

June 19, 2014

En atıp tutulacak konudur ilişkiler, hepimizin bir hikayesi vardır bir kere, bize bir şey öğretmiş olan. Ve her seferinde yeniden öğrenir, yeni bir aforizma ile çıkarız enkazdan. Filmler de geri kalmaz, büyük büyük laflar ederler şu ilişki denen şey hakkında. Duvarımdaki Afişler ilişkiler hakkında filmler listesini gururla paylaşır.

Drinking Buddies

drinking-buddies Her zaman “en” olduğunuz, an aklınızı okuyan, aynı saatte uyanıp uyandığınız insanla olmaz. Bazen (zamanlama deyin, şans deyin) olmaz işte, o kişi o kişi olmaz...

Blue Valentine

blue-valantine Aşk, biter. Bir zamanlar gökyüzünde havai fişekler patlatan kalbiniz, bir gün durur. O kadar durur ki, siz de duramazsınız durduğunuz yerde. Bu kadar büyük bir şey nasıl kaybolur bilinmez - maddenin varoluş yasasına aykırı bir kere. Ama işte, aşk, biter.

Revolutionary Road

revolutionary-road Eğer mutlu olmazsanız kendi kabuğunuzda, kendi gelecek planınızda ve baktığınız aynada; mutlu olamazsınız iki özneli cümlelerde de. İkisi birden olmadı mı, olmaz.

500 Days of Summer

500-days-of-summer Biriyle yüklenemediğiniz sıfatlar, giremediğiniz şekiller, başka biriyle dünyanın en kolay 'olması' olur. Sebepsiz, bazen biriyle olan, bazen biriyle olmaz.

Ben O Değilim

ben-o-degilim İlişki güvendir, ilişki gelecek vaadidir. İlişki sizi gezmeye götürendir, evden çıkarandır, ilişki yanınızda oturup sessizce televizyona 'bakabilendir.' Başka da bir şey değildir.

Sen Aydınlatırsın Geceyi

sen-aydinlatirsin-geceyi İlişki karşındaki ne yiyor ne içiyorsa bana da aynısından demektir. Sonra o beraber olma durumu ayaklarını yerden keser insanın; iki kişi beraber, doğdukları şehirlerin, büyüdükleri yerlerin üstünden uçarlar. Yere düştüklerinde ise başları dönmüştür, kusarlar. (Bu durumda evlenmekten başka çare yoktur.)

I'm a Cyborg but That's OK

i-am-a-cyborg-but-that-is-ok İlişki “yalan söylüyorsun, bak gerçek orda” diye bağırmak değil, beraber aynı yalana inanıyor gibi yapmaktır. İlişki “inanma böyle şeylere, hadi iyileş” demek yerine, hastalığı eğip büküp, iki kişinin sığabileceği bir ev haline getirmektir.

Before Sunrise & Before Sunset & Before Midnight

before-sunrise-before-sunset-before-midnight İlişki güneş doğana kadar olan vakte sığdırılabilir, ilişki anlatmaktır. İlişki, araya seneler ve mesafeler girse de canlılığını koruyabilir. İlişki zamanla zorlaşır, anlamsızlaşır, hatırlamak gerekir.

Mavi

mavi Biriyle kalbini öyle doldurursun ki; senden gittiklerinde, hayat durur. Öyle doludur ki kalbin onunla, yokluğu kalbini durdurur. Ve eğer bu gerçeğe rağmen kendini öldüremiyorsan, yapacak tek şey kalbini bomboş bırakmaktır. Hatta süpürmek için kalbini, yatağındaki boşluğun altını çizmek için, bir yabancıyı alırsın yatağına, anlamsızca.

Broken Circle Breakdown

broken-circle-breakdown İlişki bir zıtlık halidir: Öncesindeki mutluluk da içinizdedir hüznü yaşarken, bir gün kötü bir şeyler olabileceği de içinizdedir mutluyken – korkak yaşadığımız ve unutmayı neyse ki beceremediğimiz hayattır ilişki.

Annie Hall

annie-hall En doğrusunu Woody Allen söylemiştir aslında: "Bir adam psikiyatriste gider ve kardeşim delirdi, kendisini tavuk zannediyor der. Psikiyatrist de neden onu getirip hastahaneye yatırmıyosun diye sorar. Yapardım diye cevap verir adam, ama yumurtalara ihtiyacım var. Sanırım ilişkiler hakkında tam olarak böyle hissediyorum. Tamamen çılgınca, mantıksız ve absürtler ama devam ediyoruz çünkü yumurtalara ihtiyacımız var."

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>