Gezginlerin Gezmek Dışında Yapabilecekleri 10 Eğlenceli Hobi

November 25, 2016

Düşünün. Sırt çantanız ve siz. Tüm dünyaya meydan okumak için yola çıkıyorsunuz ve yaptığınız tek şey gezip, hayatta kalmaya çalışmak. Doğal güzelliklerden, yeni yerlerden, farklı farklı insanlardan tabii ki tek tek bahsetmeyeceğiz ama gezginlerin de pekala yapabileceği hobiler de var.

Maket uçak yapıp figür boyamaktan bahsetmiyoruz. Her gezginin yapabileceği eğlenceli ve zamanını keyifli geçirebileceği hobilerden bahsediyoruz.

İşte gezginlerin yapabileceği hobiler, listemizde sizinle:

1. Çizim

sketch
Sonuçta ihtiyacınız olan bir kağıt, bir de kalem. Hem gezip hem de sosyal medyada hızla yukarı çıkıyorsanız, gittiğiniz her yerin bir figürünü çizip bunu alışkanlık haline getirebilir hatta sosyal medyada yavaş yavaş ünlenirken basamakları 3’er 5’er çıkabilirsiniz.

Çizim konusunda yeterince iyi değilseniz de, bi’ park, güzel bi’ cafe ya da sessiz bir ortam bulup kendi başınıza çizim teknikleri çalışabilirsiniz.

Hem malzemelerini almak kolay hem de malzemelerin kapladığı alan bildiğiniz gibi çok dar. Bu iki özellik, çizim yapmanın gezginler için en iyi hobilerden biri olduğunu kanıtlıyor.

2. Geocaching

istock_000013992173medium
Terim size yabancı gelebilir ama bu bildiğiniz hazine avı. Geocaching için çeşitli forumlar var ve insanlar bu forumlara koordinat vererek bir hazine bırakıyorlar. Siz de diğer gezginler ve o şehirde yaşayan insanlar gibi o hazineyi bulmaya çalışıyorsunuz.

Gezmekten sıkılıp birazcık eğlence arıyorsanız, Geocaching kafanızı dağıtacaktır, eminiz.

3. Deneme yazıları

journal
Eminiz ki bir çoğunuz yapıyorsunuzdur bunu gezginler olarak. Zaten gittiğiniz yerlerin size nasıl etki bıraktığını öğrenmek isteyen on binlerce insan var, emin olun.

Yani telefonunuzu, tabletinizi, bilgisayarınızı en kötü kalem ve defterinizi elinize alın ve sadece yazın.

4. Okumak


Bir gezgin için en kolay ve en tehlikeli hobi, kesinlikle kitap okumaktır. Yoldayken veya zaman geçirirken kitap okumak gerçekten başarılı bir uğraş. Ama okumaya dalıp gezmeyi ve etrafı keşfetmeyi unutursanız, pek dünyayı gezmiş sayılmayacaksınız. Haberiniz olsun. :)

5. Gönüllü işlerde çalışmak

volunteer
Gideceğiniz her yerde mutlaka gönüllülükle alakalı birimler ve topluluklar bulabilirsiniz. En kötü, bi’ arkadaşımızın yaptığı gibi yerel dili öğrendikten sonra ilkokul çocuklarına ana dilinizi veya İngilizce öğretebilirsiniz.

6. Origami

origami
Origami hakkında birçok kitap ve internet sitesi var. Ayrıca internete ulaşabiliyorsanız, bir çok açıklama videosu da mevcut.

O yüzden gözünüz korkmasın. Hevesliyseniz origami kağıtlarıyla harika işler yapabilir, hatta gittiğiniz her yere özel bi’ origamı yapıp fotoğrafını çekebilirsiniz. Daha harika bi’ anı olamaz!

7. Spor


Hiçbir fitness aletine gerek kalmadan yapabileceğiniz spor çalışmaları var. Ayrıca gittiğiniz yerleri keşfederken de bolca yürüyeceğinizi varsayarsak, dünya gezisini güzel bi’ vücuda da dönüştürebilirsiniz.

8. Koleksiyonculuk

postcard
Olabildiğince küçük ve değerli şeyleri araştırıp onları biriktirebilirsiniz. Düşünsenize, evinize döndüğünüzde bir çanta dolusu hatırayı yanınızda getirdiğinizi…

Ayrıca gittiğiniz yerden kartpostal almanız da koleksiyonculuğa girer, siz sormadan söyleyelim. :)

9. Fotoğrafçılık

photo
Genelde sağlam bir fotoğraf makinesi, lensi, gövdesi falan filan derken bayağı ağır olur ama bunu göze alıyorsanız, harika fotoğraflar çekebilir, aynı zamanda fotoğrafçılığınızı geliştirebilirsiniz.

10. Mızıkayla müzik

mızıka
Küçük bir mızıkayla harika işler başarabilirsiniz. Birazcık pratikle mızıkayla sürekli dinlediğiniz, o çok sevdiğiniz, herkes tarafından bilinen şarkıları çalabilir hatta gezerken ekonominize katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>