Ülkemizin Geleceği Yavrularımızın Yer Aldığı Kan Donduran Bir Fotoğraf ve Bu İşin Mimarı Bir Öğretmen!

December 13, 2016

Nerede, ne zaman, ne amaçla çekildiği belli olmayan bir fotoğraf düştü sosyal medyaya. Bir sınıfta çekildiği belli, büyük ihtimalle 5. sınıf öğrencileri, her birinin elinde yağlı urgan, suratlarında nefret dolu olmaya çalışan bir ifade, arkalarında şehitler köşesi ve başlarında güya onları eğiten biri… Biz daha 9-10 yaşlarında böyle bir saçmalığa maruz kalan bu öğrencilerden ne bekliyoruz?

idam-cocuk-1

Ülkede her kavşağa, her köprüye, her bulvara, her üst geçide “şehitleri” isimleri veriyoruz da onların insanları nasıl etkileyeceği üzerine düşünüyor muyuz hiç?

01

Hele ki 8-9 yaşındaki daha ölümü, yok olmayı kavramamış çocuklara şehitler köşeleri hazırlayıp, bu tür soyut kavramları öğretmeye çalışmanın sonuçlarını?

02

Peki ellerine idam ipleri vererek, başka birinin canını almayı öğreterek ne kazanmaya çalışıyoruz?

idam-cocuk-1

Gülmeleri, oynamaları, sevmeleri, sevilmeleri gereken yaşlarda yüzlerine zorla nefret koyarak elimize ne geçecek?

04

Pisa testlerinde aldığımız rezalet sonuçları, çocukların eline yağlı urgan, yüzlerine nefret koyarak mı çözmeyi umuyoruz?

05

Nefret tohumları ekmek, ölüm, idam, şehitlik gibi çocukların uzağında olması gereken kavramları her gün kafalarına kazıyarak nereye varacağız?

06

Eğitim sadece dersten, formülden, kitaptan ibaret değildir, bir öğretmen nasıl içine sindirebiliyor böyle bir manzaranın içinde olmayı?

07

Bu tür saçma eylemlerin o çocukların ruhlarında, psikolojilerinde nasıl yaralar açabileceğini düşünüyor mu kendisi acaba?

08

Psikiyatr, psikolog, sosyolog, vs. değiliz, ama ilk bakışta şu fotoğraftaki saçmalığı, korkunçluğu görebiliyoruz.

idam-cocuk-1

Peki ya veliler, çocuklarının böyle nefret dolu bir öğretmenin elinde olduğunu biliyorlar mı?

010

Memnunlar mı çocuklarının fotoğraf makinesine yağlı urgan sallamalarından?

011

Bir zamanlar köy enstitüleri vardı, çocuklara kitap okutan, enstrüman çaldıran, dil öğreten, el işi, inşaat öğreten, şimdi idam öğreten okullarımız mı olacak?

012

Bu idam sevdalısı öğretmenin en kısa sürede görevden alınıp bir akıl hastanesinde gözetim altına alınması en büyük temennimizdir.

idam-cocuk-1

Kendisi gibi hastalıklı bireyler yetiştirmeden önce…

310320150935362122654_2
Not: Son bilgilere göre okulun İstanbul Başakşehir’deki TOKİ Osmangazi İlköğretim Okulu olduğu belirtiliyor. Umarız okul yönetimi ve veliler bu durumdan haberdar olur.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>