Bülbülü Öldürmek Romanının Yaratıcısı Harper Lee’nin Satışa Çıkarılan Son Mektupları

October 26, 2017

Harper Lee’nin edebiyata bıraktığı dünya, salt yaşamsal olanaklar üzerinden hareket eden bir mekanizmayı işaret ediyordu. O mekanizma canlı bir durağanlığın harekete geçirilmesi meselesinden besleniyor, bunu doğrudan okurla paylaşıyordu. Yazarın dünya çapında tanınmasını ve sevilmesini sağlayan Bülbülü Öldürmek romanı tam da böyle bir yolculuğun eseriydi. Lee, 1960 yılında yayımlanan eseriyle bunu başarmıştı. Üstelik her geçen gün güncelliğini koruyarak ve büyüyerek ilerleyen bu yapı, dünya edebiyatı için de önemli bir girişimdi. Yol açıyor ve yeni dünyaları işaret ediyordu.

2016 yılında kaybettiğimiz dünyaca ünlü Bülbülü Öldürmek romanının yazarı Harper Lee’nin kaleme aldığı mektuplar ortaya çıktı.

21

2005 – 2010 yılları arasında kaleme alınan mektuplar, Harper Lee tarafından arkadaşı Felice Itzkoff’a gönderilen metinlerden oluşuyor.

635915422237551180989644600_harper-lee

Çoğunlukla anıların yer aldığı mektuplarda yazarın babasıyla olan hatıraları, ateizmle ilgili fikirleri ve Hollywood yıldızlarıyla arasında geçen dostluklar anlatılıyor.

bulbulu-oldurmek-in-yazari-harper-lee-oldu-8176884_x_228_o

Mektupların çoğunda oldukça güzel ayrıntılar da var. Örneğin Lee, Bülbülü Öldürmek romanının sinema uyarlamasının senaristi olan Horton Foote’u babasına benzettiğini yazıyor ve şunları söylüyor:

4

“Arkadaşım olduğunu söylemekten gurur duyuyorum. Onu tüm kalbimle sevdim ve bir şeylerin farkında olduğum sürece özleyeceğim. Babam hariç, onun gibi birine hiç rastlamadım, birçok ortak yönleri vardı. Harika bir centilmendi”

Toplam 38 mektubun yer aldığı bu kıymetli arşivin kitap olarak yayımlanması okurlarını daha çok mutlu ederdi ancak yapılan açıklamada mektupların 10.000 dolarlık başlangıç fiyatıyla satışa çıkarılacağı duyuruldu.

2

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>