Engelli Vatandaşlara Umut Işığı Olan Sosyal Sorumluluk Sahibi Dede ve Torunun Hikayesi

May 15, 2017

Eskişehir’de yaşayan bir dede ve torunu 10 yıldır yılmadan büyük bir başarıyı sürdürüyor. Ve bunu tamamen sosyal sorumluluk bilinciyle yapıyorlar. Her şey torun Melike Sarıtaş’ın ilkokul birinci sınıfta mavi kapak kampanyasını öğretmeninden duyup dedesine aktarmasıyla başladı. Başarı hikayesinin kahramanı dede ve torunumuz bugüne kadar 300 milyon kapak topladı. ”Wow” dediğinizi duyar gibiyiz, bu kahraman dede ve torunun başarısının detayları listemizde.

Bu yüce gönüllü dede ve torun engelli vatandaşlara yardımcı olmak adına 10 yıldır mavi kapak topluyor.

1

Eskişehir’de yaşayan 71 yaşındaki dedenin adı Halit Aydoğan, torunun adı ise Melike Sarıtaş.

2

Dede-torun şimdiye dek 88 tekerli sandalye alacak kadar mavi kapak topladı, ne kadar faydalı bir iş çıkardıklarını siz ölçün…

3

Zaman içerisinde çevredeki insanların da dikkatini çeken bu girişime çevre esnafı ve mahalle sakinleri de kayıtsız kalmadı.

4

Şimdiye kadar 300 milyonun üzerinde kapak topladılar.

5

Her yıl ortalama 150-300 bin arasında kapak topluyorlar.

6

Bu başarılı ve faydalı dede-toruna destek olmak isteyenler Sümer Mahallesi Muhtarlığı ve dede-torunun ikamet ettiği Fatih Sultan Sokak’a mavi kapakları ulaştırabiliyor.

7

71 yaşındaki güçlü ve azimli dede Halit Aydoğan, ömrü elverdiğince bu çalışmaya devam etmek istiyor.

8

Kendine bir hedef de belirlemiş; hedef en az 150 tekerlekli sandalye…

9

Aydoğan, “Her yıl 150 bin ile 300 bin arasında kapak topluyoruz. Bugüne kadar 25 ton kapak vermiştim, son bir hafta içerisinde verdiğim 1 ton kapakla birlikte aldığım arabalar buradadır. Ben bunları halkın verdiği kapaklarla alıyorum. Yani herhangi bir ücret yoktur. Sağdan soldan maddi yardım da almıyoruz. Sırf kapakların parası ile araçları alıyoruz. Bunlar engelli kardeşlerime ulaştırılıyor. Bunun yanında çok yaşlı olup da evinden çıkamayan ninelere ve dedelere de veriyoruz. Torunumla beraber, eşim, mahalle arkadaşlarım, Eskişehir’in diğer mahallelerinde bulunan akrabalarımla toplanan kapaklar buraya geliyor. Okullardan ve derneklerden kapaklar almıyoruz. Şimdi vereceğimiz 7 arabayla birlikte sayı 88 oluyor, önceden 81 taneydi. Şimdi 88. arabayı veriyorum. Hedefim, gözler kapanana kadar devam etmek. Yani 150’yi ben Allah’ın izniyle doldurmak istiyorum. Tekerlekli sandalye verdiğimiz yaşlıların sevincini görünce biz ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bizim bütün hayrımız, yapacağımız ibadet, bütün sevabımız, bütün kazancımız yaşlıların duasıdır” dedi.

Dedesine büyük katkıları sayesinde engelli vatandaşlara umut olan torun Melike Sarıtaş ise bu projeye nasıl başladıklarını şöyle aktarıyor;


“İlkokulda, 1.sınıfta öğretmenimiz mavi kapak haberlerinden bahsetti. Benim de ilgimi çekti, engelli kardeşlerimize yardım etmeyi çok istiyordum. Sonra dedeme anlattım bu konuyu ve birlikte bu işe başladık. İlk başladığımızda engellilerin eli ayağı olmayı çok istiyordum. Yani onların yüzündeki mutluluğu görmek için yapmayacağım hiçbir şey yoktur. Şimdi onların yüzündeki mutluluğu gördükçe benim mutluluğum kat ve kat artıyor. Elimizden geldiği kadar dedem ve ben sağ oldukça bu işi yapmaya devam edeceğiz. Engelli vatandaşlarımızın eli ayağı olmak istiyoruz”

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>