Yeşil Sahalardan Devlet Başkanlığına Uzanan Hayat Hikayesiyle George Weah

October 12, 2017

Efsanevi futbolcu George Weah 19 aday ile yarıştığı seçimde zafere uzanarak Liberya’nın yeni Devlet Başkanı oldu. 12 yıldır devleti idare eden Nobel Barış Ödülü sahibi Ellen Johnson-Sirleaf’dan koltuğu devralacak olan unutulmaz santrafor, spordan sonra bambaşka bir alanda hayatına devam edecek. Liberyalı yıldızın hayat hikayesini derledik.

Kariyerinde 478 maçta 193 golü bulunan George Weah, Afrika’dan Avrupa’ya gelen futbolculara gösterdiği performans ile öncülük etti.

weah monaco

Monaco ile Avrupa serüvenine başlayan Weah, burada tutturduğu yüksek form grafiği ile Fransız devi Paris Saint-Germain’in yolunu tuttu.

FOOTBALL - PARIS SG / SPARTAK MOSCOW

1995 yılında rotasını İtalya’ya kıran Liberyalı, dünya futbolunu sürklase eden Milan’da iki kere İtalya Serie A şampiyonluğu yaşadı.

weah milan

Güçlü fiziği, atletik yapısı, dribbling yeteneği ve sürati ile her hafta eşine az rastlanır goller atan 9 numara, öylesine başarılı oldu ki Avrupa’da yılın futbolcusu seçilen tek Afrikalı oldu.

george-weah_17x5k6kuy2owl1u9p0fea5xhyo

2000’den sonra kariyeri düşüşe geçen yıldız isim, Abramovich’in Chelsea’yi çağ atlatmasından önce İngiliz kulübüne transfer oldu.

weeee

Daha sonra sırasıyla M.City, Marsilya ve Katar’ın Al Jazira takımında oynayan oyuncu, 2003 yılında aktif spor hayatına son verdi.

george-weah-arsene-wenger-treate

Futboldan sonra siyasete atılan Weah, 2005 ve 2011 seçimlerinde başarısız oldu fakat siyasete olan hevesinden vazgeçmedi.

tag-reuters-3

6 yılda bir gerçekleşen seçimlerde 2017 yılında yeniden aday olan 51 yaşındaki eski futbolcu-yeni politikacı, bu sefer sandıktan galip çıkarak Liberya’nın Devlet Başkanı olmayı başardı.

george-weah

Kaynak:1 2

1 Yorum

  1. gogo91111

    October 13, 2017 at 8:57 am

    Libya’nın değil Liberya’nın devlet başkanı olmuş olabilir mi?

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>