Siyasilere Yapılmış ve Bir Dönem Çok Konuşulmuş 11 İlginç Protesto Saldırısı

September 18, 2017

Protesto ve eylem hayatımızın içinde yüzyıllardır var olan kavramlardan biri. Fakat siyasi hayata daha fazla geçtiğimiz şu günlerde siyasiler değişik yöntemlerle protesto ediliyorlar. Ülkemizden ve dünyadan birçok siyasi verdikleri kararlarla tepkiler toplamış ve bir şekilde protesto saldırılarına maruz kalmışlardı. Biz de yakın dönemde ilginç olan saldırıları sizler için derledik.

1. Angela Merkel’e domates atılması


Protestoların en yakın tarihi Almanya Başbakanı Angela Merkel’e domates atılması oldu. Heidelberg’deki seçim mitingi sırasında kimliği belirsiz kişiler tarafından domatesli saldırıya uğrayan Merkel, aradan geçen üç günün ardından başka bir domatesli protestoya da maruz kalmıştı.

2. Hillary Clinton – Son Ayakkabı Bükücü


Eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a 2014 yılının Nisan ayında Las Vegas’ta yaptığı bir konuşma sırasında ayakkabı fırlatılmış, Clinton çevikliği sayesinde bu saldırıyı püskürtebilmişti. Olayı fazla takmayan Clinton dalga geçerek “O bir yarasa mıydı? Biri bana bir şey mi fırlattı? Yoksa Cirque du Soleil şovunda mıyız? Aman Tanrım, katı atık yönetiminin bu kadar tartışmalı olduğunu bilmiyordum” açıklamalarında bulunmuştu.

3. Recep Tayyip Erdoğan’a İspanya gezisi sırasında ayakkabı fırlatılması


Tarihler 2010’u gösterdiğinde dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ziyaretinde kimliği belirsiz bir kişinin ayakkabısına maruz kalmıştı. Ayakkabı Erdoğan’ın kafasının üzerinden geçerken eylemci etkisiz hale getirilmişti.

4. Donald Trump’a çifte domates saldırısı


2016 yılının Ocak ayında ABD’nin Iowa eyaletindeki Iowa Üniversitesi’nde seçim konuşması yapan Donald Trump’a bir genç iki domates fırlatmıştı. Daha sonra gençler kamu düzenini bozmaktan gözaltına alınmışlardı.

5. George Bush’a hoşçakal öpücüğü niteliğinde fırlatılan ayakkabılar


Irak’ın El Bağdadiye kanalı muhabiri Muntasar El Zeydi 2008’de dönemin ABD başkanı ve Irak savaşının en büyük yükümlülerinden olan George W. Bush’a ‘köpek’ diyerek ayakkabılarını fırlatmış, daha sonra da “Bu, sana Irak halkından hoşçakal öpücüğü” demişti. Olay uzun süre dünya basınından düşmemişti.

6. Tony Blair – Yumurta


Yayınladığı bir kitabın imza günü için Dublin’e giden Eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’e yumurta atılmıştı. Protesto sırasında söylenilen cümleleri ise uzun süre kim unutamamıştı; “Hey Tony, bugün kaç çocuk öldürdün”

7. David Cameron’a aynı tarife; yumurta


Eski İngiltere Başbakanı ve Muhafakazar Parti lideri David Cameron, Cornwall Koleji ziyaretinde 16 yaşındaki bir öğrencinın fırlattığı yumurtaya maruz kalmıştı.

8. Bülent Ecevit’e yazar kasa protestosu


Türkiye Cumhuriyeti tarihinin unutulmazları arasına giren bu olayda 2001 krizinde bir vatandaş tepki olarak başbakanlıktan çıkan Bülen Ecevit’in önünde yazarkasa fırtlatıp “işime yaramıyor artık sayın başbakanım” kelimelerini kullanmıştı.

9. Eski satranç oyuncusu Kasparov’un basın toplantısında dildonun sahneye uçarak girmesi


Rusya’da gerçekleşen bir basın toplantısında Kasparov konuşurken bir anda drone cihazına bağlı dildo toplantıyı bölmüştü. Korumaların zıplayarak yakalamaya çalıştığı dildo kısa süre sonra etkisiz hale getirilmişti.

10. Bernard-Henri Levy’e tatlı karşılama


Fransa’nın tartışmalı isimlerinden düşünür ve siyasetçi Bernard-Henri Levy, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 1999’da NATO’nun Yugoslavya’yı bombalamasını savunmuş ve bu yüzden komünistlerden suratına pasta yemişti.

11. Vladimir Putin’e meme atılması


Yaptığı eylemlerle bir hayli dikkat çeken FEMEN, Nisan 2013’te Putin ve Merkel’in de bulunduğu bir açılışta Putin’in önünde çıplak eylemde bulunmuştu.

Bonus: Sept Blatter’e para atılması


Her ne kadar siyasetçi olmasa da yaptığı yolsuzlukla dünya gündemine oturan eski FIFA Başkanı Sepp Blatter’e görevini bıraktıktan sonra para atılmıştı. Bu protesto dünyanın gördüğü en anlamlı protestolardan biri haline gelmişti.

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>