Mardin’in Elektriği Olmayan Köyünde Doğup İsveç’te Enerji Bakanı Olan İbrahim Baylan

July 17, 2017

Hayatta hiçbir şeyin imkansız olmadığına inanmak hepimiz için zor. Kurduğumuz hayallerin genelde imkansız olduğunu düşünür ve sadece şuan yaşadığımız hayatın bize sunduğu imkanlar çerçevesinde hayal kurarız çoğu zaman. İbrahim Baylan ise doğduğu yer olan Mardin’de elektrik yokken şuan İsveç’te Enerji Bakanı. Onun hikayesini okuduktan sonra belki de bazı şeylerin imkansız olmadığını düşünmeye başlayabiliriz…

15 Mart 1972’de Mardin’in Barıştepe Köyü’nde doğan İbrahim Baylan, Süryani bir ailenin çocuğu.

ibrahim-baylan1

Baylan’ın çocukluğunun geçtiği Mardin’de o dönemde elektrik yoktu. Hatta İstanbul’da bulunan modern hiçbir şeye erişimleri yoktu.

ibrahim-baylan2

1980 darbesi sonrası o zamanlar 11 yaşında olan İbrahim Baylan ve ailesi İsveç’e göç etti.

ibrahim-baylan3

O zamanlarda İsveç’in refah seviyesi çok yüksekti. Dil ve yaşama alışmak zor olsa da zamanla uyum sağladı ve iyi bir eğitim aldı.

ibrahim-baylan4

2004-2006 yılları arasında Eğitim Bakanlığı yapan Baylan, 2014-2016 yılları arasında ise Enerji Bakanlığı görevini üstlendi.

ibrahim-baylan5

2016’da İsveç Hükümeti’nde yeni atamalar yapıldı ve İbrahim Baylan Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra bakanlıklar arası koordinasyondan sorumlu Koordinasyon Bakanı olarak atandı.

ibrahim-baylan6

İsveç’te birçok başarılı proje yürüten Baylan, elektrik üretiminin %40’ının evsel atıklardan sağlandığını ve yeterli olmadığı için çöp ithal edildiğini söylüyor.

ibrahim-baylan10

Göç ettiği tarihten 30 yıl sonra ilk kez sonra Uluslararası Akıllı Şebekeler Kongresi için İstanbul’a geldi

ibrahim-baylan8

Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda birisi çıkıp da ‘30 yıl sonra bu ülkeden enerji bakanı olarak Türkiye’ye gelip, akıllı şebekeler hakkında konuşacaksın’ deseydi, “Tabii, tabii” derdim” diyor.

ibrahim-baylan9

Ayrıca İbrahim Baylan, çocukluğunda elektriğin bulunmadığı Mardin’de şu an internet ve birçok imkan bulunduğu için çok mutlu olduğunu söylüyor.

Ibrahim Baylan för Forum Svea Skog. Spoon. Fotograf: Emil Nordin

Kaynak; 1 2 3 4

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>