Okumanızı Hızlandıracak ve Daha Çok Kitap Okumanızı Sağlayacak 6 Pratik Öneri

May 31, 2017

Okumak, özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve günün büyük bir bölümünü toplu taşıma araçlarında geçiren insanlar için oldukça zor bir iştir. Çünkü bir yerden bir yere yetişebilme kaygısıyla yola çıkan insanlar, başka hiçbir şey düşünmeden belli başlı hedeflere koşullanarak yaşadıkları hayatın içinde olup biten ne varsa ıslakarlar. Okumak da insanların çoğu zaman ıskaladığı, fakat yokluğunu hissetmekte zorlandığı bir eylemdir. Çeşitli yöntemlerle toparlanmak istenen okuma süreçleri, çoğu zaman kişinin sosyal dünyasını kısıtladığı gibi kendine olan saygısına da zarar verebilir. Hazırladığımız öneri listesi, bu süreci bir nebze de olsa toparlamaya yardımcı olabilir. Hızlı okuma teknikleri üzerine yapılan bir çalışmadan 6 önemli maddeyi sizler için listeledik!

1. Göz gezdirin

5 Buradaki asıl amaç satırları hızla geçmek değil, bir ön okuma hazırlığı yapmaktır. İncelenen sayfalar boyunca dikkatin yoğunlaşacağı kısımları görmek ve ona göre bir akış sağlamak her açıdan verimli bir okumanın başlangıcı olacaktır.

2. Fiziksel bir yol gösterici kullanın

22 Parmağınızın ucundan daha iyi bir yol gösterici bulamazsınız. Tıpkı okumayı yeni öğrendiğiniz yıllardaki gibi satırları parmağınızla takip edebilir, böylece dikkatinizin diğer satırlara kaymasını önleyerek daha hızlı bir okuma gerçekleştirebilirsiniz.

3. Tekrar okumaktan vazgeçin

111 Dikkatinizin dağıldığı noktalarda tekrar başa dönmek sizi bir hayli yavaşlatır. Bir satırı yeni baştan okumak yerine sonraki satırları daha dikkatli okuyarak ilerlemek, metnin temel bütünlüğünü kavramanızda en büyük yardımcı olacaktır. Böylece bir önceki satırdaki anlam bütünlüğünü de kavramış olabileceksiniz.

4. Okurken ağzınızı meşgul edin

333 İlkokul sıralarındayken okuma saatlerinde sıkça yapılan uyarılardan bir tanesi de dudakların hareket etmemesiydi. Bu durumun okuma hızını düşürdüğü bir gerçek. Zihnimizde seslendirerek canlandırdığımız cümleler, aslında metnin geri kalanından da kopmamız için bir tür ön hazırlık sağlıyor. Bunun yerine bir fincan çay veya kahve her şeyi çözebilir. Kitap okurken dudaklarınız kıpırdamasın, içinizden okuyun. Tıpkı öğretmenlerimizin söylediği gibi.

5. Daha çok okuyun

444 Böylece okuma hızınız da kendi yolunu bulacak ve okuma planınızdaki pek çok kitabı rahatlıkla okuyabileceksiniz. Her fırsatta daha fazla okuyun.

6. Okumak için doğru ortamı yaratın

333 Bu ortamı en iyi siz bilebilirsiniz. Rahat hissettiğiniz ve orada olmaktan mutlu olduğunuz her yer aslında sizin için ideal okuma alanıdır. Bunun için yapmanız gereken tek şey size en yakın alanı kitap okuyabileceğiniz hale getirmek ya da var olan bir alanı düzenlemek. Böylece okumak her şeyden daha güzel bir hal alacaktır. Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>