Yakın Zamanda Hayatımızı Tamamen Değiştirebilecek 14 Teknolojik Gelişme

April 24, 2017

 

Geride bıraktığımız yıllar içerisinde akıllı telefonlar, bulut sistemleri ve artırılmış gerçeklik gibi büyük teknolojik gelişmelerin hayatlarımıza entegre olmasına şahit olduk. Ancak ister inanın ister inanmayın bu sadece başlangıç… Her geçen gün ortaya çıkan teknolojik gelişmeler sayesinde bilim kurgu filmlerinde şahit olduğumuz şeyleri aslında yakın bir tarihte hayatlarımızın bir parçası olarak görebileceğiz.

1. Trafikte dikkatli olmanızın gerekmeyeceği sürücüsüz araçlar

google_driverless_car

Günümüzde artık gitmek istediğimiz yere GPS ve haritalara güvenerek ulaşıyoruz ancak ilerleyen dönemlerde artık araçları kendimiz kullanmak zorunda kalmayacağız. Google ve Tesla gibi şirketler sürücüsüz araçları kısa zamanda sokaklara çıkarmak için uzun zamandır bu teknolojiyi geliştirmekle uğraşıyorlar. Sürücüsüz araçların trafiğe çıkmasına çok uzun yıllar yok, zira bu şirketler sürücüsüz araçlarını test etmek için yollara çıkardı bile…

2. Okyanus ötesini 2-3 saate indirecek olan süpersonik jet

1

Uzun saatler süren uçak yolculukları çok sıkıcı… Yıllardır da bu alanda herhangi bir yenilik gerçekleşmedi. Ancak şimdi Virgin Group kurucusu Richard Branson, normalde 7 saati bulan New York ve Londra arasını 3.5 saate indirecek olan süpersonik jetin ortaya çıkması için yatırımlarını yaptı. Boom isimli startup tarafından geliştirilen ve 3.5 saatlik içinde okyanus ötesi uçuşu gerçekleştirecek olan süpersonik jetlerle seyahat etmek isteyenlerin 5 bin dolar gibi bir ücret ödemesi gerekecek. Jetlerin ilk test uçuşunu bu yıl içerisinde yapması bekleniyor.

3. Ulaşımda daha hızlı ve yeni bir sistem: Hyperloop

64564

Çılgın fikirleriyle tanınan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın son projelerinden biri de yeni nesil rayötesi sisteme sahip üst düzey hızlı bir ulaşım aracı olan Hyperloop. Bu ulaşım sisteminin gelişmesiyle, yolcular 570 kilometrelik güzergahta ortalama 962 kilometre hız ile varış noktalarına ulaşabiliyor olacak. Musk ve ekibi gece gündüz bu proje üzerinde çalışmalarına devam ediyor.

4. Evlerinizi bile kendiniz tasarlayıp basabilme imkanı verecek olan 3D yazıcılar

4535

3D yazıcılar gün geçtikçe daha da gelişiyor. Dijital tasarımınızı bir gece içinde gerçek bir ürüne dönüştürebildiğiniz bu yazıcıların gelişmesi sayesinde yakın zamanda baskı süreleri ve boyutları giderek gelişecek. Çok daha kısa bir süre içinde çok daha geniş boyutlardaki tasarımlarınızı 3 boyutlu olarak yazıcıdan çıkarabileceksiniz. Bu işlemi yapabilmek için de bilgisayar bilimlerinde profesör olmak gerekmiyor. Yakın zamanda ayrıca her evde bir 3D yazıcı olması da bekleniyor. Bunun en ilginç örneklerinden biri de James Bond Skyfall filminde nadir bulunan Aston Martin araca zarar verilmemesi için 3 boyutlu olarak yazıcıdan benzerinin çıkarılması oldu.

5. Gerçekten çok zeki, akıllı ev sistemleri

f1ad4d6919284eb013e289d1efe8feb1

Yorgun bir iş gününüzün ardından evinize geldiğinizde basit işleri evinizle konuşarak halletmek kulağa ne kadar bilim kurgu filmi gibi geliyor öyle değil mi? Ancak her geçen gün gelişen akıllı ev sistemleri sayesinde evinizi kolaylıkla yönetebilmeniz mümkün hale geliyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in evinde bulunan Jarvis isimli sesli kontrol ve yapay zekaya sahip ev asistanı. Bu asistan ışıklardan, evin ısınma sistemlerine, kameralardan müzik sistemlerine kadar pek çok sistemi yönetebiliyor. Zuckerberg, yattığı yerden akıllı telefonuyla asistanına iyi geceler mesajı gönderdiğinde evin bütün ışıkları da sönüyor. Akıllı telefonlar sayesinde bu sistemler giderek herkes için erişilebilir hale geliyor.

6. Yapay zekaya sahip daha nitelikli robotlar

MjcyMjY1NA

Yapay zeka robot teknolojilerindeki en heyecan verici gelişmelerden biri… Bu sayede robotlarda da entelektüel nitelikler yer alıyor. Bunlar arasında robotların yeni bir dilden yeni bir yeteneğe kadar öğrenme özelliği de yer alıyor. Ayrıca yeni çalışmaların da etkisiyle robotların hareket kabiliyetleri de giderek artıyor. Böylece düştükleri zaman kalabiliyor, büyük ağırlıkları kolaylıkla taşıyabiliyorlar.

