Başarılarınızla Göze Girdiğinizde Yaşanması Muhtemel 8 Durum

January 4, 2018

Aile içinde anne, baba; okulda öğretmen; iş yerinde yönetici/müdür/patron ve benzeri otoriteyi temsil eden karakterlerin gözüne girmek işleri her zaman kolaylaştırmaz. Adı üstünde, göze girince görünmez olma şansınızı tamamen kaybetmiş olursunuz. Artık hep hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Çünkü gözden düşme riski ile karşı karşıyasınızdır. Hep korunması gereken bir imaj…

1. Diğerlerinin yanında övülür, örnek gösterilirsiniz


İlk yapıldığında hoşunuza gider; bir, iki, derken rahatsızlık duymaya başlarsınız. Hedef olmaktan usanmışsınızdır artık, saklanacak yer ararsınız. İsminiz geçmesin, gözler size değmesin istersiniz.

2. İlgili ilgisiz bir çok iş size kilitlenir


İşini iyi yapan insanlar, konudan bağımsız olarak, zaten iş yapmayı iyi bilen insanlardır aslında. Yöneticiler de bunu bir şekilde çözmüş olacak ki kendinizi birden bire çok alakasız işlerle ilgilenirken buluverirsiniz.

3. Bizim çocuk/bizim kız olursunuz


En kötüsü bu olsa gerek. Hep anlayışlı olmanız gerekir. ‘Sen yapma bari’, ‘Sen de böyle yaparsan, ohoo…’ gibi söylemlere maruz kalırsınız. Diğerleri tarafından en ön sırada, en öncelikli olduğunuz düşünülürken tam tersine hep en son akla gelen, çünkü zaten hep cepte olansınızdır.

4. Kardeşler, öğrenciler ya da çalışanlar arası türlü kinayelere maruz kalırsınız


Olaylardan herkesle aynı anda haberiniz olur ama tam tersi imalara maruz kalırsınız. ‘Sen kesin biliyordun böyle olacağını’, ‘Sen duymuşsundur bir şeyler’, ‘Annem sana önceden söylemiş miydi bunu?’… Hep bir kıskançlık, hep bir kargacık burgacık itibarsızlaştırma çalışmaları…

Amma velakin, bir yandan da…

5. Bilinirliğiniz artar

Aile içinde en tanınan kardeş olmaktan bahsetmiyoruz tabii ki :) İş yeri ya da akademik ortamlardaki bilinirlik bu. Diğer departmanlar tarafından daha çok tanınan bir karakter olmak mesela. İşlerinizin kolaylaşmasını sağlar, kilit pozisyonlardaki insanlarla daha hızlı iletişime geçme imkanı doğar.

6. İlişki ağınız daha hızlı örülür

İşin doğal seyri budur. Sürekli yeni birileriyle tanıştırılırsınız.

7. Usta – Çırak ilişkisinin, birebir öğrenmenin tadını çıkarırsınız

Mevzu bahis yakınlık sayesinde bir kapı açılmıştır aslında. Konu ile ilgili sizden çok daha bilgili, hunharca sömürülmeye hazır ve hatta bunun için can atan bir insan işte; mis gibi, bir de hep oradadır o. Ustalık zor zanaat. Hatta bazen siz sormadan cevaplar önünüze gelir.

8. Kendinizi güvende hissedersiniz

Oluşan karşılıklı güven ortamı sayesinde işlerinizin daha hızlı ilerleyebilmesi demektir bu. Hatta bir bakıma daha rahat, daha özgür hissedersiniz. Özgüveniniz de artar üstelik.

Bonus: Tersten baktığımız zaman otorite için her zaman tehlike arz edersiniz

Bir kere göze girmiş olduğunuz için, daha az kontrol edilirsiniz, işlerin kötüye gittiği noktada önceden oluşturduğunuz güven sayesinde sonradan farkedilirsiniz, bazen bunun maliyeti büyük olabilir. Başka bir açıdan da arada oluşan duygusal bağ bir çeşit körlüğe neden olabilir diyebiliriz. Bu tip durumlar hata yapmaya zemin hazırlar. Aklımızda bulunsun.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>