Çanakkale Şehitlerinin Karşılıksız Mektuplarına Yazılan Cevaplar ve Gelibolu Maratonu

September 29, 2017

Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olan tarihi Gelibolu Yarımadası’nın eşsiz atmosferinde, 1 Ekim Pazar günü saat 11:00 de başlayacak maratona hala kayıt yaptırmanız mümkün.

Yarışta 42 km maraton, 21 km yarı maraton, 10 km koşusu, 5 km halk koşusu yapılacak.

Bu yıl üçüncüsü yapılacak maratonda koşan her bir kişi için dikilecek bir ağaç ile barışa uzanan bir hatıra ormanı oluşturuluyor.

Maraton Fuarı

Start Anı

Drone ile muhteşem manzaralar eşliğinde çekilmiş yarıştan görüntüler

Yarıştan görüntüler

Bu maraton aktivitesiyle birlikte güzel bir projeye de bu listemizde yer vermek istedik. www.canakkaleyemektuplar.com projesiyle Çanakkale savaşında cevapsız kalan mektuplar bir asır sonra yanıt buluyor. Projenin tanıtım videosu:

Askerlerin yazdığı ve cevapsız kalan mektuplardan örnekler:

1.

canakkale1

Kızım Nuriye Küçük Hanıma Özeldir” Benim Sevgili Kızım,

…Kızım niçin mektup göndermiyorsunuz? Zannedersem darıldınız. Canım kızım, mektup gönder de, neden darıldığını mektupta yaz ki, ben de anlayayım. Darıldığınız doğru mu? Bizim tarlalardan ne kadar arpa elde edildiğini yazmadınız. Uşaklar Kars’a ne götürdüler ve ne kadar kazandılar ve yahut kayıp mı ettiler? Yazmadınız. Ben bunlar için size darılacak yerde siz mi bana darılıyorsunuz?

…Allah’a emanet olasınız. İki gözüm kızım.

ASKER

2.

canakkale 3

Sevgili hakikatli Sir,

…İçinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla seni görüp teselli edemediğime, sevimli çehreni yavruna şefkatle bakarken temaşa edemediğime ne kadar üzgünüm. Cenab-ı Hak sıhat ve selamet ihsan etsin. İnşallah bu dar zamanların bir mutlu devamı gelir.

Selahattin Adil, 4 Kasım 1914

3. İngiliz Esirlerinden Bir Askerin İngiltere’deki Eşine Yazdığı Mektup (1915)

canakkale 2

21 Ekim 1915 Sevgili Francis,

Aşağıda da belirteceğim gibi, sana bu mektupla, alacağına inandığım bir de küçük kutu gönderiyorum. Kutunun içinde ise bir parça ekmek, biraz şekerleme, iki mendil, iki çift çorap (veya eldiven), biri kalın, biri ince çorap isteğinde sana hangisinin iyi olduğunu da bana bildir. Umarım sana son haftalarda yazdığım mektubumu aldın ve umarım iyisindir. Şüphem yok ki, bunu da aldıktan sonra daha da iyi olacaksın ve sana yine çok dikkatli olmanı söylüyorum.

ASKER

Okurların cevapsız kalan asker mektuplarına yazdıkları cevaplardan örnekler:

Murad Oğulları Abbas’ın mektubuna cevap:

canakkale 4

Övün ey Çanakkale, cihan durdukça övün! Ömründe göstermedin bin düşmana bir gün. Sen bir büyük milletin savaşa girdiği gün, başına yüz milletin birden üşüştüğü yersin! Sen ki bir milletin yeniden doğduğu yersin! Kainatın görebileceği en şerefli ordu! Bir türk evladı olarak sonsuz minnetlerimi sunarak başlamak istiyorum. Vatanın bir toprak parçasından ibaret olmadığını, canlarınız pahasına vermiş olduğunuz mücadele ile tüm dünyaya gösterdiniz. Bizlere bırakmış olduğunuz bu cennet vatana aldığım her nefeste layık olacağıma namusum ve şerefim üzerine ant içerim! Bu kutlu zaferimizin 102. yıldönümü kutlu olsun. Ruhunuz şad olsun ecdadım.

Tuğçe B.

İsadedeoğullarından Abdullah’ın mektubuna cevap:

canakkale 5

Merhaba, adından dolayı sana mektup göndermek istedim. Babamla aynı ismi taşıyorsunuz. bir kızın olmadığına eminim ama belki hiç kavuşamadığın bir sevdiğin vardır. doğmamış kızınızın yerine gönderiyorum bu mektubu, umarım sevdiğine kavuşmuşsundur. feda ettiğiniz canlar sayesinde bugün rahat yaşıyoruz. her birinizi tek tek tanımayı o kadar çok isterdim ki. tek tek hepinizle selamlaşmayı, teşekkür etmeyi… sana ve tüm arkadaşlarına bu mektupla sevgilerimi gönderiyorum. ruhlarınız şad olsun. kanınızla koruduğunuz bu vatanı, bu bayrağı asla çiğnetmeyeceğime söz veriyorum. çocuklarımı ve gelecek yeni nesli de bu bilinçle yetiştireceğim. Allah, vatanımızı ve milletimizi daima muzaffer eylesin.

Nurgül G.

Aaron Morgan’ın mektubuna cevap:

canakkale 6

Dear Private Aaron I do not know you but today as i write to you i am thinking of the SACRIFICE you have made for me. i cannot begin to imagine what you went through or the pain that you suffered so that today people much like myself can have freedom. I cannot begin to imagine the horrors that you have seen. I thank you for thinking of others and for helping make the world a better place. your SACRIFICE, though one that is such a horrible loss has been though of through many different generations now, and will continue to be on the FOREFRONT of many more generations minds. Even one death is too many, too much for a family to bare, too much for a nation to carry. You will be remembered as a hero, a loved one, a dear friend. I pray that you lie in peace, knowing that what you did for your country, your friends, family and even complete strangers will always be remembered as the greatest feat of your life and one that is TRULY appreciated

Nikita B.

Kaynak: 1, 2,

 

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>