Dünyayı Gezerken Bir De Üstüne Para Kazanabileceğiniz 12 Şahane Meslek

April 29, 2016

Eğer, “Tam bir ev kuşuyum, oturduğum mahalleden fazla uzaklaşmadan yaşayıp gideyim” kafasıyla yaşamıyorsanız, bu başlıktaki hayali siz de en az bir kere kurmuşsunuzdur. Hem daha fazla yeri gezip göreyim, hem de geçimimi sağlayacak parayı kazanayım diye düşünenler varsa, aslında bunun pek çok seçeneği mevcut.

Bizden geçti artık, bu yaştan sonra meslek mi değiştireceğiz, demeyin! İstedikten sonra bu listedeki neredeyse her maddeyi hayata geçirebilirsiniz. Ya da en kötü, bu meslekleri yapanlara içten içe gıcık olarak hayatımıza devam ederiz.

1. İngilizce öğretmenliği


Dünyanın neredeyse her yerinde öğretilen bir dil varsa o da İngilizcedir. Üstelik her ülkeden okullar, anadili yabancı olan öğretmenlere her zaman ihtiyaç duyarlar.

2. Tur rehberliği

rehber
Bu belki en keyifli seçenek olabilir. Hem dünyanın turistik yerlerini gezip, hem bu kadar sosyal olabileceğiniz bir meslek zor bulunur. Yalnız önemli bir detay var, oldukça bilgili birisi olmalısınız.

3. Pilot veya uçak kabin görevlisi olmak


Dünyayı en hızlı yoldan en çok ülke görerek gezmeyi hedeflerseniz pilot olun. Ama pilot olmak Türkiye şartlarında pahalı ve zahmetli bi’ yatırım derseniz, host ya da hostes olmayı düşünebilirsiniz.

4. Cruise gemisinde çalışmak

cruise-calisma
Cruise gemisinde çalışmak için kaptan olmak şart değil. Yüzen şehirler adını verebileceğimiz bu kocaman gemilerde aşçı da olabilirsiniz, garson da, barmen de.

5. Dans hocası olmak


Tüm dünyada insanların severek yaptığı evrensel bir şey varsa, o da danstır. Sağlam bir dansçı olmayı ve bunu insanlara da öğretmeyi hedeflerseniz, size dünyanın her yerinde ekmek var.

6. Yoga hocası olmak

yoga-hocasi
Dans edemiyorsanız alternatif olarak yogayı deneyin. Son yıllarda epey revaçta olan yoga eğitmenliğini farklı ülkelerde yapmayı düşünürseniz oralarda egzotik bir havanız olur hem, daha iyi.

7. Global bir otel zincirinde çalışmak


Uluslararası bir otelde çalışırsanız, sizi iş için sıklıkla seyahate gönderme ihtimalleri oldukça yüksek. Hatta zincirin diğer halkalarında çalışmak suretiyle farklı ülkelerde yaşama deneyimi kazanabilirsiniz.

8. Grafik tasarımcı olmak

web-site-tasarimcisi
Bilgisayar kullanılabilen her yerde bu işi yapmak mümkün. Tasarım alanında kendinizi geliştirip biraz çevre kazandıktan sonra, ister New York’un göbeğinde yaşayın, ister Datça’nın bir köyünde. İnternetiniz olsun yeter.

9. Seyahat blogger’ı olmak

seyahat-blog
Adı üstünde seyahat blogger’ı. İşiniz seyahat etmek ve gördüğünüz yerler hakkında yazmak. Tabii bunun için biraz elinize kağıt kalem almışlığınız olması lazım. Sempatik bir dil tutturup takipçi kitlesi yaratabilirseniz, sonra ver elini dünya.

10. Yazarlık

yazarlik
Dünyanın herhangi bir noktasından yapabileceğiniz mesleklerden biri de yazarlık. Roman yazarı da olsanız, köşe yazarı da olsanız fark etmez. Freelance işlerin en güzeli, en kralıdır yazar olmak.

11. Televizyonda gezi programcısı olmak

kiz
Hepinizin bu hayali kurduğunu, televizyonda her gördüğünüzde aynı yorumu yaptığınızı biliyoruz. “Oh ne güzel hayat, gezdiğin yerden para kazanıyonss. Bi’ de üstüne türlü şebeklikler.”

12. Vedat Milör’lük

vedat-milor
Evet, biz bu mesleğin adını kısaca Vedat Milör’lük koyduk. Gurme olup dünyanın tüm yöresel mutfaklarını gezerek hem damağınızı şenlendirebilir, hem de bir kültür yumağı olabilirsiniz. Şimdi, bunun için karşınıza çıkan ilk kitapçıdan bütün gurme kitaplarını alıp ezberlemekle başlayın.

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>