Bugüne Kadar Yaşadığı Hiçbir Şeyi Unutmayan Bir Kadın: Jill Price

September 11, 2017

Kinci insanlar buraya! Belki de kader ortağınız bu ablamızdır? Olamaz mı? Umarız değildir.  Çünkü Jill Price gerçekten ilginç bir hastalıktan mustarip. Dünyayı etrafına çekilmez kıldığı gibi kendisi için de çekilmez kılan bu kadın güçlü hafızasından müzdarip. Örneklerinden birini süper hafızalı kız Rebecca Sharrock listemizden de hatırladığımız süper hafıza mevzusu bazı zamanlarda o kadar da iyi bir şey olmayabiliyor.

Şu anda 51 yaşında olan Jill Price inanılması güç olan bir hafızaya sahip. Kendisi 14 yaşından beri yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor.

jill-price2

Öyle ki 1980’den beri gün içinde yaşadığı her şeyi en ince detaylarına kadar hatırlıyor. Yolda karşılaştığı birini bile gün ve saat olarak hatırlayabiliyor.

ff_perfectmemory2_f

Yaşamını bir televizyonun bölünmüş ekranına benzeten Jill ekranın bir bölümünde bugün oynarken öteki bölümünde geçmişte yaşadıklarının oynaması gibi bir şey olarak tarif ediyor.

hqdefault

Yaptığı açıklamada bazen “çok eskiden şampuan aldığım marketteki kasiyerin arkadaşıma söylediği cümleyi bile hatırlayabiliyorum” diyen Jill bu durum yüzünden doğru düzgün uyku uyuyamadığını söylüyor.

hqdefault (3)

Uykusuzluk yüzünden ise depresyon illeti ile boğuşan Jill hem sosyal hayatının hem de evliliğinin bu yüzden olumsuz yönde etkilendiğini belirtiyor.

hqdefault (2)

Bu şikayetlere daha fazla dayanamayan yürüyen hafıza kartı en sonunda 2000 yılında dünyanın en önemli hafıza profesörlerinden biri olan McGaugh’dan kendisini tedavi etmesini ister.

39277,xcitefun-human-computer-1

Profesör ise yaptığı araştırmada Jill’in tuttuğu günlükten sorular sorar ve 14 yaşından itibaren her şeyi sanki daha demin yaşamış gibi hatırladığını görür. Sonrasında ise bu hastalığa ilk defa bir teşhis koyar.

jillprice1

Jill hipertimrodatik sendrom hastasıdır. Üstelik dünyada kendisi gibi yaklaşık 50 kişi daha bu güçlü hafıza hastalığıyla cebelleşmektedir.

images

Bu hastaların ise bir diğer ortak özelliği çoğunun solak olması ve genel olarak hepsinin tiyatro biletleri, gazete küpürleri gibi şeyleri biriktiriyor olmasıdır.

hyperthymesia

Profesör McGaugh ise bu hastalığa sebep olarak ailede yaşadığı bir travmanın etkili olabileceğini iddia ediyor. Örneğin Jill’in bu travmasının sebebi olarak ailesinin küçük yaşta taşınıp Jill’in çocukluğunu geçirdiği çevreden kopması olarak görülüyor.

eG1vcWVpMTI_o_hipertimesia-la-mujer-que-no-olvida-jill-price

2008’de hayatını anlatan bir kitap yazan Jill’in bu zorlu serüvenini merak edenler “The Woman Who Can’t Forget – Unutamayan Kadın” kitabını satın alabilirler

418i7NcOBxL._SX325_BO1,204,203,200_

Kaynak:1,2

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>