7. Yeni ufuklar açacak olan sanal gerçeklik

1231321

Sanal gerçeklik teknolojisi son bir iki yıldır en çok konuşulan teknolojik gelişmelerden birisi… Bu gözlükler özellikle oyun teknolojisine yepyeni bir soluk getirdiği için büyük bir çılgınlık yarattı çünkü bu gözlükler sayesinde kendinizi oyunun içinde bulabiliyorsunuz. Ancak zaman içerisinde sanal gerçekliğin oyun dünyasının dışına çıkarak farklı alanlara da yeni soluklar getirdiğine şahit olacağız. İlk sırada iş dünyası geliyor. Sanal gerçeklik eğlence, iletişim, spor ve perakende alanlarına yeni imkanlar getirecek. Tüm bu sektörlerin yanı sıra sağlık alanında da çığır açıcı işler yapılmasının önünü açacak. Bu sayede doktorlar ameliyatları yapmadan önce sanal gerçekliği simülatör gibi kullanabilecek. Bu yıl içerisinde gerçekleşecek olan kafa nakli öncesinde de sanal gerçeklik ile hazırlıklar sürüyor.

8. Sağlığımızla ilgili pek çok şeyi değiştirecek olan bio-teknoloji

t45t4t

Beyin sinyalleri aracılığıyla kontrol edilen biyonik eller hayal edin… Bu teknoloji parmağa sahip olmayan insanların fonksiyonel ellere sahip olması ve nesneleri kavrayabilmesi anlamına geliyor. Hem de yalnızca beyin ile kontrol edilerek ameliyata ihtiyaç duyulmuyor. Bu alandaki çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor.

9. Sizi anlayan, derdinizi dinleyen chat-bot’lar ve sohbet edebilen arayüzler

456456

Günlük yaşamlarınız içerisinde makinelerle konuşmaya yavaş yavaş alışsanız iyi edersiniz. Çünkü şimdilerde de kullanılmaya başlanan chat-botlar giderek daha da yaygın hale gelecek ve sorunlarınızın çözümü konusunda size yardım eden ilk sistemler olacak.

10. Sadece evinizi değil tüm hayatınızı kontrol edebileceğiniz nesnelerin interneti

546456

Yeni nesil teknolojiler her geçen gün giderek daha fazla popüler hale geliyor. Tüm fiziksel cihazlarınızı bir araya getiren bu teknoloji size hepsini aynı yerden kontrol etme imkanı veriyor. Ayrıca tüm bu cihazların senkronize olmasını sağlayarak birbirleriyle de iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Gelecek yıllar içerisinde nesnelerin interneti günlük hayatlarımızı ve iş hayatlarımızı epey değiştirecek.

11. İş hayatını yeniden düzenleyecek olan makine öğrenimi

5646

Geçmiş yıllar içerisinde şirketleri ön plana çıkaran temalar da değişti. 1980’li yıllarda yazılım şirketi olmak önemliyken 90’lı yıllarda internet şirketi olmak önem kazandı. 2000’li yıllara gelindiğindeyse artık sosyal ağlar güçlendi. 2010’lu ve sonraki yıllarda da makine öğrenimi şirketi olmak öne çıkacak. Şu an eBay gibi halihazırda var olan şirketler bile kendilerini yeniden tasarlıyor ve bu trende ayak uydurmaya çalışıyor.

12. Ekranı özgürleştirecek olan ekransız ekranlar

6565465

Ekran teknolojileri neredeyse her yıl biraz daha gelişiyor ve ekranlar giderek ince hale geliyor. Araştırmacıların yeni hedefiyse çerçevesiz ekranlar üretmek ve ekranları özgürleştirmek. Bu sayede görmek istedikleriniz gözlerinizin önünde beliriverecek.

13. Bakışlarınıza süper güçler getirecek olan göz takibi

eye-tribe

Yakın zamanda parmaklarımızı kullanarak hareket ettirdiğimiz dokunmatik ekranlar bizi tatmin etmeyecek. Bu yüzden bazı startuplar göz takibiyle hareket kabiliyeti getiren teknolojileri geliştirmek üzerinde çalışıyor. Bu teknoloji sayesinde yalnızca gözlerinizi kullarak tabletinizi kullanabilecek ve bir uçuş simülasyon oyunu oynayabileceksiniz. Hatta bu teknolojiyle yalnızca gözlerinizi kullanarak Fruit Ninja oynayabilir ve meyveleri havada doğrayabilirsiniz.

14. Sanal ışıkla sebze meyve yetiştirilen çok katlı tarlalar

45645654

Gelecekte dünyanın en büyük krizlerinden birinin tarımsal ürün yetiştirimi için gerekli olan toprağın eksikliği olması düşünülüyor. Dünyanın farklı noktalarındaki bazı ülkeler şimdiden besin kıtlığı yaşıyor. Pink Farms isimli bu ekip de bu problemi çözmek için teknolojinin imkanlarından yararlanıyor. Bu katlı otoparka benzeyen alan aslında üst üste toprakların yer aldığı katlı bir tarla. Bu iklimin kontrol edildiği kapalı mekanda LED ışıklandırmalar yardımıyla, böcek ilaçları kullanılmayan organik ürünler yetiştiriliyor. Bu tarlalar ayrıca daha az suya ihtiyaç duyuyor.

Tüm bu gelişmeler ve dijital geleceğin nabzı bu yıl da Digital Age Summit’te tutulacak. Her yıl farklı temalarla dijital dünyadaki dönüşümü gözler önüne sererek sektöre öncülük eden Digital Age Summit yine birçok heyecan verici ve zihin açıcı konuyu masaya yatıracak.

DAS17_KeyVisual_Tema

Bu yıl konuşulacak konular arasındaysa; digital humanization, İ-nsansılaşan teknoloji, İ-nsanileşen teknoloji konuları ön planda olacak. Yapay zekadan, robotlara teknolojinin geldiği noktanın insan hayatına olumlu etkileri etraflıca ele alınacak. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

600x400

Kaynak: 1,2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>