Her Girişimcinin Dikkat Etmesi Gereken 5 Altın Kural

November 23, 2017

tusiad3
Girişimci risk alarak hedefine doğru hareket eder. Peki yol boyunca dikkat etmesi gereken en önemli kurallar neler midir?

1. Kararlı olmak.


Kararsızlık okyanusun dibinde kaybolmak gibidir. Kararlı olup belirlediğiniz hedefe yönelmezseniz hiçbir zaman kendinizi gösteremezsiniz.

2. Ekip olmak


Seni rezil edecek de vezir edecek de ekip arkadaşlarındır. İyi bir ekip kurmak, ekip iletişimini iyi yürütmek ve aidiyeti hissetmek önemli mevzu.

3. Problemi iyi tanımlamak


Sana göre problem olan şey herkes için problem olmayabilir. Öncelikle bu gerçekten bir problem mi? Düşün ve cevabın evetse problemi en iyi şekilde tanımla!
Unutma tez üretmediğin hiçbir antitez geçerli değildir.

4. Hedef kitleyi ve pazarı tanımak


Hedef kitleni ve pazarı tanımazsan olmaz. Onlara nasıl hitap edeceksin? Onlarla iletişimde hangi dili kullanacaksın? Neden seni tercih edecekler? Bu soruların yanıtı altın değerinde. Sen ne kadar iyi olursan ol, girişiminin nabzı pazarda atıyor. Adeta karanlıkta aradığını bulmaya hazır mısın?

5. Cesaret göstermek ve hatalardan ders çıkarmak


Evet, hata yapmak. Girişimci çıktığı yerden ışık hızıyla yere çakılmaya her an hazır olmalı. Hiçbirimiz emeklemeden koşmaya başlamadık. Girişimci de düşecek, düşe kalka yürümeyi yeri geldiğinde de koşmayı öğrenecek, cesaretini kaybetmeyecek!

BONUS: Fırsatları değerlendirmek!


Genç girişimciler, haberiniz olsun; TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!  yarışmasının başvuruları 30 Kasım’a kadar devam ediyor.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>