Şehirdeki Yeşil Alanları Arttırmayı Amaçlayan Hareketli Bahçe Hortumu Machina B

April 17, 2017

Dünyada bilim ve teknoloji alanında çalışmalar durmak bilmiyor. Her gün yeni bir şeyler görüyoruz ve elimizdeki teknolojik ürünlerin sıradan olduklarını düşünüp duruyoruz. Oysa bilim ve teknoloji dünyası nefes almadan çalışmalarına her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Bu bahçe de onlardan biri, üstelik uyarıcılarına göre hareket ediyor. “Hortum machina B”’yı yakından tanıyalım.

İngiltere’nin köklü üniversitelerinden University College London(UCL), kendi kendine hareket eden ve bitki yetiştiren ilginç bir makine tasarladı.

538392764_1280x720-600x338

“Hortum machina B” ismi verilen bu bahçe, fonksiyonları itibariyle bildiğimiz bahçelerden biraz farklı.

65723262058d3946b1d6da8.09382269

Başarılı şekilde çalışan Hortum machina B’nin ilk denemeleri Londra’da yapıldı.

CcO3Q5SWIAEuM6c

Bitkilerin verdiği tepkileri izleyebilen ve kendi ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilen küre şeklindeki bahçe, güneş ışığına göre hareket edebilen bir mekanizmaya sahip.

resized_1a16b-674faa39video

“Hortum machina B”, üniversitenin Interactive Architecture laboratuvarının yöneticisi Ruairi Glynn’in önderliğinde, William Victor Camilleri ve Danilo Sampaio adlı öğrenciler tarafından projelendirildi.

yesil_odak_hareket_eden_bahce_1

Proje ekibi, bu çalışmayı hazırlarken Buckminster Fuller’ın jeodezik kubbelerle ilgili kitabından etkilendi.


Jeodezi, yeryuvarının modellenmesiyle, yeryuvarında ve dış alanında dört boyutlu presizyonlu koordinat sistemlerini tanımlayan, referans ağlarını oluşturan, mekansal bilgileri bu ağ ve sistemlerle ilişkilendiren ve zamanı bağlı değişimlerini izleyen ve genel anlamda yerkürenin şeklini tespit ve yeryüzünü ölçme işlemlerini konu edinen bir bilim dalıdır.

Hareketli ekosistem, bahçenin çevreye verdiği yanıtları izlemek için bir mekanik ağı kullanıyor ve bu verileri kullanarak kürenin harekete geçmesini sağlıyor.

Örneğin, kürenin altındaki bitkiler doğrudan ışıktan yoksunsa bu bitkiler yeterince aydınlanıncaya kadar küre hareket eder.

Küredeki bütün bitkiler Londra’nın yerel bitkilerinden oluşuyor ve elektriği makineye eklenmiş güneş panellerinden elde ediyor. Ayrıca mekanizma kendi su deposuna da sahip.

Deneysel projenin yapılma amacı, şehirlerdeki yeşil alanların artış göstermesini sağlamak.

Yararlanılan kaynaklar; 1, 2, 3

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>