2114 Yılında Yayımlanacak Geleceğin Kütüphanesi Projesi İçin Yazmaya Başlayan Elif Şafak

October 30, 2017

Yaşamı var etmek, mutlak bir yaşanmışlık üzerinden hareketle mümkündür. Kitaplarda, filmlerde, resimlerde ve daha pek çok hayal ve sevgi gerektiren alanda insan, söz konusu yaşanmışlıkların yansımalarıyla birlikte hareket eder. Geleceğe bırakılacak olan şeyler de aynı yaşanmışlıklara dahil olur ve böylece kendi içerisinde bir süreklilik kazanarak devam eder.

İskoç sanatçı Katie Paterson, Geleceğin Kütüphanesi projesi ile birlikte yarattığı yolculukta temelde böylesi bir yapının devamlılığı için çalışmaya başladı ve geleceğe kalması için pek çok yazardan metin talep etti.

O yazarlardan biri de Elif Şafak

Katie Paterson isimli İskoç sanatçının 2014 yılında başlattığı Geleceğin Kütüphanesi projesi, 100 yazar tarafından kaleme alınan metinlerin 2114 yılında yayımlanmasını amaçlayan oldukça ilginç bir proje.

2

Üstelik metinlerin basılacağı kağıtların elde edilebilmesi amacıyla bir de orman oluşturulmuş. Günü geldiğinde ağaçlar kesilecek ve kağıda dönüştürülecek.

4.ilk_.olarak.oslo_.disinda.1000.agac_-600x348

Geleceğin Kütüphanesi’nde yer alması düşünülen ilk isim pek çok türde eser veren Kanadalı yazar Margaret Atwood olmuştu.

atwood

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise projede yer almasına karar verilen yazarlardan birinin de Elif Şafak olduğu duyuruldu.

2

Projenin yaratıcısı Katie Paterson, Elif Şafak’ın Geleceğin Kütüphanesi’nde yer almasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

2

“Elif Şafak’ın yazdıkları sınırları ortadan kaldırıyor: Kültürel, coğrafik, politik, ideolojik, dini ve manevi ve birçok sesi kucaklıyor. Hikaye anlatımı büyülü ve çok derin, insanlar ve yerler arasındaki bağlantıyı yaratıyor. Zamanın özellikle ayrılmış bir anında bir umut ışığı.”

Elif Şafak ise önemle yaklaştığı bu ilginç projede yer almasıyla ilgili şu açıklamada bulundu:

2

“Bu çok sıradışı bir proje; kendilerinden birçok şeyi ve kalplerini koydukları bir proje. Arkasında çok fazla inanç var. Umuyorum ki gelecekte okunacak bir metin yazma fikri bana bir mektup yazıp nehire bırakmak gibi geldi. Nereye gideceğini ya da onu kimin okuyacağını bilmiyorsunuz, zamanın akşına inanıyorsunuz.”

Diğer yazarlarla birlikte Elif Şafak’ın da üzerinde çalıştığı metin, kağıda dönüştürülmek üzere dikilen fidanların da olgunlaşmasıyla birlikte 2114 yılında yayımlanacak.

5

Kaynak: 1

Yorum Bırakın

E-mail adresiniz paylaşılmayacaktır.*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>