Lüks Olanaklarıyla Sınır Tanımayan Google’ın Çalışanlarına Sunduğu 19 İmkan

July 11, 2017

Arama motoruyken güzel zamanlar geçirdiğimiz Google’da çalışmış olmayı düşünsenize bir de? Hayallerinizin bile alamayacağı kadar ultra lüks ve konfor barındıran bu iş yaşamında düşünülmeyen tek bir şey yok. Çalışanların lüks imkanlar dahilinde mesai saatlerinde uyuyabilmesiyle, her türlü sportif etkinlikler içerisinde olmasıyla, birbirinden lüks restoranlarında ücretsiz yemekleriyle Google verebildiği en lüks imkanı çalışanlarına vererek onları şımartmaktan yana. Daha birçok lüks imkana veren Google’a girmek ise tahmin edeceğinizden bile çok daha zor gibi. Çalışanların şımarmaktan yapacak başka bir şeyi olmadığı Google’un iş ortamını, bize de yazmak düşer diyerek en ince ayrıntılara kadar yer verdik.

1. Üç şeritli olimpik yüzme havuzuyla, çatılarda yetişen çileklerle, kaz tüyü yorganlarıyla Google ofisi her yanıyla çalışanlarını şımartıyor.

1-google-is-hayati

2. Google’da çalışmak, arama motorunun gerek internet sektörünün uzun yıllardır en büyüklerinden biri olmasıyla, gerekse çalışanlarına sunduğu rahat ve birçok olanakla birçok bilişim çalışanının hayali.

2-google-is-hayati

Ofisleriyle de ilgi çeken Google’ın gelecek yıl İngiltere’nin başkenti Londra’da yaptıracağı yeni yapı 11 katlı olacak.

3. Ünlü arama motoruna 1 milyar sterline mal olacak yeni yapının içerisinde koşu pisti ve basketbol sahasından, 24 saat açık olacak masaj salonuna her şey olacak.

3-google-is-hayati

4. Fakat basına sızan bilgilere göre Google’da farklı olan şeyler ünlü şirketin çalışanlara lüks bir iş yaşamı sunmasıyla ilgili değil yalnızca.

4-google-is-hayati

5. Teknoloji devi çalışanlarının saçlarını kesiyor, kilolarını düzenli kontrol ediyor ve gün içinde çalışanlarının muhakkak şekerleme yapmalarını istiyor.

5-google-is-hayati

Google’a talep o kadar yüksek, işe girmek ise o kadar zor ki; adaylar işe alınana kadar beş farklı mülakata tabi tutuluyor.

6. Adaylar içerisinde en zekileri tespit edilmeye çalışılıyor. Bu da mülakatlar dışında, adaylara yöneltilen farklı sorularla belirleniyor.

6-google-is-hayati

“Bu ülkede her yıl kaç tane saç kesimi gerçekleşmekte?”, “Bu bina için bir tahliye planı tasarla” veya “Her bir odaya girdiğinizde bir şarkı çalacak olsa, o şarkı ne olur?” gibi sorular karşısında adaylar şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

7. 20 binin üzerinde olan eski çalışanlarına “Xoogler”, yeni çalılanlarına ise “Noogler” adı veriliyor.

7-google-is-hayati

8. İşe alırken ince eleyip sık döşeyen Google, çalışanlarının işten ayrılmasına da pek iyi gözle bakmıyor.

8-google-is-hayati

9. Şirketin insan kaynakları departmanına “POPS” adı veriliyor ve IK çalışanlarına özel uygulamalı eğitimler veriliyor.

9-google-is-hayati

“POPS” çalışanlarına; spor salonlarını ne kadar kullandıklarından, öğle yemeğinde neler yediğine kadar birçok konuda anket yaparak şirket verimliliği ve performans ölçümü yapıyor.

10. Google’ın “Aristoteles” adını verdiği 2012 yılında başlattığı araştırma projesi, şirket içinde kusursuz bir ekip yaratmak için her şeyi tek tek analiz ediyor.

10-google-is-hayati

11. Yapılan analizlerden de çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.

11-google-is-hayati
Örneğin bir yönetici işe başlayan çalışanını ilk günden itibaren selamlarsa bu durum, çalışanının dokuz ay boyunca minimum yüzde 15 daha verimli çalışacağını gösteriyor.

12. Fakat her çalışanı da, Google’ın çok fazla denetleyici olmasından da memnun değil.

12-google-is-hayati

Çünkü iş gizliliği konusuna fazlasıyla takık bir şirketle karşı karşıyayız. Google çalışanlarının eş veya arkadaşlarına yaptığı işlerden bahsetmelerini yasaklamakla birlikte, yapacakları iş görüşmelerinde de bahsetmeyi katiyen yasaklıyor.

13. Google’ın İngiltere’deki yeni genel merkezinde beş bin sterlin değerindeki uyku kozaları yer alacak.

13-google-is-hayati

Bu uyku kozalarıyla çalışanların 15-20 dakikalık programlarda “yer çekimsiz” hissi verilerek çalışanların uyku getiren müzikler eşliğinde uyuması sağlanıyor.

14. Şirket çalışanlarının Google kampüsünden çıkmasını istemediği için, her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecek olanakları çalışanlarına sunuyor.

14-google-is-hayati

Her türlü hastalığa göre doktordan, güzellik uzmanlarına; kuaförlerden hukuk danışmanlığı veren avukatlara kadar her olanaktan faydalanmak mümkün.

15. Londra’da açılacak yeni genel merkezde, çalışanların ücretsiz yemek yiyebileceği dört farklı restoran açılacak.

17-google-is-hayati
Bu restoranlarda istakoz gibi premium deniz mahsullerinden ev yapımı dondurmaya kadar her çeşit yemek yer alabilecek.

16. Arama motoru devinin çalışanlarına sunduğu en garip seçeneklerden biri de “ölüm yardımı”.

16-google-is-hayati
Buna göre çalışanlardan biri Google’da çalışırken ölürse, çalışanın eşi on yıl boyunca eşinin maaşının yüzde 50’sini almaya devam edebilecek.

17. Dev şirkette hobi sahibi olmak çalışanlar için artı bir özellik.

15-google-is-hayati

Google bu vesileyle çalışanları hobilerini gerçekleştirebilsin diye kaya tırmanma duvarları, plaj voleybol sahaları, buz pateni pistleri, koşu parkurları, bowling salonları, basketbol sahaları, futbol sahaları, ping pong masaları ve masa oyunları odaları yarattı.

18. Yeni açılacak binanın çatısında çalışanlar dilediği gibi tarım yapabilecek.

18-google-is-hayati

Farklı diller öğrenmek isteyenler için dil kursları, kütüphanede takılmak isteyenler için hareketli kütüphaneler yeni genel merkezde çalışanların hizmetinde olacak.

19. Çalışanlarını şımartmak konusunda Google bütün bunlarla da yetinmeyerek tuvaletlerde bile farkını konuşturdu.

23-google-is-hayati
Çalışanların tuvalet deneyimlerini bile daha iyi hale getirmesi istendiğinden, 11 bin sterlin değerindeki ısıtmalı koltuklu yüksek teknolojili “Japon toto tuvaletleri” ile donatıldı.

Kaynak; 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>