İhsan Oktay Anar’ın Eserlerinden İç Sesinizi Sorguya Çeken 12 Muhteşem Alıntı

October 25, 2017

İhsan Oktay Anar, metinlerindeki derinliği farklı anlam kalıpları üzerinden ilerleten önemli bir yazar. Onun yarattığı karakterler, içinde yaşadığı dönemin ve dünyanın sözünü taşırken, diğer yandan okurun da yaşadığı dünyanın farklı hallerini ortaya koyarak şekillendiriyor. Böylece ortaya çıkan eserdeki yaşam, kişisel yaşanmışlıklar etrafından hareketle kendine yeni bir zemin oluşturuyor. Yani hayalle gerçek arasındaki bağın güçlenmesi meselesi, İhsan Oktay Anar’ın ifadeleriyle daha da güçleniyor.

İhsan Oktay Anar’ın eserlerinden alıntıladığımız derlemedeki cümleler, hem yaşamın hem de iç sesimizin sorguya çekilmesi meselesine yeni bir zemin oluşturuyor.

1. “Aşk hakikiyse eğer, masallar da hakikidir ve onların hakiki olduğuna artık inanıyorum.”

ihsan-oktay-anar

2. “Lütfen bana istediğiniz masalı anlatınız, inanırım. Cüceleri, büyücüleri devleri anlatınız artık inanırım. Beni sevdiğinizi anlatınız, çocuk gibi inanırım.”

image03

3. “Buna göre ölüler nasıl ki ışığı görmezlerse, yaşayanlar da karanlığı ölüler kadar iyi göremezlerdi.”

fft1_mf8214

4. “Ne var ki uyku, ölümün kardeşi olduğu için, uyuyan birisi karanlığı, sözgelimi gözlerini kapatmakla yetinen birinden daha mükemmel görebilirdi.”

5

5. “Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.”

1050993_940x531

6. “Ne var ki, her şeyi bilmek için, belki hiçbir şey bilmemek gerektiğinden, âdemoğullarından bazıları, bildikleri her şeyi unutmaya hayatlarını adadı.”

image07

7. “Çünkü onlara göre, ancak hiçbir şey bilmeyen bir mâsum, gördüğü anda O’nu tanıyabilirdi. Bunun için belki de, ölmeden önce ölmek gerekiyordu.”

fft1_mf8214

8. “Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı.”

ilban ertem2

9. “Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk bu dünyanın şahidi olmaktı.”

image07

10. “Yaşanılanlar, görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, macera insanoğlu için büyük bir nimetti.”

1050993_940x531

11. “Yükselmiş birini düşürmek, yahut onun düştüğünü görmek, aşağıdakilerde adaletin yerini bulduğu hissini uyandırır ve onlara mutluluk verirdi.”

Puslu-Kıtalar-Atlası-e1459109033918

12. “Gerçek olan biri beni düşlüyor, o gerçek ben ise bir düş oluyorum.”

ihsan-oktay-anar

1 Yorum

  1. Burjuvazi

    October 26, 2017 at 9:24 pm

    En kaliteli içerikleri paylaşıyorsunuz helal olsun diyorum ve şapka çıkartıyorum efenim😎🙅

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>